Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nováková o dopingu Johaugové: Zrovna u ní mě to trochu překvapuje

Česká běžkyně na lyžích Petra Nováková na tiskové konferenci | foto: Petr Lemberk, MAFRA

14 2016
Poprvé vstoupí do nové sezony jako jednička českého týmu. „Ale snažím se si to nepřipouštět,“ říká Petra Nováková. Ani tentokrát není třiadvacetiletá běžkyně na lyžích stoprocentně zdravá, koncem srpna spadla na kolečkových lyžích a poranila si koleno. Do listopadového startu by ale mělo být vše v pořádku.

Na tiskové konferenci v pražském hotelu Clarion se rozpovídala i o kauze Therese Johaugové, která měla v přípravě pozitivní dopingový nález.

Co na zprávu o dopingu Therese Johaugové říkáte?
Pro mě je to úplně čerstvá informace a vlastně nevím, co si o tom myslet. Neznám okolnosti, nevím, jestli si to vzala vědomě nebo z nějakého důvodu. Ale zrovna u ní mě to trochu překvapuje.

O norské dominanci v mužském i ženském běžeckém lyžování se mluví už nějakou dobu. Napadlo vás, že za tím může být i něco jiného?
Snažím se doping i zprávy kolem něj nevnímat, protože vám to pak zkazí chuť závodit. Když si řeknete: Tenhle dopuje, tenhle dopuje, tenhle něco bral, tak jak s nimi pak mám závodit? Takhle to neberu, snažím se mít čistou hlavu a nevnímám, co dělají všichni ostatní.

Therese Johaugová na trati skiatlonu v Lahti.

Therese Johaugová měla v přípravě dopingový nález.

Co myslíte, že se aktuálně děje v Norsku, když před startem sezony přijde takovýto skandál?
Nevím, jestli se ostatní holky děsí, nebo si říkají: Ty jo, tak ona fakt něco brala, jo? Možná mají mezi sebou takovou důvěru, že pořád drží spolu, ale já do toho moc nevidím, jsou docela uzavření. Baví se spíš se Švédkami. Vím, jak fungují Němky nebo dřív Polky bez Justyny Kowalczykové, ale do skandinávských zemí moc nevidím.

Jaká by to byla sezona bez Johaugové?
Tohle moc neřeším, i kdyby tam byla ona, já se budu snažit podat co nejlepší výkon, snad to bude stačit i na stupně vítězů.

Až tak si věříte?
To jsem řekla jenom tak. (zasměje se) Každý závod pro mě bude důležitý a budu se snažit dojíždět co nejlépe. Když přijde úspěch, člověka to nabudí do dalších závodů, proto je důležité, aby se dařilo. Doufám, že se do elitní desítky dostanu víckrát, než tomu bylo v předešlých letech, kdy jsem tam jen nakoukla. Snad nakouknu víc.

Jak se před startem sezony cítíte po fyzické stránce?
Těžko říct, takhle z přípravy se to těžko hodnotí. Měla jsem o dost víc tréninků než loni. Sice nejsem unavená, ale cítím, že ze sebe teď nedokážu vydat tolik, kolik bych chtěla, jsem v takovém útlumu. Ale do začátku závodů je pořád dost času.

Ukázaly vám alespoň testy před sezonou, že jste zase o něco lépe připravená?
Laktátové křivky jsou přibližně stejné jako loni a funkční vyšetření jsem zatím nemohla kvůli kolenu absolvovat. Ale jezdilo se mi lépe na kolečkových bruslích, protože mám zase o něco víc svalové hmoty. I měřené běžecké tréninky na Božím Daru byly lepší, ale tady hraje roli i počasí. Pocitově na tom nejsem špatně, ale opravdové srovnání bude až na sněhu.

Fotogalerie

Nemá zraněné koleno nějakou spojitost s větším objemem tréninku?
Ne, to ne. Zase jsem spadla na kolečkových lyžích. Neměla jsem žádnou odřeninu, jenom jsem si natloukla čéšku. Nejdřív jsem myslela, že je to jenom nateklé, ale další vyšetření odhalilo, že je tam drobný problém a má se to léčit klidem, naštěstí nebyla nutná operace. Odpočinula jsem si psychicky, což je taky potřeba a teď už pojedu s chutí na sníh.

Jak probíhala příprava na novou sezonu?
Měla jsem ještě delší tréninky od čtyř do šesti hodin. Když se to nasčítá, tak je to opravdu hodně. Jinak byla příprava stejná jako loni.

Na světovém šampionátu v běhu do vrchu jste skončila pátá, co vám to směrem k zimní sezoně dalo?
Dalo nevím, ale byl to hodně prudký kopec a bylo to fajn, běželo se mi hodně dobře. Je to skvělý trénink pro běžce-lyžaře, protože jak je to do kopce, hodně využíváte svaly na nohou.

V reprezentaci se poprvé od začátku sezony potkáváte i s bratrem Michalem, jaké to je?
Dřív jsme se doma moc nepotkávali, tak jsme i pokecali. Ale teď, když se vidíme pořád, tak se celkem i štveme a netrávíme spolu čas. Ale s tím se musí počítat, když se vidíme každý den celý den.

Letošní sezona nabízí dva vrcholy - Tour de Ski a světový šampionát v Lahti, taky to tak vnímáte?
Tour de Ski je kvalitní a velký závod, ale pro mě je letos hlavní mistrovství světa v Lahti, tam se rozdávají medaile.

V jaké disciplíně si pro ni půjdete?
Můžete hádat. (směje se) Samozřejmě ve skiatlonu.

Rakouská běžkyně na lyžích českého původu Kateřina Smutná přijímá gratulace k...

Kateřina Smutná se po letech vrací k české reprezentaci.

K české reprezentaci se po letech vrátila Kateřina Smutná, už jste se potkaly?
Viděly jsme se na soustředění v Livignu, ale já jsem jezdila s klukama. Bylo to zpestření a pro hlavu je to lepší, když se můžete srovnat s holkama. Začala jsem pracovat a říkat si, že musím zrychlit.

Do sezony vstupujete jako jednička českého ženského běžeckého lyžování. Nebude vás to svazovat?
Snažím se to nevnímat, jinak to opravdu svazuje a zatěžuje. Navíc bude dobré jezdit právě s Katkou Smutnou, špatně na tom není ani Sandra Schützová, tak doufám, že se nám povede štafeta.Najdete na iDNES.czmobilní verze