Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jacksonův návrat: rekordní honorář, Bryantovo nepochopení a nová mise

Phil Jackson (vpravo) přebírá NY Knicks coby nový prezident. V této roli střídá majitele klubu Jamese Dolana (vlevo). | foto: AP

19 2014
Naučil vyhrávat Michaela Jordana, vrátil lesk slavným Los Angeles Lakers a teď má zachránit další velký tým. Legendární basketbalový kouč Phil Jackson se opět vrací do NBA. Jeho role však přeci jen bude jiná. Místo lavičky bude úřadovat v kanceláři. Stal se totiž novým prezidentem New York Knicks.

Osmašedesátiletý Jackson je nejúspěšnějším koučem historie NBA. Celkem vyhrál jedenáct titulů - šest s Chicagem Bulls, pět s Los Angeles Lakers. I díky němu jsou teď Michael Jordan, Kobe Bryant či Shaquille O’Neal řazeni mezi nejlepší hráče všech dob.

Díky svému buddhistickému vyznání a psychologickým metodám při koučinku dostal Jackson přezdívku Mistr zenu. Mnozí fanoušci věří, že má magické schopnosti.

Phil Jackson v 70. letech coby hráč NY Knicks

Phil Jackson v 70. letech coby hráč NY Knicks

Jordan před jeho příchodem nevyhrál NBA ani jednou, s ním hned šestkrát. Lakers se předtím, než jej jmenovali hlavním koučem, museli dlouhých (na své poměry) dvanáct let obejít bez titulu, on jim pak přinesl tři v prvních třech sezonách.

Není divu, že si od něj Knicks, kteří mu vyplatí astronomický honorář šedesát milionů dolarů během příštích pěti let, hodně slibují. Vedení týmu, které bylo za poslední dekádu téměř jen kritizované, konečně slyší chválu.

Zisk velkého jména se proto ihned snaží zúročit a v týmovém obchodě prodává trička s Jacksonovou podobiznou i ta ve formě dresu. Legendární kouč totiž právě v dresu Knicks s číslem 18 strávil většinu své hráčské kariéry.

"Dnešek je historickým dnem pro Knicks," nešetřil při Jacksonově představování patosem majitel týmu James Dolan. "Jackson je jedním z nejobdivovanějších a nejúspěšnějších basketbalových mozků v lize."

Očekávat okamžité zázraky se však tentokrát nejspíš nedá. Knicks rozhodně nemají ideálně složený tým, v letošní sezoně prohráli už čtyřicet zápasů z dosavadních sedmašedesáti.

Jiní o Philu Jacksonovi

Michael Jordan: “Phil je skvělý a velmi chytrý. Brzy pochopí, co musí dělat a hodně lidí v NBA mu bude ochotno pomoci. Včetně mě. Přeji mu jen to nejlepší. Věřím, že všechno co udělá, bude nakonec fungovat.“

Mark Cuban, majitel Dallasu Mavericks: Z hlediska odkazu je to skvělé. Vyhrával všude, kde byl, i v New Yorku. Dokáže to znovu?“

Kobe Bryant (ještě před oficiálním potvrzením): “Vy víte, jak to mám s Philem. Moc ho obdivuji a respektuji a mám s ním skvělý vztah. Bylo by to pro mě těžké. Nechápu to.“

Charles Barkley: “On bude hrát? (smích) Jacksona respektuji, ale Knicks potřebují hráče. Hlavně o to by se měli starat.“

Jackson navíc nebude mít přímý vliv na dění na palubovce, jeho úkolem bude přeměnit současný kádr tak, aby mohl brzy hrát o titul.

Ani to však nebude snadné. A kritici varují, že Jackson nemusí mít při personálním složení ten správný cit.

Připomínají například jeho více než deset let starý požadavek, když vedení Lakers doporučoval, aby vyměnilo Kobeho Bryanta za Jasona Kidda a Shawna Mariona.

"Dívám se na to jako na příležitost, ne jako na možnost selhání," věří si však Jackson. "Je to úžasná příležitost dělat něco, co miluji."

Do konce sezony už Jackson žádné velké změny nestihne, spíš se bude seznamovat se svým úřadem. Po konci ročníku jej však čekají těžké úkoly.

Tím prvním bude zřejmě hledání nového trenéra, protože dosavadní kouč Mike Woodson patrně skončí. Navíc bude muset přesvědčit Carmela Anthonyho, největší hvězdu týmu a současně volného hráče, aby svou budoucnost spojil právě s New Yorkem.Najdete na iDNES.czmobilní verze