Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tragické Dauhá, relax na pláži a teď comeback. Jak ho Kvitová zvládne?

Kristina Mladenovicová z Francie a Petra Kvitová po losování semifinále Fed Cupu v Ostravě. | foto: ČTK

18 2015
Poslední zápas: 26. února a prohra po podivném výkonu s Carlou Suárezovou. Pak měsíční pauza bez tenisu a téměř dvouměsíční bez zápasů. Až doteď. Světová čtyřka Petra Kvitová se vrací na scénu v semifinále Fed Cupu s Francií.

Deset dnů jen ležela na pláži a velkou část jich prospala. Nabíjela se energií a elánem na dny, které přijdou. Na dny, jako přichází teď.

Sedmitisícová ČEZ Aréna v Ostravě požene Petru Kvitovou za důležitým bodem v semifinále proti Francii. A za první výhrou od 17. února, tedy po dvou měsících.

Tehdy Kvitová zdolala Elinu Svitolinovou v Dubaji. Pak sice ještě zvládla kolo v Dauhá, když proti ní skrečovala Jelena Jankovičová, jenže po prohře se Suárezovou se překvapivě na dlouho z tenisových kurtů vytratila.

Comeback jde lépe, než čekala

„Tenis pro mě byl vždycky něco, co jsem milovala a hrála s velkou vášní. Na začátku roku to tak ale nebylo. Byla jsem tak prázdná,“ popsala Kvitová ve svém blogu na BBC. „Byla jsem schopná hrát, ale nebyla jsem na kurtu na sto procent. Spíš než se soupeřem jsem bojovala s tímto divným pocitem. Nedokážu přesně popsat, o co šlo.“

Měsíční odpočinek, zčásti strávený kdesi v teple, ale zabral. V­uplynulých týdnech už znovu 25letá Češka pilovala kondici i tenis. Tvrdí, že znovu nalezla chuť do tenisu. „Cítím se určitě lépe, než když jsem hrála třeba Dubaj, Dauhá, tam to bylo fakt tragické,“ popisovala. „Jde to lépe, než jsem čekala.“

Fotogalerie

Kvitová si záměrně pro comeback vybrala fedcupový týden. Společnost dalších hráček a zbytku týmu si obvykle užívá. I včera po losu vtipkovala se Šafářovou: „Doufám, že Lucka udělá první bod, abych mohla jít na kurt v klidu. Ale nechci na tebe vytvářet žádný tlak, Luci.“

Snad tedy fedcupová terapie alespoň trochu zabírá. Koneckonců, osvědčila se už dříve. Několikrát přijížděla Kvitová na Fed Cup unavená či bez ideální formy. A takřka vždy dokázala, jak moc jí týmová soutěž sedí.

Důkaz? Stačí se podívat na její bilanci. Celkově má v singlu 23 výher a jen šest porážek, obzvlášť úchvatnou bilanci má v sobotu: 13 - ­1.

„Vždycky týmu hodně pomohla. Snad teď zase Fed Cup pomůže jí,“ doufal kapitán týmu Petr Pála.

V přípravě Kvitová ukázala, že její hru nezvyklá pauza nijak nepoznamenala. V jednom z tréninkových setů porazila Karolínu Plíškovou 6:2. „Přišlo mi, že hrála ještě lépe než v Sydney,“ připomněla Plíšková jejich poslední vzájemný zápas.

V ostrém zápase po tak dlouhé době ji jistě mohou svázat nervy. Francouzka Kristina Mladenovicová by ovšem na úvod mohla být relativně snesitelnou soupeřkou. Poslední vzájemný zápas vyhrála Kvitová na US Open 6:0, 6:1. „Ale v hale to bude jiné,“ věští Češka.

Vše hned asi vyhrávat nebude

Se svými zvláštními pocity se Kvitová na začátku roku svěřila trenéru Davidu Kotyzovi. A právě on jí později navrhl odpočinkovou pauzu. Když sleduje svou svěřenku nyní, obavy z její formy nemá.

Česko - Francie

Semifinále Fed Cupu

Ostrava, ČEZ Aréna, tvrdý povrch

Sobota 12:00

Šafářová (13.) - Garciaová (29.)

Kvitová (4.) - Mladenovicová (58.)

Neděle 12:00

Kvitová - Garciaová
Šafářová - Mladenovicová

Plíšková, Strýcová - Cornetová, Parmentierová

Nedělní sestavy se ještě mohou změnit.

„Už při trénincích v Prostějově jsem na ní viděl takovou uvolněnost, kterou přenesla i sem. Kombinace, kdy je trochu nervózní z toho, co bude, a zároveň má radost, že hraje, je u ní nejlepší,“ míní. „Tělo si na spoustu věcí rozpomene. Dostala se rychle na solidní úroveň.“

Zároveň si nedělá iluze, že by se Kvitová měla vrátit a vše vyhrávat. „Hned po Fed Cupu ji čeká antuka v hale, na které nehrála. Nedá se čekat, že by ve Stuttgartu zahrála skvěle,“ tvrdí Kotyza.

To se ale nyní zdá jako malicherná starost.

V uplynulých týdnech a měsících Kvitová řešila vážnější trable: Proč se na kurtu necítím dobře? Kdy to přejde? Pomůže mi vůbec pauza?

Teď je znovu odhodlaná vést Česko do dalšího fedcupového boje.Najdete na iDNES.czmobilní verze