Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pech doklouzal pro další výhru a chválil navigátora Topolánka

Václav Pech při Rallye Hustopeče | foto: Šálek VáclavČTK

6 2010
Nárazy do sněhových bariér, ohromná klouzačka, hodiny, předjíždění soupeřů, jízda ze smyku do smyku. I takový byl víkendový Pražský rallysprint pro jeho vítěze Václava Pecha.

Plzeňský pilot se Škodou Fabií WRC vyhrál vyhlášený exhibiční závod tradičně uzavírající sezonu už posedmé v kariéře, z toho počtvrté s expremiérem Mirkem Topolánkem na místě navigátora. Je tak suverénně nejúspěšnějším jezdcem v šestnáctileté historii závodu.

"Letos to ale bylo jasně nejnáročnější. Přibyla nová rychlostní zkouška Karlík – Roblín a změn doznala i erzeta na závodišti ve Velké Chuchli. Navíc se jelo na ledu a sněhu. A protože se v Česku nesmějí používat pneumatiky s hroty, byl očistec to projet bez jezdecké chyby, zvlášť se silným vozem WRC, které jsme si půjčili," konstatoval český vicemistr Pech, který tuzemský mistrovský seriál v rallye absolvuje se spolujezdcem Petrem Uhlem s produkčním Mitsubishi Lancer EVO IX.

Mirek Topolánek, navigátor bez nervů

Pech zvítězil přesto, že jej od začátku provázely technické problémy s převodovkou. "Nešel zařadit čtvrtý a pátý rychlostní stupeň," přibližuje.

Posádka Pech - Topolánek také zažila několik "výletů" mimo trať, které skončily ve sněhových bariérách. "Naštěstí jsme se ale vždycky vrátili zpátky a naše ztráty nebyly tak velké."

Na náraz do sněhové bariéry doplatil druhý muž v pořadí, úřadující mistr republiky v rallye Pavel Valoušek, který nabral rozhodující ztrátu už v páteční úvodní rychlostní zkoušce na strahovském stadionu. Téměř půlminutovou ztrátu sice nakonec stáhl na 12 vteřin, ale stačilo to jen na stříbrnou pozici.

Třetí místo obsadil Švéd Per Gunnar Andersson.

Václav Pech ocenil i výkon svého spolujezdce Mirka Topolánka, s nímž v posledních letech Pražský rallysprint pravidelně absolvuje.

"Musel regulérně navigovat, číst rozpis, nové erzety jsem neznal a na oči se to jet nedalo. Klobouk dolů před tím, jak to zvládl, adrenalinem se nenechal unést," vysekl pilot poklonu expremiérovi.

Neuvažuje tedy Pech, že by svého stálého spolujezdce Petra Uhla vyměnil za Mirka Topolánka? "To zas ne. Byl výborný, ale Petr je profesionál," usmívá se.

S Topolánkem si ani neužil velké oslavy. Převzali metrové poháry za vítězství a po přiťuknutí nealkem se rozloučili. "Jel jsem domů rozmrznout. Závodní auta moc netopí."

Pro Pecha tak definitivně skončila letošní sezona. Se svým Mitsubishi Lancerem EVO IX ji už ale možná začne 6. ledna na rakouské Jänner rallye. Ta je zařazena do mistrovství střední Evropy a v těchto dnech probíhá jednání, jestli plzeňská posádka Pech-Uhel bude opět v české reprezentaci.

Český šampionát začne 25. března Valašskou rallye.Najdete na iDNES.czmobilní verze