Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Peruán pokračuje i v patnácti letech

3 2003
Pardubice, Praha - (Od spolupracovníka MF DNES) - Naprosto samozřejmě zdolával v sobotu tmavý hnědák Peruán překážky a nástrahy kvalifikace na Velkou pardubickou. I v patnácti letech se směle měřil s mladšími konkurenty. Druhou říjnovou neděli bude znovu připraven. Posedmé za sebou se může vydat na trať Velké pardubické, dostihu, jehož se stal na konci minulého století největším hrdinou.

Jen výjimečné individuality sportovního světa se dokážou měřit s dravým mládím, když mají na zádech pátý křížek. Koňských patnáct let je jako padesát lidských.

Peruán začínal jako junior na rovinách v roce 1990, od té doby se pravidelně objevuje na dráze a ze všech koní v českém tréninku vydělal nejvíc, přes sedm milionů korun.

Jeho nejstarší sobotní soupeři začátkem devadesátých let ještě nebyli na světě. Když v doprovodu matek začali poznávat svět, byl už Peruán talentovaným překážkářem. Současný nejlepší překážkový kůň Registana má v rodném listě uveden rok 1996. Tehdy už Peruán mohl startovat ve Velké. Jeho vrstevníci si užívají penze, mnozí nežijí...

I přes pokročilý věk vypadá Peruán dobře, chválí ho i konkurenční trenér Roman Vítek. "Je stále v lesku, dobře krmený, bříško má možná trochu větší, ale to do října může být v pořádku."

V padoku před dostihem byl Peruán asi nejsledovanějším koněm. Skvělý vzhled a poctivé výkony v posledních letech mu vynesly druhý nejvyšší kurz 5:1. Sázející asi veterán zklamal, ale úkol byl jednoznačný: bez problémů dojít do cíle a kvalifikovat se do Velké.

Majitel Václav Bruna nyní zvažuje podání dodatečné přihlášky do Velké. "Uvidíme, jaké budou následky dostihu, podle toho se do čtvrtka rozhodneme," řekl.

Patnáctiletí koně jsou v dostizích výjimkou. "Nepamatuji u nás tak starého koně v dostihu," potvrzuje Roman Vítek. Ale Václav Chaloupka potkal na britských ostrovech i sedmnáctiletého. "V Anglii začínají překážkoví koně později, ve čtyřech pěti letech, proto je jejich kariéra o něco delší," doplňuje Vítek.

S dostihovými důchodci, zvláště valachy, je v pokročilém věku potíž. "Staří fotbalisté nebo hokejisté hrají veteránské turnaje a udržují se v kondici. Veteránské dostihy se nepořádají," odhaluje mezeru Vítek a Chaloupka přizvukuje.  "Když je v kondici, ať běhá. Jinak by se pásl s kobylkama ve výběhu, na to má čas."

Pokud by Peruán letos nestartoval v dostizích, mohl být hvězdou koňské výstavy v Lysé nad Labem třetí zářijový víkend. Takhle ho možná čeká potlesk pardubických tribun o tři týdny později.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze