Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Petra mě snad chce zabít, lamentoval trenér Kvitové po výhře

Petra Kvitová zamávala divákům po výhře ve čttém kole. Teď už má jisté semifinále | foto: AP

30 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ještě asi čtvrt hodiny po zápase se pořád zhluboka vydýchával. "To už je na mě moc, asi mě chce zabít," říkal David Kotyza, trenér Petry Kvitové. Ta si po dramatickém vítězství nad Estonkou Kaiou Kanepiovou zítra zahraje wimbledonské semifinále.

Co vám tenhle zápas ukázal?
Že je Petra bojovnice. Obrovská. Jsem na ni hrdý, jak to dneska zvládla a otočila. Od začátku byla trošku horší než soupeřka. Hůř servírovala, nešel jí return, trápila se na bekhendu. Bylo vidět, jak moc chce. A když člověk chce, tak to mnohdy nejde.

Kanepiová měla pět mečbolů. Pořád jste věřil?
Věřil. Je to ženský tenis, navíc čtvrtfinále Wimbledonu. Když Petra dala v jednom gamu tři dvojchyby, a přesto ho vyhrála, říkal jsem si, že šance pořád je.

Navíc soupeřka je známá tím, že je dost labilní.
To je, často se jí v zápasech začne třást ruka. Pro ni to bude hodně hořké, je mi jí až líto. Ten zápas měla několikrát vyhraný. Nejen při mečbolech, ale i za stavu 5:2 ve třetím setu. Podávala a vedla 30:0.

Letos už s Kvitovou jednou prohrála. A taky z mečbolu.
Byl to podobný zápas, Petra v něm taky dlouho dostávala kapky. Ale pak Kanepiová nevyužila mečbol a odpadla. Naopak Petra už několikrát otočila prohraný zápas, z mečbolu porazila loni na US Open třeba Safinovou. Když ale vezmu důležitost, řadím ten dnešní výkon výš.

Po vyhraném druhém setu to vypadalo, že by mohla mít Petra hodně sebevědomí. Ale brzy prohrávala 0:4. Co se stalo?
Došla jí šťáva, první čtyři gamy se pořádně nehýbala. Ale pořád to zkoušela, nechtěla se vzdát. Vědomí, že hraje čtvrtfinále Wimbledonu, ji hnalo dál. Bůh ví, kdy se do něj zase dostane. A jestli vůbec.

Teď se ale dostala do společnosti Navrátilové, Mandlíkové a Novotné, které tu taky hrály semifinále.
Úspěch je to fantastický, ale s těmihle se Petra srovnávat nemůže. K těm může maximálně vzhlížet.

Může tohle být zlom v její kariéře?
Může a nemusí. Cibulková loni hrála semifinále Paříže, od té doby nic moc neukázala, body neobhájila a je kolem čtyřicítky. Já bych počkal.

V čem je síla Kvitové?
Když je vše vyladěné a má hlavu v klidu, může hrát světový tenis. Dnes to zase dokázala.

Mnozí chválí i její servis.
Když ho srovnám s tím, jaký byl, když jsem ji převzal, tak je dobrý. Ale pořád ne tak dobrý, jak by mohl být. Máme hodně co dělat. Petra se ale trénuje dobře, splní tři čtvrtiny věcí, které jí řeknu. I když občas zvýším hlas.

Zvýšil jste ho i dnes z tribuny?
Ve třetím setu ano. Musel jsem. Chtěl jsem ji nějak nastartovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze