Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Markéta musí sebevědomé Coco srazit hřebínek, tvrdí kapitán Pála

Český fedcupový tým při losování semifinále v USA. | foto: Karel Knap, MAFRA

21 2017
Tampa (Od našeho zpravodaje) - Ruce v kapsách, přezíravý úsměv. Americká tenistka Coco Vandewegheová napochodovala na los semifinále Fed Cupu jako obvykle naprosto suverénně. Její parta do utkání proti Česku na Floridě vstoupí v roli favorita. Kapitán Petr Pála ji v tom pocitu schválně utvrzuje, přitom věří svým mladým bojovnicím, jež se chystají vytřít domácím zrak.

Jako by se Pála vrátil do doby, kdy u fedcupového družstva začínal. Na Floridě vede partu nezkušených dívek, které neznají taje, pravidla a úskalí týmové soutěže.

Co jeho prověřené vůdkyně Kvitová, Šafářová, Strýcová či Karolína Plíšková měly v malíku, to se jeho nové slečny teprve učí.

Přesto neztrácí víru v postup do šestého finále v posledních sedmi sezonách. Přesto neváhal vybrat do sobotních dvouher dvě nejmladší bojovnice. Sedmnáctiletou Markétu Vondroušovou a jen o tři roky starší Kateřinu Siniakovou.

Působí uvolněně, je samý šprým a hecuje Američanky. „Párkrát jsem jim podstrčil, že jsou favoritky, aby si to taky trochu užily. Ale ony se vůbec nesmály!“ pravil. „Jen ať se s tou odpovědností poperou.“

Co při vaší úvaze o nasazení do úvodních singlů rozhodlo pro Vondroušovou?
Její výsledky v poslední době i od začátku roku. Potvrdila svou výkonnost na turnaji v Bielu, kde porazila velké hráčky. I tady hraje solidně, je vidět, že má nahráno. Třeba tu formu ještě udrží.

Jak reagovala, když jste jí nominaci oznámil?
Se všemi jsem ve čtvrtek večer mluvil individuálně. Markéta měla radost. Řekla, že je ready a že jde do toho. Ještě si něco povíme o taktice.

Můžete prozradit, co vás na ní nejvíc upoutalo?
Vidí dobře hru, hraje velmi přesně křížem, dobře se pohybuje, umí kraťas. Její levácký servis může být taky nepříjemný. Je zdravě drzá. Určitě má šanci vyhrát.

Bude pro Američanky nepříjemné, když se proti nim postaví neznámé děvče v neskutečném laufu?
To doufám. Podle žebříčku je Coco Vandewegheová jasná favoritka. Bude hrát doma, je hodně sebevědomá, tak je potřeba jí srazit hřebínek. Když bude Coco dobře servírovat, tak to bude nepříjemné. Ale jakmile ji Markéta dostane do výměn, může mít úspěch. Doufám, že divákům hned na začátku zacpe pusu.

Má na to proti ranařce Vandewegheové zbraně?
Ano! Umí změnit rytmus hry. Je šikovná v defenzivě. Leccos doběhne, občas jde i na síť. Už byla první na světě mezi juniorkami, vidím v ní velkou naději našeho tenisu.

Fotogalerie

Sama tvrdí, že ráda používá stopbaly. Na antuce jsou zvlášť účinné, že?
Jistě. Kraťas umí skvěle. A když už se jí úplně nepovede, umí dát prohoz nebo lobovat. Díky svému přehledu si umí počkat a umístit míč do volného prostoru.

Jak vidíte šance Siniakové proti Rogersové?
Padesát na padesát. Katka maká na trénincích, úroveň její hry od začátku týdne stoupá. Chtěla hrát nejdřív až moc rychle, ale na antuce nejsou odskoky tak vysoké. Ve čtvrtek už to bylo ale fajn. Dokáže hrát nátlakově i trpělivě. Hlavní klíč úspěchu proti Američankám je, aby se hrály delší výměny.

Obě vaše hráčky čeká singlová premiéra. Jak s nimi budete pracovat, aby nepodlehly trémě?
Holky vědí, proč jsou tady. Půjdou na kurt vyhrát. Chci si s oběma sednout v pátek odpoledne. Promluvíme si, jak může vypadat atmosféra. Co můžou čekat. Na co by si měly dát pozor. Zopakuju jim, že jsem na lavičce proto, abych vzal tíhu trochu i na sebe, aby nebyly pod takovým tlakem.

Co říkáte tomu, že průměrný věk vašich singlistek je devatenáct let?
To je super. Mládí vpřed!

Omládl jste vedle nich?
To uvidíme po víkendu. (směje se)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze