Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítězný Svoboda: Prohrávat neumím, ale na rekord nebyl ten správný den

Petr Svoboda | foto: ČTK

27 2015
Překážkář Petr Svoboda na Velké ceně Nového Města nad Metují potvrdil, že přes všechny problémy, kterými v minulých letech prošel, stále patří k největším osobnostem české atletiky.

Rekord mítinku, ke kterému ho ponoukali pořadatelé, nepřekonal – a ani své letošní osobní maximum. Navíc o vítězství musel tvrdě bojovat až do poslední překážky, dlouho si jím nemohl být jistý.

Přesto Petr Svoboda, český rekordman v běhu na 110 metrů překážek, který prorazil do evropské i světové špičky, po svém prvenství v Novém Městě nad Metují neskrýval radost, přestože časem 13,57 o třináct setin zaostal za svým letošním maximem.

„Vůbec nejsem smutný, byla tady výborná konkurence a navíc jsem něco podobného fanouškům v Novém Městě dlužil,“ přiznával atlet, který před rokem při svém prvním startu na tomto mítinku nedoběhl do cíle a který se nyní připravuje na mistrovství světa, jež v Pekingu začne za necelý měsíc.

Vypadalo to, že to pro vás nebyl lehký závod.
Nebyl. O soupeřích už jsem mluvil, hlavně Brazilec mě proháněl až do cíle, běžel skvěle. Největším problémem ale byl vítr.

Větroměr ukazoval necelý metr za vteřinu proti vám, což není tak moc.
To je pravda. Myslím si ale, že to bylo v určitých chvílích víc a hlavně ten vítr byl nárazový, což je nepříjemné tím, že vás mezi překážkami úplně rozhodí, vezme rytmus . Hlavně mezi třetí a šestou to bylo znát.

Když jste zakopl o předposlední plůtek, vypadalo to, že nevyhrajete.
Ale já neumím prohrávat. A proto jsem rád, že to vyšlo.

Jak jste spokojen s časem?
Vzhledem k tomu větru není špatný, bohužel počasí nám opravdu moc nepřálo. Spíš než já na to doplatil Brazilec Oliveira, který byl za mnou, ten potřeboval zaběhnout limit pro Peking, ale to měl hodně těžké.

Vás prý hecovali pořadatelé, abyste překonal rekord mítinku a stadionu, který časem 13,41 drží Američan Porter.
Hecovali, ale hlavně jsem se hecoval sám. Byla tady úžasná konkurence, výborná atmosféra, ale dnešní den nebyl tím pravým.

Co vám dnešní výkon ukazuje necelý měsíc před začátkem mistrovství světa?
I když to dnes bylo o něco pomalejší, stabilizovaný výkon kolem 13,50 není špatný. Rád bych se ještě před šampionátem dostal pod 13,40, s tím by se mi do Pekingu jelo dobře.

Kolik na to budete mít závodů?
Určitě poběžím v úterý v Táboře na mítinku, který patří do dvojice s Novým Městem. Pak bude záležet, zda pojedu na Diamantovou ligu či ne, v plánu je zatím ještě závod v Linci.Najdete na iDNES.czmobilní verze