Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sagan a brazilské Rio. Schyluje se k souboji s Kulhavým?

Mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan nasedl v Teplicích na horské kolo. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

2 2016
Stále je první muž silniční cyklistiky. Žebříček World Tour vede Peter Sagan aktuálně o 44 bodů před Nairem Quintanou. Přesto se může stát, že na olympiádě v Riu pojede nakonec v úplně jiné disciplíně a za soupeře bude mít Nino Schurtera nebo Jaroslava Kulhavého. Vrátí se po sedmi letech na vrcholné akci tam, kde celá jeho kariéra začala? Na horská kola?

Už v roce 2008 se stal světovým i evropským juniorským šampionem na horském kole. Nebýt bratra Juraje, který mladého Petera přivedl k silniční cyklistice, dost možná by Sagan v sobotu v Teplicích i tak startoval. Ale nejspíš ne jako mistr světa v silničním závodě...

Slovák má aktuálně před sebou přesun do Kalifornie, kde bude chtít obhájit loňské vítězství. Pak se vrátí na pár dní zpět do Česka - v Kyjově se koná československý republikový šampionát. „Pak pojedu Kolem Švýcarska a Tour. Tam mám největší cíl sezony – obhájit zelený trikot,“ říká.

Fotogalerie

A po Tour?

Možná olympiáda. A možná ne na silničním kole...

Když oznámil, že si chce vyzkoušet dva závody horských kol ve Štýrském Hradci a v Teplicích, mnozí fanoušci už slovenského cyklistu viděli bojovat s Kulhavým pod pěti kruhy. Ale on vytrvale odmítal. „O něčem takovém jsem ještě ani neuvažoval,“ tvrdil.

Jenže závod v Teplicích mu ukázal, že na tom není vůbec zle. Nebýt defektu, možná by se Škarnitzlem bojoval o vítězství. Tedy s cyklistou, který byl před čtyřmi roky v Londýně dvanáctý.

Variantě s horským kolem nahrává i profil silničního závodu, který organizátoři olympiády přichystali.

„Byl jsem se podívat na trasu, po které povede silniční závod v Riu a podle mě je to na mě hrozně těžké. Sám nevím, jestli ho pojedu. Je možné, že v Riu na silnici vůbec startovat nebudu,“ přiznal Slovák.

Jaroslav Kulhavý na trati závodu SP v  Lenzerheide.
Slovenský cyklista Peter Sagan během Českého poháru v cross country.

Potkají se Jaroslav Kulhavý s Peterem Saganem v Riu jako soupeři?


Je tak možná i pravděpodobnější, že se v Brazílii ukáže v pozici bikera. Body, které ke startu potřeboval, si v Teplicích čtvrtým místem vyjel. Otázkou je, komu dá přednost slovenský cyklistický svaz a jestli nakonec Sagan vůbec bude chtít jet olympijský závod na horském kole.

Ideální by v Brazílii neměl ani startovní pozici. Těžko by ho organizátoři podobně jako v Čechách procpali do první řady.

„Je ještě příliš brzo rozhodovat o Riu. Zatím jsem rád, že jsem mohl tyto dva závody absolvovat bez nějakých komplikací a dobře se pobavit,“ říkal sám Sagan v cíli.

Na druhou stranu, proč se nepobavit i pod pěti kruhy?Najdete na iDNES.czmobilní verze