Moderní pětibojař David Svoboda během finále Světového poháru v Moskvě, kde získal bronz

Pětibojař Svoboda má bronz z finále SP, Polívkovy naděje zhasly v parkúru

• 0
Moskva (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Moderní pětibojař David Svoboda znovu potvrdil svou příslušnost k absolutní světové špičce. Pětadvacetiletému reprezentantovi vyšlo finále Světového poháru v Moskvě, skvělým třetím místem tak završil první část sezony. Ondřej Polívka měl také závod rozjetý na elitní desítku, jeho ambice ale zhatil nevyzpytatelný parkúr a celkově obsadil 24. místo.

Stejně jako loni v brazilském Riu se z triumfu v seriálu radoval Maďar Adam Marosi, druhý doběhl domácí Ilja Frolov.

"Skvělé," radoval se v cíli šťastný Svoboda. Do závěrečné kombi disciplíny, kde se spojuje střelba na elektronické terče s tříkilometrovým během vybíhal český reprezentant ze sedmé pozice s pětatřicetisekundovou ztrátou na lídra Frolova.

Díky poměrně přesné střelbě (na patnáct terčů potřeboval jen pět nábojů navíc) a výbornému běhu v každém ze tří okruhů náskok svých soupeřů stahoval a do závěrečného kilometru vbíhal už na bronzové pozici.

"Bylo to ale na krev," přiznal. "Šest sekund za mnou byl Ital Benedetti. Ale když jsem v polovině posledního okruhu viděl, že odpadl, tak už jsem si zbytek závodu užíval," usmíval se příslušník pražské Dukly. Poslední disciplínu Svoboda suverénně vyhrál.

Za klíčovou nechtěl označit žádnou z disciplín, ale hodně si pochvaloval parkúr. "Jízdu jsem si užil."

Svoboda, který letos vyhrál hned úvodní závod SP v Mexiku a ovládl také dlouhodobou část seriálu, měl do finále skvělý vstup.

V šermu získal prvních šest soubojů, po úvodní disciplíně se s bilancí 20-15 usadil na devátém místě. "Začátek šermu mi hodně pomohl, nemusel jsem se ve zbytku této části tolik nervovat. Neměl jsem žádné výkyvy a ke konci jsem to už nějak umydlil," hodnotil s úsměvem úvodní disciplínu.

Moderní pětibojař David Svoboda během střelby ve finálovém závodě SP v MoskvěModerní pětibojař Ondřej Polívka ve finále Světového poháru v Moskvě.

V plavání na 200 metrů startoval v předposlední rozplavbě s Polívkou, Svobodův čas se zastavil na 2:02,28 minuty. "Tam jsem měl být rychlejší. Jenže jsem startoval v první dráze, která byla dost pomalá a vracela se do ní voda." Svého kamaráda v bazénu nevnímal. "Kdybychom plavali vedle sebe, mohli bychom si kontrolovat tempo. Ale to se nestalo."

Polívkovi se v bazénu v minulých týdnech příliš nevedlo, ve středu na tréninku dokonce špatně dohmátl a na prostředníčku musel nosit dlahu. V Moskvě však zaplaval o dvě sekundy rychleji než Svoboda, čímž si vylepšil maximum v pětadvacetimetrovém bazénu.

Tradičně zlomová disciplína celé soutěže - parkúr vyšla však pouze Svobodovi. Jediná shozená překážka ho z 10. místa katapultovala o tři příčky výš.

"Ten shoz tam být mohl, ale také nemusel. Mohl jsem shodit klidně někde jinde. Je to spravedlivý výsledek." Pochválil svého koně. "Byl to takový pošuk, na opracovišti byl hodně neklidný. Ale v závodě byl hodně dobrý."

Právě ve třetí disciplíně zhasly Polívkovy naděje, který se vinou devíti shozených překážek propadl z průběžného 14. místa na 24. "Sám nevím, co se stalo. Já jsem se cítil poměrně dobře. Ale kůň shazoval zadníma nohama, takže byl zřejmě už dost unavený," hlesl někdejší juniorský mistr světa.

Moderní pětibojaři tak uzavřeli letošní seriál Světového poháru. Za dva týdny je v Praze čeká mistrovství světa armád, týden nato v Maďarsku mistrovství Evropy. Mistrovství světa je na přelomu srpna a září v Číně.

Finále Světového poháru mužů

Muži: 1. Marosi (Maď.) 5828 b., 2. Frolov (Rus.) 5800, 3. Svoboda 5788, ...24. Polívka (oba ČR) 5444.