Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ne, ne a zase ne! Zeleného Sagana ve Francii ničí žízeň po vítězství

Matteo Trentin (vpravo) vyhrál sedmou etapu Tour de France. A pak poplácal druhého Petera Sagana. | foto: AP

12 2014
Nancy (Od našeho zpravodaje) - Krutá je Tour de France pro Petera Sagana. Byť slovenský Rambo vládne bodovací soutěži o zelený dres, byť je nejlepším mladíkem, něco mu bolestně schází. Kdy už konečně vyhraju? zoufá si. Sedm dnů uteklo, sedm příležitostí promeškal. Ale budu bojovat dál, slibuje cyklista.

Večer před startem 7. etapy slovenský závodník prohlásil: „O tuhle se pokusím.“ Na krátkých a ­tvrdých kopcích posledních 20 kilometrů dne měli odpadnout spurteři, tam se měl Saganovi otevřít prostor udeřit. Ještě ze startu v ­Épernay natěšeně napsal na Twitter: Bude dnes ten den?

„Pojedu pro Petera od prvního do posledního kilometru,“ sliboval i Američan King. Marné však bylo snažení Saganových bodyguardů, jejich kapitán znovu nevyhrál. Fotofiniš rozhodl.

Matteo Trentin z Omegy, těsný vítěz sedmé etapy, nejprve Sagana plácal po zádech. „Gratuloval jsem mu, myslel jsem, že je vítězem on.“ Pak ve vysílačce uslyšel své jméno a zajásal: „Fantastické.“

Fotogalerie

Centimetry? Nebo snad milimetry? Tak málo rozhodlo. Ne, ne a zase ne. Zdrcený Sagan se za cílem hlavou opíral o řídítka, koukal do země. A když vystoupal na pódium převzít zelený a bílý dres, křečovitě se zubil. Prostorem pro rozhovory ani neprošel, odpověděl na jedinou otázku rádiím a zmizel.

Vítězství sice Sagana míjejí, přesto už toho ve Francii stihl hodně. Třeba dva pády, po nichž si na levém lokti veze obvazy. Přesto uklidňuje: „Hlavně že nemám nic zlomeného. Jsem nezastavitelný.“

Pak zlobil. To když se před čtvrteční etapou nedostavil na protokolární pódium podepsat se a dostal pokutu 200 švýcarských franků. Navrch celou dobu věřil v hattrick v soutěži spurterů. „Jsem zelená mašina.“

Ale ze všeho nejvíc Sagan usiloval o to, konečně se zařadit mezi šampiony 101. ročníku Tour.

V Leedsu na jejím startu se ho ptali: Jaká gesta jste si připravil do cílových rovinek, až budete zase vítězit? „Vymyšleno nemám nic, to přijde v ten správný okamžik,“ odmítal. V pohodě vyrážel ke své třetí účasti a opakoval: „Cílem je zelený dres a co nejvíc vítězství.“

Jenže elán slovenského borce postupně vadne. „Už je to trošku frustrující, možná od sebe chci až moc. Ale budu se dál koncentrovat,“ tvrdil pokaždé, když končil pod nejvyšším stupínkem.

Soubor jeho umístění z letošních etap je fantasticky vyrovnaný (2, 4, 2, 4, 4, 5, 2), nikomu před ním se nepodařilo finišovat tolikrát v ­úvodních etapách v první pětce.

Jenže úctyhodnou sérii by 24letý Slovák ochotně vyměnil za jedinečný pocit vítězství. Snad ani komfortní náskok 113 bodů na druhého Coquarda v jeho zelené bodovací cestě do Paříže ho nehřeje. Ani nemůže, Sagan toho chce o­ dost víc.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze