Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Phoenix viděl pokračovatele britské tradice naháčů, i když ne zcela nahé

Dva polonazí muži se v neděli proběhli i po slavné šestnácté jamce hřiště Scottsdale | foto: AP

3 2010
Streaking je zejména Britských ostrovech takřka běžnou součástí významnějších sportovních událostí, včetně golfových. Na americké půdě jsou nazí běžci méně častí. Tentokrát se dva objevili při finálovém kole Phoenix Open v Arizoně. I když ne zcela nazí.

Šestnáctá jamka je ikonou slavného hřiště Scottsdale. Je jedinou tribunami uzavřenou jamkou na americké PGA Tour. Každý rok na ní jsou tisíce diváků. Další miliony sedí před obrazovkami, na kterých sledují Phoenix Open.

Ideální situace pro tzv. "streakers", neboli běžící naháče. A dva z nich se po slavné jamce proběhli. Pravda, měli na sobě spodní prádlo.

Do češtiny se dá sloveso "to streak" přeložit i jako "proměnit se v žížnivou čáru". Tou se právě stávají běžec a jeho pronásledovatelé, kteří se jej snaží zpacifikovat.

Kolébkou tohoto zvláštního druhu povyražení je Velká Británie. Zlaté časy streaking zažil v sedmdesátých letech minulého století, kdy se stal takřka módou a nechyběl na žádné významnější události.

Fenomenální Mark Roberts

Jako golfu v posledních letech vévodil Tiger Woods, takovým fenoménem byl mezi streakery Angličan Mark Roberts. Rodák z Liverpoolu za necelých dvacet let vzbudil rozruch na takřka půl tisíci akcích.

A na jeho kontě jsou opravdu ty nejvýznamnější události po celém světě. Mezi ty hlavní patří Super Bowl, nejsledovanější sportovní událost v USA, finále Poháru UEFA, nevynechal ani domácí Merseyside derby mezi Liverpoolem a Evertonem nebo El Clásico mezi Barcelonou a Realem Madrid.

Streakers (naháči) na golfu - finále British Open 1995 v St Andrews.

Ve své "kariéře" se blýskl i na několika významných zápasech ragby, na tenisovém French Open, na Hrách Commonwealthu i na světovém šampionátu ve snookeru.

Dokonce vyběhl nahý i na Dámském dnu na královských dostizích v Ascotu. Zatímco na jiných akcích si ženy zakrývaly obličej, královně Alžbětě způsobil Robertsův běh na tváři velký úsměv.

Ukázal se i na nesportovních akcích - například na filmovém festivalu v Cannes či na Miss World.

Streakers (naháči) na golfu - finále World Match Play 2005 ve Wentworthu.

Několikrát zaměstnal pořadatele i na golfových hřištích. Za jeho nejznámější počin je z British Open v roce 1995, kdy ve finále vyběhl na poslední osmnáctý green ve chvíli, kdy John Daly proměnil vítězný putt. Roberts tehdy měl na svém těle nápis "19. jamka", od kterého vedla šipka přímo k jeho zadnici.

Diváci se bavili podívanou na smějící se policisty a pořadatele, kteří jej po greenu naháněli. "Když mě policisté chytili, tak se tak smáli, že mi nedokázali položit ani otázku. Bylo to parádní," řekl v jednom z rozhovorů.

"Lidi se zapomínají smát. Chci jim říct: Žijte, smějte se! Chci je bavit, ne urážet," uvedl. "Nikdy nechci danou hru svým výběhem ovlivnit nebo udělat něco nevkusného," dodal s tím, že odmítl slušný balík peněz od jednoho novináře, který mu je nabízel za výstup během pohřbu princezny Diany.

Streakers (naháči) na golfu - finále British Open 2000 v St Andrews.

Lituje však jedné události, a to Ryder Cupu před čtyřmi lety v K Clubu. Na green osmnácté jamky totiž vyběhl před závěrečným puttem Paula McGinleyho. Uznal, že to byla největší chyba v kariéře. Roberts tehdy neviděl na green a podle hluku se domníval, že je po hře, a tak vyběhl. Ale míček v jamce měl pouze Američan McGinley.

Roberts se na chvíli zarazil a poté skočil do jezírka. McGinley pak daroval J.J. Henrymu více než sedmimetrový putt. Pokud by ho Američan neproměnil, evropský tým by vyhrál rekordním rozdílem. Po této události Roberts slíbil, že už se na golfových hřištích neobjeví. V jeho golfovou "úspěších" tak figurují tři na British Open a jeden z Ryder Cupu.

Roberts není zdaleka jediným golfovým streakerem. Na greenech se proslavila i Yvonne Robbová během British Open v Carnoustie v roce 1999. Tehdy přiběhla ve spodním prádle za Tigerem Woodsem, objala ho a políbila ho. Za slávu zaplatila pokutu sto liber, samotný hráč to přešel s úsměvem.

Tiger Woods, Yvonne Robbová, British Open 1999

I Roberts za svou kariéru zaplatil spousty pokut a čelil řadě soudních řízení za pohoršování veřejnosti. U všech případů se cítil nevinen. A například manchesterský soud mu v případě her Commonwealthu, kdy se proběhl po stometrové trati, dal za pravdu. "Bylo nemožné prokázat mu, že diváky pohoršil, když všichni stáli, smáli se a tleskali mu," uzavřel tehdy proces soudce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze