Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kam se poděla česká lvice? Ztratila snad Kvitová touhu rvát se?

FRUSTRACE. Petra Kvitová po porážce ve druhém kole Australian Open. | foto: Reuters

21 2016
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Běžný smrtelník těžko vysvětlí či aspoň pochopí její šílenou nevyzpytatelnost. Co za pár hodin Petra Kvitová předvede na tenisovém kurtu, občas nedovedou odhadnout ani její nejbližší. David Kotyza, jenž ji trénuje osmý rok, se rozčiloval a žasl, když na podzim selhala v úvodu Turnaje mistryň proti Němce Kerberové. Její porážku ve 2. kole Australian Open od domácí Gavrilovové 4:6, 4:6 raději s omluvou nechal bez komentáře.

Kotyza tak nemusel vykládat o rozčarování, které vítězka dvou wimbledonských titulů a čtyřnásobná šampionka Fed Cupu vyvolává ve členech svého týmu i fanoušcích.

Oni dobře vědí, že zdolá kohokoliv, když se dostane do ráže. O to víc dráždí její kolapsy. A že jich v poslední době bylo...

Od Wimbledonu 2010, kdy coby baculaté a nahrbené děvče s rovnátky senzačně dokráčela do semifinále, nevykazovala tak bídné výsledky na nejdůležitějších akcích.

Velebil ji i Jágr

Na posledních šesti grandslamech se totiž jen jednou protloukla do čtvrtfinále. Na posledních čtyřech ročnících oblíbeného Australian Open vyhrála chabé čtyři zápasy.

Jistě, drží se v Top 10. Stále ještě občas „to trefí“ a ovládne nějaký ten turnaj. Člověk se však neubrání úvahám, co by mohlo být, kdyby... A přemýšlí: Kam se poděla ta česká lvice, jež dovedla urvat vítězství i v partiích, v nichž jí skoro nic nešlo? A kterou chválil a dával všem za vzor i Jaromír Jágr?

Fotogalerie

Zpovzdálí se vše zdá jasné a srozumitelné. Je úžasně úspěšná. Dokonale finančně zabezpečená. Šťastně zamilovaná, dokonce čerstvě zasnoubená. Doma i ve světě obletovaná. Zhubla a sluší jí to jako nikdy dřív.

Proč by se, propána, měla dál někde týrat po tělocvičnách a plahočit se propocená po kurtech?! Vždyť se občas na dvorci tvářila tak nakvašeně a zoufale, jako by se jí raketa úplně zprotivila. Ostatně přesně před rokem byla ze své profese tak vyždímaná, že si musela vzít měsíční dovolenou.

Do toho se na ni takřka neustále valí zdravotní trable. Astma. Mononukleóza. Angíny. Před dvěma týdny ji postihly střevní potíže.

Jakou to má cenu, trmácet se z Evropy přes Asii a Austrálii do Ameriky a palčivě prohrávat se slabšími sokyněmi? Neměla by vyměnit trenéra? Nebo dokonce se vší hrdostí a odvahou ukončit kariéru?

Lvice se vrátí. Slibuju!

Kdysi jí provázela asi dosti svérázná přezdívka. Řeznice z Fulneku. Byla ke slečně poněkud nezdvořilá. Ovšem k její sportovní povaze pasovala náramně.

Teď to vypadá, že z ní vyprchala burácející touha natřít to všem opěvovaným a nafrněným hvězdám.

Její středeční reakce na vyřazení od 39. hráčky světa, Australany čerstvě adoptované Rusky, jež předtím na grandslamech nastřádala celé tři výhry?

SENZACE. Darja Gavrilovová  slaví po vítězství ve druhém kole Australian Open...

SENZACE. Darja Gavrilovová slaví po vítězství ve druhém kole Australian Open nad Petrou Kvitovou.

„Jsem smutná, ale určitě se nezhroutím.“

„Co pro mě znamená porážka? Že pojedu domů.“

„Na světě jsou důležitější věci než sport. Třeba zdraví.“

„Každá prohra znamená poučení a novou zkušenost.“

Vzestupy a pády Petry K

+ Poprvé zaujala v roce 2010, tehdy dokráčela do semifinále Wimbledonu. Následující sezona zůstává nepřekonatelnou. Kvitová vyhrála Wimbledon, Turnaj mistryň i Fed Cup. A vyšplhala na druhé místo žebříčku WTA.

+ Od května 2011 se stabilně drží v elitní desítce, předloni se radovala z druhého titulu ve Wimbledonu. A přidala další tři triumfy ve Fed Cupu.

- Kvitová mívá svoje „vlny“, přičemž nejviditelnější pády jsou na grandslamech.

- V 1. kole US Open prohrála po prvním triumfu ve Wimbledonu, v Melbourne po semifinále 2012 nedošla dál než do 3. kola. Ve středu skončila už ve 2. kole.

Vlastně mluvila docela rozumně. Lidsky. S odstupem. Ale nemělo z jejích výroků právě teď spíš šlehat sportovní naštvání a odhodlání aktuální průšvih co nejdřív odčinit?

Tak jak je to s touhou, Petro? „Pořád ji v sobě mám. Určitě. Akorát občas není vidět. A někdy bojuju sama se sebou.“

Nepřepadá vás v pětadvaceti sem tam chuť s tenisem seknout? „Ještě chci hrát, jsem pořád mladá. Neposílejte mě do důchodu.“

A co vás vlastně v kariéře žene a láká? „Mám svoje cíle. Letos olympiádu. A taky další vítězství na grandslamu.“

Takže se vrátí česká lvice? „Vrátí. Slibuju!“

Její vůle nezmizela. Leč teprve se ukáže, zda svůj slib může splnit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze