Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět věcí, na které se bude vzpomínat i při příštím Ryder Cupu

Letošní Ryder Cup vyhrála Evropa nejtěsnějším rozdílem 14,5:13,5. | foto: AP

6 2010
Golf s sebou přináší celou řádku zajímavých příběhů. Několik z nich vytvořil i letošní Ryder Cup. Přinášíme vám pět z nich, které lze označit za výrazné a o kterých jistě uslyšíte i při příštím klání Evropy a USA.

Letošní ročník Ryder Cupu patřil mezi nejdramatičtější ve své třiaosmdesátileté historii. Kvůli dešti se poprvé protáhl až do pondělí, přesto diváci vytvořili atmosféru, jaká ani z poloviny neprovází žádný jiný turnaj. Mimochodem - může se snadno stát, že stejné problémy s počasím budou i při příštím ročníku, jenž se odehraje v roce 2012. V dějišti v americkém Medinah Country Clubu totiž v době, kdy se hrálo ve Walesu, byly přízemní mrazíky a hustě pršelo. Na co se tedy za dva roky bude vzpomínat nejen při případných přerušeních hry?

1. Sobota večer

Ojedinělý kousek, který otevřel Evropě dveře za vítězstvím. S tím, jak se nad hřištěm Celtic Manor začalo stmívat, tak se starý kontinent rozjížděl k velkému obratu. Když byla hra přerušena, výběr Colina Montgomerieho vedl ve všech šesti zápasech. V neděli pak do vítězného konce dotáhl pět z nich a zbylý byl zremizován.

2. McDowellův putt

Záběry, které obletěly svět. O vítězi Ryder Cupu rozhodoval poslední zápas. Úžasný pětimetrový putt na šestnáctce byl klíčový v souboji s Hunterem Mahanem, který se navíc po tomto puttu sesypal a na následující jamce dvěma pokaženými ranami daroval Evropě vítězství, čímž udělal z Graema McDowella hrdinu. "Nejlepší putt mého života," prohlásil McDowell.

"US Open proti tomu bylo, jako kdybych šel s otcem u nás doma v Portrushi nedělní devítku," řekl vítěz letošního amerického šampionátu k atmosféře a tlaku při klíčovém momentu závěrečného zápasu.

3. Pondělí Tigera Woodse

Fenomenální hráč, jenž letos kvůli sexuálnímu skandálu prožil nejhorší rok ve své kariéře. Už ve svých slavných dobách býval kritizovaným rydercupovým hráčem, nebyl totiž týmový, jako celý americký výběr. V tomto tisíciletí USA vyhrály jen v roce 2008, kdy Woods nehrál. Loni na Presidents Cupu zářil ve dvojici se Stevem Strickerem a stejně vstoupil i do Ryder Cupu, když společně vyhráli oba první zápasy. V neděli je však rozdrtilo duo Lee Westwood a Luke Donald.

V pondělí proti Woodsovi stál Francesco Molinari, jenž vyhrál úvodní dvě jamky. Pak se ale probudil starý dobrý Woods. Na desíti jamkách by měl ve hře na rány -8, předvedl eagle a šest birdie. A přestože by Ital byl po patnácti jamkách -4, Woods jej ze hřiště vypráskal velkým rozdílem o čtyři jamky.

4. Srdcař Poulter

Při minulém Ryder Cupu dostal divokou kartu a byl terčem kritiky. Po klání v americké Valhalle byl naopak chválen jako nejlepší evropský hráč a mezi ně patřil i letos. Turnaj nesmírně prožíval, při každé vyhrané jamce se radoval, jako kdyby jeho milovaný Arsenal získal anglický titul. Může být považován za namyšleného, čímž není zrovna nejvyhledávanější společník do dvojice, ale ve Walesu potvrdil, že pro Evropu získává důležité body.

5. "Roztleskávačka" Sergio García

Hráč, jenž miluje Ryder Cup. Poslední dva roky se však bývalá světová dvojka herně trápí. Španěl se kvůli tomu do výběru nedostal a možnost divoké karty předem odmítl. Tak si jej Monty vybral jako svého asistenta a od prvního dne bylo zřejmé, proč. Neustále povzbuzoval jak hráče, tak zejména vybízel davy diváků k podpoře evropského týmu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze