Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Novák o Sáblíkové: Už by potřebovala lázně nebo k moři

Radost Martiny Sáblíkové a jejího kouče Petra Nováka | foto: AP

1 2016
Harbin, Nagano a Astana. Letošní ročník Světového poháru v rychlobruslení na dlouhých tratích startuje třemi zastávkami v Asii. Jenže zatímco první dva listopadové podniky v Číně a Japonsku se uskutečnily v rozmezí pár dnů, v Kazachstánu se nejlepší závodníci představí od pátku do neděle po dvou týdnech volna. A hned příští víkend se bude závodit zase, tentokrát v nizozemském Heerenveenu.

Právě tento program se české reprezentaci v čele s koučem Petrem Novákem zdá nelogický. „Úvod sezony je strašně divoký. Ovlivněný přejezdy a aklimatizací,“ zlobí se trenér české hvězdy Martiny Sáblíkové.

„Přijeli jsme do Evropy a teď jsme se zase vrátili zpátky do Asie. Nevím, kdo tohle vymyslel,“ podivuje se.

„Proč jsme hned po Japonsku neletěli do Astany, další týden nebyl Světový pohár v Kazachstánu a pak čtrnáct dní volno,“ pokládá řečnickou otázku.

Některé reprezentace na program zareagovaly po svém. „Není tady Sven Kramer nebo Ireen Wüstová,“ zmínil Novák absenci dvou nizozemských osobností v Astaně.

A také trojnásobná olympijská vítězka by určitě přivítala méně cestování a více času na odpočinek. Takto si několik „volných“ dní proložila tréninkovým mikrocyklem v Itálii.

„Přijedu domů, stihnu si tak akorát vyprat a zas vyrazíme někam za ledem, protože nemůžu být deset dní bez tréninku,“ prozradila Sáblíková před návratem z Nagana pro svůj web. „Vracejí se skoro všichni Evropani. V Astaně je minus třicet, tak bude lepší zůstat pár dní doma a vyrazit na poslední chvíli.“

Náročné cestování se však na žďárské rychlobruslařce začíná projevovat. „Letošní rok byl úplně extrémní,“ připomíná Novák. „Martina by potřebovala odjet do lázní nebo k moři. Zrehabilitovat, protože únava je už trošku znát. Zlobí různé úpony, tělo je přetížené. Musím vymyslet, jestli tomu pomůžeme už v sezoně, nebo až po ní,“ dumá.

Se startem do Světového poháru ale může být Novák spokojen. Sáblíková totiž v Harbinu i v Naganu vyhrála závody na své parádní trati 3 000 metrů, na poloviční distanci přidala čtvrté a šesté místo.

Autor:


Zeleninové hranolky
Zeleninové hranolky

Hranolky nemusí být zabijákem diety.

Najdete na iDNES.czmobilní verze