Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nováková: Ráda bych byla v budoucnu rovnocennou soupeřkou Johaugové

Běžkyně na lyžích Petra Nováková | foto: SLČR

30 2015
Předloni byla nejmladší závodnicí v historii, která kdy Tour de Ski dokončila. Loni musela ve třetí etapě odstoupit kvůli vyhozenému ramenu. Letos má za sebou nejlepší výsledek kariéry ve Světovém poháru, kdy skončila šestá ve skiatlonu v Lillehammeru. „Cítím se dobře, ale snažím se nemyslet na to, že ode mě někdo něco očekává,“ říká Petra Nováková - letošní česká jednička ve stopě.

Jaké to je jet na Tour de Ski v pozici největší české naděje?
Zatím to takhle asi úplně nevnímám, že jsem jednička na Tour, uvidíme až přijedeme do místa dění. Ale snažím se ten tlak trošku eliminovat, protože je dost svazující, akorát vás znervózní. Budu chtít podávat takové výkony, aniž bych myslela na to, že ode mě někdo něco očekává.

Tlak si tedy zatím nepřipouštíte?
Zatím ne, uvidíme jaké to bude zítra, až přijedeme do Lenzerheide, tam to asi trošku na člověka dopadne. Ale zatím je to úplně v pohodě.

Poslední závody v Toblachu vám úplně nevyšly. Říkala jste, že to mohlo být i přesunem z nadmořské výšky, je to tak?
Myslím si, že jo. Většinou mám nějaký ten druhý, třetí, čtvrtý den po příjezdu z výšky slabší. Cítím se fyzicky taková nefunkční a už to takhle bylo asi potřetí nebo počtvrté. Teď se to ale nedalo jinak udělat, protože nebyl sníh. Potřebovali jsme pár pořádných tréninků a bohužel to odnesly závody v Toblachu. Ale hlavu si z toho nedělám.

Fotogalerie

Jak se cítíte teď?
Dobře, jsem ráda, že jsme se dostali ve Val di Fiemme na sníh, udělali pár tréninků, protože u nás není ani vločka. Přes Vánoce jsem běhala na suchu, chodila do posilovny. Potřebovala jsem udělat aspoň pár kvalitních tréninků.

Na kterou z osmi etap Tour de Ski se těšíte nejvíc?
Co jsem koukala na celý program, tak si myslím, že mi většina závodů bude relativně sedět. Těšila jsem se na skiatlon, který mi ale zrušili kvůli nedostatku sněhu v Oberstdorfu. Snad mi budou vyhovovat i hromadné starty, jede se o dost klidněji a dokážu si víc ohlídat tempo i soupeřky. A taky jsem hodně zvědavá na skejtový sprint, protože v Toblachu se mi nepodařil. Věřím, že do nejlepší třicítky se umím dostat, i třeba dobře zajet čtvrtfinále, akorát to chce trošku se rozjezdit.

Sprinty jsou na Tour de Ski alfou a omegou. Když je zajedete dobře, máte o to menší ztrátu při distančních nebo hromadných závodech...
Jasně, ale nemůžu dělat závěry před Tour. Letos je osm etap místo sedmi, takže je to zase těžší. Není tam prolog, což byl kratší závod, ale jen dva sprinty. Nechci dopředu říkat výsledek, který bych ráda zajela. Bude záležet, jak se budou odvíjet jednotlivé etapy, ale přála bych si, abych se pohybovala kolem 15.-20. místa v celkovém pořadí. Teď samozřejmě nevím, kdo jak onemocní, kdo jak odstoupí, ale takhle bych byla spokojená.

Poslední etapa na sjezdovku Alpe Cermis by se měla jet za umělého osvětlení, těšíte se na to?
Teď jste mě překvapil, to je pro mě novinka. To asi pojedeme někdy k večeru, z čehož moc šťastná nejsem, protože mám hned v pondělí zkoušku, takže bych byla ráda v Praze někdy před půlnocí. Ale jestli to bude takhle, tak přijedu nad ránem a půjdu rovnou do školy. Nebudu muset nikde přespávat. (zasměje se) Bude to asi zajímavé, pro nás trochu jiné. Člověk si musí udělat delší přípravu, aby mohl odpoledne závodit. Zase něco nového.

Byl by pro vás větší úspěch kvalitní výsledek v jedné z etap, nebo spíš dobré postavení v celkovém pořadí?
To nevím, ale asi tomu dávám stejnou váhu. Jednotlivé závody vám totiž dávají celkové pořadí. Třeba ve sprintu by mě potěšilo, kdybych se dostala z kvalifikace a diváci nás viděli i v rozjížďkách a aby si neřekli: Ježiš, oni zase nepostoupili, tak to se nemusíme koukat na telku. Takhle bych i fanouškům ráda udělala radost a samozřejmě i sobě.

Petra Nováková na trati skiatlonu v norském Lillehammeru.
Petra Nováková (s 14) na trati sobotního skiatlonu v norském Lillehameru.

Petra Nováková na trati skiatlonu v Lillehameru - šesté místo je zatím jejím maximem ve Světovém poháru. Vylepší ho na Tour de Ski?

Koho nejvíc favorizujete? Nebo spíš takhle - je vůbec možné, aby někdo porazil Therese Johaugovou?
Myslím, že letos to bude souboj o druhé místo, no. Johaugová je letos hodně suverénní, hlavně v distancích. Podle mě dělá lyžování i takové nezajímavé. Před startem už pomalu víte, kdo je vítěz. Já se určitě budu snažit, aby i pro mě byla porazitelná, i když letos se to asi nestane, ale do budoucna bych jí samozřejmě ráda byla rovnocennou soupeřkou.

Jak jste vůbec prožila Štědrý den a Vánoce?
Po Toblachu jsem byla dva dny v Praze, kdy jsem musela do školy. Vlastně nemusela, byla jsem si přebrat cenu pana rektora. Domů jsem se dostala asi 23. prosince, kdy jsem si musela vybalit, vyprat, pověsit prádlo, do toho trénovat, takže to bylo takové hektické. Ale Štědrý večer jsme měli krásný s babičkami a rodinou. Sice to rychle uteklo, ale dost jsme se najedli, to je na tom to pozitivní. (zasměje se)

Dostala jste nějaký zajímavý dárek?
Byla jsem ráda, že jsem mohla být s našima doma a že jsme se konečně všichni potkali. Protože když přijedu domů, tak tam třeba není brácha. To byl asi největší dárek, ta vánoční atmosféra.

Ochutnala jste cukroví?
No cukroví, to je alfa a omega Vánoc. Ale byl i bramborový salát, takové ty klasiky.

Které cukroví máte nejradši?
Asi ořechové řezy a vosí hnízda, ale ty se u nás doma bohužel nedělají.Najdete na iDNES.czmobilní verze