Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sagan mezi slalomovými tyčemi? Vlhová ve dvaceti bojuje o glóbus

SPOKOJENÁ. Slovenská lyžařka Petra Vlhová si ve slalomu v Lienze dojela pro třetí místo. | foto: Reuters

30 2015
Trůn je volný. Slalomová královna Mikaela Shiffrinová léčí zranění a možná už letos závodit nebude. Kdo ji vystřídá? Ještě razantněji než Šárka Strachová se do boje hlásí Petra Vlhová, dvacetiletá senzace ze Slovenska.

Přiřítila se do cíle, zvedla hlavu, aby se podívala na časomíru - a začala se oddávat euforii.

53,74.

Nikdo nebyl ve druhém kole slalomu v rakouském Lienzu rychlejší. Díky výtečné jízdě se Petra Vlhová posunula z šestého na třetí místo a udržela se v předních pozicích v boji o malý glóbus za slalom.

Moment, Petra... kdo?

Průlom do TOP 10, pak senzační triumf

Pro lyžařský svět šlo před letošní sezonou o takřka neznámé jméno. Jistě, ve Světovém poháru se uvedla bezvadně - při debutu před třemi roky v rakouském Semmeringu dokončila slalom na skvělém 11. místě. Od té doby na sebe však dlouho mezi dospělými výrazněji neupozornila.

Boj o malý glóbus

slalom, ženy

1. Hansdotterová 320
2. Vlhová 220
3. Shiffrinová 200
4. STRACHOVÁ 191
5. Holdenerová 172

Tím víc udivují její výkony letos.

První překvapení: druhý slalom sezony v Aspenu a 7. místo.

Druhé překvapení, nebo spíše šok: další slalom v Aare a senzační výhra.

Úterní třetí místo už pak ani překvapením nebylo, spíš stvrzením faktu: Do boje o glóbus se přihlásilo nové jméno.

Tři roky si ho hájila suverénka Shiffrinová, jenže letos ji o něj nejspíš připraví zranění. Jako nejvážnější nástupkyně se zatím jeví úterní vítězka Frida Hansdotterová, hned za ní však číhá Vlhová. Bez šancí stále není ani čtvrtá Šárka Strachová, ač ta v úterý po slibném prvním kole myslela na víc než na páté místo.

„Jsem spokojená tak napůl. První kolo se mi povedlo dobře, druhé bylo celkem těžce postavené, z toho pramenilo pár chyb, pokoušela jsem se riskovat. Nakonec z toho bylo páté místo a já se vždycky snažím jet na bednu, proto je spokojenost tak napůl,“ řekla na svém facebookovém profilu.

Slovenská lyžařka Petra Vlhová při slalomu v Lienzu.

Slovenská lyžařka Petra Vlhová při slalomu v Lienzu.

To Vlhová spokojená být mohla. Už v minulých letech vybojovala titul mistryně světa i olympijské zlato, první triumf však pochází z juniorského šampionátu, druhý z her mládeže.

Až nyní září i mezi dospělými. Tak, jak to nečekala ani ona sama. „Kdyby mi někdo řekl, že dosáhnu takových výsledků, tak na něj koukám jako na blázna,“ prohlásila pro slovenský deník Šport.

Velké plus? Neřeší zbytečnosti

Fotogalerie

Vlhová jezdí na motorce, má ráda fotbal, i proto o ní slovenský trenér Tomáš Kmeť řekl: „Je to chlap v sukni.“ A ten samý člověk přidal pro web pluska.sk i jiné zajímavé srovnání: „Je jako Sagan (slovenský cyklista). Peťa v podstatě vyhrávala už od chvíle, kdy se postavila na lyže. Prostě se pro lyžování narodila.“

Dvacetiletá Slovenka má vyšší postavu (180 centimetrů), je skvěle fyzicky vybavena - a výhodu má i v hlavě. Nestresuje se, když má před sebou velkou výzvu. Když v Aare po prvním kole vedla, nerozklepala se a první pozici uhájila.

Další test její psychiky přijde už brzy - pátého ledna v italské Santa Caterině. Tam bude Světový pohár pokračovat.

A s ním i souboj o malý glóbus.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze