Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pětibojaře čeká nejdražší šampionát v historii. Svoboda myslí na zlato

Na loňském MS v Londýně získali Češi celkem čtyři medaile, z toho zlata z obou štafet. Jak dopadnou letos v Číně? | foto: Ivana Roháčková

25 2010
Výprava bude poloviční oproti podobným šampionátům v Evropě, přesto půjde z pohledu českého moderního pětiboje o nejnákladnější akci v historii. České reprezentanty v čele s dvojnásobným vicemistrem světa Davidem Svobodou čeká v příštím týdnu v Číně světový šampionát a Češi na něm chtějí potvrdit pozici světového lídra.

Jinou možnost svěřenci Jakuba Kučery vlastně ani nemají. Vždyť loňský šampionát v Londýně Češi ovládli ziskem dvou zlatých a dvou stříbrných medailí.

"Věřím, že v Číně potvrdíme příslušnost k absolutní světové špičce," doufá trenér Kučera. Do čínského Čcheng-tu vzdáleného asi 1 800 kilometrů jihozápadně od Pekingu s sebou bere čtyři muže a stejný počet žen.

ms v číně (1.-7. září)

Česká nominace:
David Svoboda, Ondřej Polívka, Michal Sedlecký, Martin Dvořák

Lucie Grolichová, Natálie Dianová, Barbora Kodedová, Sylvie Černá

Program:

1. 9. - kvalifikace muži
2. 9. - kvalifikace ženy
3. 9. - finále muži
4. 9. - finále ženy
5. 9. - smíšené štafety
6. 9. - štafety muži
7. 9. - štafety ženy

Páteční závěr finále závodu mužů (parkúr a kombi disciplínuodvysílá v přímém přenosu Česká televize.

Opřít by se měl především o Davida Svobodu, jemuž se letos mimořádně daří. Pětadvacetiletý pětibojař vyhrál závod Světového poháru v Mexiku, skončil třetí ve finále SP a pyšní se čerstvými tituly mistra Evropy a armádního mistra světa.

"Možná je to má nejlepší sezona v kariéře. Proto bych byl asi zklamaný, kdybych medaili neměl," řekl Svoboda.

Na předchozích dvou MS skončil vždy druhý. "Proto se chci pokusit o to zlato," říká sebevědomě.

Do Číny se vrací po dvou letech od smolné olympiády v Pekingu, kdy na parkúru přišel pravděpodobně o zlatou medaili. "Nemám strach, že by se to mělo opakovat. Od té doby uplynulo spousta vody i závodů," dodal s úsměvem.

Čechy čeká nejdražší šampionát v historii. Celkem čtrnáctičlenná výprava poletí do Asie ve dvou částech. První přistane tento pátek, další odletí v neděli. Úvodní kvalifikace jsou na programu ve středu. I tak se ale náklady vyšplhají k milionu korun.

"Na zhruba čtyřicet tisíc přijde jedna letenka, za pobyt platíme sto eur na osobu denně, plus další náklady," vypočítal Kučera.

Pro srovnání - náklady šestadvacetičlenné výpravy na loňské MS v Londýně nebyly ani poloviční.

Částku pak navíc mohou zvednout i poplatky za nadměrnou váhu zavazadel. "Piva tak budeme muset nechat doma," žertoval mistr světa z roku 2002 Michal Sedlecký.

Kromě Natálie Dianové už všichni nominovaní v Číně závodili. Budou se muset vyrovnat nejen se šestihodinovým časovým posunem, ale především s klimatem. Současné podmínky připomínají "prádelnu" s teplotami kolem 30 stupňů a vysokou vlhkostí vzduchu. "Není to nic luxusního, ale zase ne něco, co by se nedalo vydržet. Je to pro všechny stejný," konstatoval Svoboda.

české medaile na ms (4-9-13)

Jednotlivci (1-4-5):

ZLATO: (1) 2002 - Sedlecký 
STŘÍBRO: (4) 2009 - Svoboda, 2008 - Svoboda, 1999 - Capalini, 1987 - Kadlec
BRONZ: (5) 2004 - Capalini, 2003 - Michalík, 1997 - Grolichová, 1990 - Kadlec, 1989 - Blažek

Štafety (3-0-4):

ZLATO: (3) 2009 - Svoboda, Polívka, 2009 - Grolichová, Dianová 2002 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková
BRONZ:  (4) 2007 - Michalík, Polívka, Svoboda, 2005 - Capalini, Michalík, Svoboda, 2003 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková, 2001 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková

Družstva (0-5-4):

STŘÍBRO: (5) 2009 - Svoboda, Michalík, Polívka, 2007 - Capalini, Michalík, Svoboda, 2005 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 2004 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 2002 - Capalini, Michalík, Sedlecký

BRONZ: (4) 2006 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 2003 - Capalini, Michalík, Sedlecký, 1997 - Grolichová, Kalinovská, Voženílková, 1989 - Blažek, Fleissner, Kadlec

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze