Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Byla to jízda jako na ledě, popisoval Pech a krotil předchozí výroky

Václav Pech při Rallye Příbram. | foto: Ján Honza

24 2015
Už před odjezdem na víkendovou Agrotec rallye Hustopeče Václav Pech z plzeňského EuroOil Invelt teamu avizoval, že tato soutěž dokáže být zrádná. To ale netušil, že na záludnost na tratích mezi vinicemi doplatí právě on. Pech začal famózně, po páteční etapě vedl, jenže v sobotu přišly pro něj hororové chvíle.

Podle informací o počasí se od západu blížily intenzivní srážky, které dokáží zaprášené tratě v okolí Hustopečí proměnit v kluzké peklo. A tak Pech zvolil pneumatiky na mokro. Jenže pršet nezačalo a úřadující český mistr s vozem Mini John Cooper Works S2000 ztrácel cenné sekundy i nervy.

„V zápalu boje jsem pak za špatnou volbu pneumatik obvinil všechny kolem, i když sázku na déšť jsem rozhodl sám. Teď mám co žehlit,“ uvedl po návratu do Plzně už s chladnou hlavou. Přesto právě tady lze hledat příčiny obrovské časové ztráty v prvních třech sobotních měřených testech.

„Auto jsme přestavěli na mokrý podvozek a obuli i ty nejměkčí pneumatiky do deště,“ vyprávěl plzeňský pilot. Jenže na trati bylo úplné sucho. Největší pohroma přišla na druhé rychlostní zkoušce, která měřila 17 kilometrů. „Pneumatiky jsem rychle přehřál a bylo těžké udržet se vůbec na trati. Ještě horší však bylo, že se sjely na úplné plátno a každým okamžikem hrozilo jejich úplné prodření a ztráta tlaku. Byla to jízda jako na ledě,“ popisoval 38letý jezdec situaci na jihomoravských silnicích.

V jednu chvíli dokonce skončil mimo trať, na poli. „Nějakému zemědělci jsme nechtěně vyorali pár brambor,“ zažertoval. V třetím měřeném sobotním testu ani netušil, jestli vůbec dojedou do cíle. „Na předek jsme s Petrem (spolujezdec Uhel - pozn. aut.) dali dvě rezervy a na zadek vybrali dvě kola, která měla alespoň ještě ocelové dráty. Byl jsem si téměř jistý, že ani nedojedeme, ale zkusili jsme to opatrnější jízdou. Během zkoušky jedno kolo ušlo a do cíle jsme dojížděli na defektu.“

Na těchto třech rychlostních zkouškách ztratil Pech více než minutu. V Hustopečích se musel spokojit s druhou příčkou, stejné místo mu patří i v průběžném pořadí domácího šampionátu. Ten vstoupí do své druhé poloviny čtvrtým podnikem - prestižní Rallye Bohemia, která se jede ve dnech 10. - 12. července.Najdete na iDNES.czmobilní verze