Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pirelli se hájí: Za defekt pneumatiky si Vettel a Ferrari mohou sami

Zadní pneumatika riskantní taktiku Sebastiana Vettela při Velké ceně Belgie F1 nevydržela. | foto: Reuters

3 2015
Defekt na voze Sebastiana Vettela ve Velké ceně Belgie formule 1 nebyl způsoben vadou pneumatiky. Oznámil to v prohlášení výrobce závodního obutí Pirelli. Z analýzy vyplývá, že příčinou exploze byla znečištěná trať v kombinaci s extrémním opotřebováním pneumatiky při zvolené strategii pilota Ferrari.

Vettel v Belgii využil jen jednu zastávku v boxech a jezdil na třetím místě, když mu v předposledním kole ve vysoké rychlosti explodovala pneumatika.

Dodavatel obutí při vyšetřování příčin zjistil, že v momentě defektu měl Vettel po 28 odjetých kolech opotřebovanou pravou zadní pneumatiku na 30 procent původní tloušťky, byla proto náchylná k poškození i při kontaktu s drobnými nečistotami a úlomky na trati.

„Ve Spa nebyly žádné problémy se strukturou pneumatik,“ oznámil výrobce před víkendovou Velkou cenou Itálie.

Pirelli údajně v Belgii doporučilo absolvovat závod na dvě či tři zastávky v boxech. Vettel se rozhodl pro jedinou a v následném sporu argumentoval tím, že dodavatel avizoval výdrž pneumatik na 40 kol. Zároveň dal najevo dlouhodobější nespokojenost s obutím.

„Kvalita pneumatik je mizerná a už je to tak roky,“ řekl Vettel ve Spa.

Na zprávu Pirelli už zareagoval méně útočněji a dokonce vyjádřil spokojenost, s jakou péčí se dodavatel situaci z Belgie věnoval. „Bylo to velmi profesionální a vážné. Přesto ale vždy existuje prostor, jak udělat auta bezpečnější. Takové defekty by se neměly jen tak z čistého nebe stávat,“ řekl Vettel.

V Belgii měl podobný problém s roztrhanou pneumatikou už v tréninku jiný německý pilot Nico Rosberg z Mercedesu. V jeho případě se rozborem zjistilo, že příčinou bylo porušení pláště kola způsobené rovněž nečistotou či úlomkem z trosek jiného vozu na trati.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze