Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Případ Sagan. Co teď bude s cyklistickým bouřlivákem dál?

Peter Sagan rozdává svou radost z etapové výhry na Tour de France. | foto: AP

25 2017
Bylo to trochu jako ohraná písnička. V posledních pěti letech se rok co rok na Elysejských polích v Paříži odehrávalo v červenci stejné procesí. „Vítězem bodovací soutěže je... Peter Sagan!“ vyvolával Daniel Mangeas, už více než 40 let hlas Tour.

Až v neděli musel poslední dvě slova obměnit. Zatímco zelený trikot na pódiu přebíral Michael Matthews, slovenský cyklista seděl doma v Monaku na gauči a sledoval dekorování v televizi.

Uplynuly už více než dva týdny od jeho vyloučení - největší kauzy letošní Tour. Přesto bolest v jeho srdci z diskvalifikace po incidentu s Markem Cavendishem ve čtvrté etapě nezmizela.

„Vyloučit mě byla velká chyba,“ vrátil se k osudné čtvrté etapě v rozhovoru pro belgickou televizi VTM. „Jury se mnou vůbec nic neprobrala, nechtěla po mně žádné vysvětlení, jen řekla, že jsem udělal chybu a jel nebezpečně. Což je zvláštní, protože já neudělal nic špatného.“

O tom je kromě Sagana přesvědčena i většina cyklistického světa.

Tolik fanoušků stálo podél francouzských silnic s transparenty „Free Sagan“ - omilostněte Sagana. Na Facebooku dokonce vznikla stejná fanouškovská skupina. „S jeho odchodem ubylo v pelotonu vzrušení a zábavy,“ přiznal i legendární Eddy Merckx.

Vše bylo marné, pro Slováka Tour po čtvrté etapě skončila.

Peter Sagan slaví vítězství ve třetí etapě Tour de France i s motokrosovými...

Peter Sagan slaví vítězství ve třetí etapě Tour de France i s motokrosovými brýlemi kolem krku.

Přitom kdyby zůstalo u původního trestu a Sagan měl v bodovací soutěži pouhých patnáct bodů, bitva o zelený dres by dostala nový náboj.

Slovák mohl srdnatě bojovat o šestý maillot vert v řadě, čímž by vyrovnal historický rekord Erika Zabela, jeho souboj s Kittelem a později Matthewsem mohl být ozdobou letošní Tour a náplní hluchých míst, kterých se nevyvarovala.

Nic z toho se ale nestalo, i proto se nabízí otázka, co bude se Saganem dál?

Jistě, zelených trikotů může posbírat třeba deset, ale na šest v řadě jako Zabel už nikdy nedosáhne.

Peter Sagan se po konci Tour nechal ostříhat:

#nosagannotour #petersagan #nohairnosagan #letour2017

Příspěvek sdílený nicolerichards12 (@nicolerichards12),

Letos se určitě pokusí zapsat mezi nesmrtelné na mistrovství světa v norském Bergenu, kde může jako první cyklista v historii třikrát za sebou získat duhový dres.

A pak?

Třeba bylo letošní vyloučení pro Sagana novým impulzem. Impulzem, který potřeboval a který v něm vzbudí novou vášeň - třeba tu po celkovém pořadí.

Bláznivá představa?

Vůbec ne. Před dvaceti lety patřil jistý Laurent Jalabert mezi nejrychlejší muže pelotonu. Bodovací soutěže vyhrál na Tour, Giru i Vueltě, byl mistrem světa. O pár let později se stal na Tour králem hor, dojel čtvrtý celkově a vyhrál Vueltu.

Jistě, doba se změnila, Sagan by v sedmadvaceti musel opustit svůj často bláznivý styl jízdy, musel by zhubnout, úplně změnit přípravu.

Přesto, kdo jiný by něco podobného mohl dokázat?

Sto čtvrtá Tour de France skončila:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze