Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pod střechou je Maslák králem. Má být pro zbytek sezony větší sobec?

Čtvrtkař Pavel Maslák zkompletoval na HME v Belehradě zlatý evropský hattrick z haly. | foto: AP

6 2017
Bělehrad (Od našeho zpravodaje) - Proťal cíl a na pravačce zvedl prsty od ukazováčku po prsteníček. Jasné gesto: Vítej, halový hattricku! Český čtvrtkař Pavel Maslák to zase dokázal, ani v Bělehradě na halovém mistrovství Evropy nedal rivalům šanci. V hale vládne, co však jeho triumfy znamenají pro venkovní sezonu?

„Malá postava, rychlý začátek,“ vypočítává své největší přednosti pro boje pod střechou. Proti sokům je hbitější a takřka vždy po prvním dvousetmetrovém okruhu seběhne jako první - a pak dobře ví, co s tím: „Za šest let, co halu běhám, jsem nasbíral zkušenosti a umím s tím pracovat.“

V Kombank Areně seběh nejrychleji nezvládl, závod ano. Evropa, svět, Evropa, svět, Evropa, tak zní jeho šňůra. „Pavel je výjimečný, to si nemusíme nic nalhávat. Zvládá to kombinací somatotypu a rychlosti,“ řekl jeho kouč Dalibor Kupka.

Úspěšní v halové Evropě

Pavel Maslák (zlato, 400 m; bronz 4x400 m)
V hale prostě umí - chcete větší důkaz než pět zlatých po sobě? „Léto vypadá dobře,“ věří před venkovním MS v Londýně. Na tom v kariéře nejlépe skončil na pátém místě.

Zuzana Hejnová (stříbro, 400 m)
První individuální medaile je pro překážkářku velkým příslibem pro Londýn. „Cílem sezony je dotáhnout zlatý hattrick,“ řekla dvojnásobná mistryně světa. Spolupráce s koučem Balzerem zatím šlape.

Tomáš Staněk (stříbro, koule)
Výborný osobní rekord 21,43 znamená prolomení medailové bariéry i naději na úspěchy nejen v hale. Ale venku mu přibude konkurence.

Petr Svoboda (bronz, 60 m př.)
Odměna pro 32letého sprintera za roky zdravotních trablů, slavil ji jako ďas. Ekvivalentem na MS by pro něj byl postup do finále.

Filip Sasínek (bronz, 1 500 m)
První „placka“ pro 21letý talent. Do Londýna se chce hlavně kvalifikovat: „Udělám pro to všechno.“

Adam Sebastian Helcelet (bronz, sedmiboj)
Po prvním dni nespokojený, ale nakonec s medailí. Loni získal stříbro na venkovním ME - vypadá to, že jeho blok z cenných kovů by mohl být definitivně pryč.

Jan Kudlička (4. místo, tyč)
Pozor: jeho 580 cm je jedním z nejcennějších českých výkonů šampionátu, byť skončil bez medaile. I v Londýně šanci má.

Pět zlatých po sobě, co to vlastně znamená? Když se najdou tací, kteří tvrdí, že „jeho“ čtyřstovka je venku a v hale takřka jiná disciplína.

„V uvozovkách to jsou jiné sporty. I když to nebyla medaile, asi by mělo mít ještě větší cenu než tyhle tituly páté místo z Moskvy,“ vrací se Maslák k venkovnímu mistrovství světa 2013.

Tam je světová konkurence nemilosrdnější - a jeho výhody naopak náhle upozaděné.

Je snadné jeho halovou šňůru zlehčovat, ale pravda je to jen zčásti. Už proto, že 26letý Čech musel pětkrát zůstat zdravý, pětkrát zvládnout přípravnou dřinu, pětkrát nedopustit fyzické ani psychické selhání - což není jen tak.

Nemluvě o tom, že v hale dosáhl i na „bronzový hattrick“ neboli tři navazující třetí místa se štafetou na 4x400 metrů. Za poslední tři halová mistrovství Evropy tak dobyl rovnou šest medailí!

Zároveň Maslák sám dobře ví, že tato jeho zlata (a bronzy) neznamenají automatické katapultování mezi elitní čtvrtkaře světa.

„Lidi halu tolik nepočítají. I pro sponzory je vlastně vedlejší sport,“ popisuje. „Když řeknu, že pro mě to je nefér, jiní prohlásí: Je to fér. Vždyť je hala zase třeba ‚nespravedlivá‘ k těm, kdo v ní své disciplíny nemají. Tohle je věc názoru.“

Spoustě věcí ho rozhodně hala naučila: oprávněnému sebevědomí, taktice. Šanci na triumf číslo 6 bude mít za rok na halovém mistrovství světa v Birminghamu, kde se chystá do akce třeba i Grenaďan Taplin, finalista z Ria. „A navíc jsem pořád starší a starší,“ řekne Maslák. „Zatím mi spojení hala–léto vyhovuje. Ale trenér do mě hučí, že jsem v nejlepším věku. Ať jsem víc sobec.“

Aktuální příklad: přislíbil účast na štafetovém klání na Bahamách. Odletí-li v dubnu, přijde o dva týdny tréninku v JAR. „Takže bych nedodělal to, co si kouč představuje. Těžké rozhodování. Já jsem takový hodný, že bych raději jel, ale zase platí, že atletika je individuální sport.“

To Kupka jasno má. „Pavel je dospělý. Nic mu nebudu přikazovat, jen mu poradím. Být to na mně, na Bahamy nejede,“ řekl. „Budu proti. Pro něj je to úplně nešťastný termín. Musí se dívat trochu na sebe, v létě dlouho nic nepředvedl. Měl by se pokusit zaběhnout si venku osobák, dostat se co nejblíž k finále mistrovství světa v Londýně.“

BRONZOVÍ. Česká štafeta na 4x400 metrů ve složení Patrik Šrom, Jan Tesař, Jan...

BRONZOVÍ. Česká štafeta na 4x400 metrů ve složení Patrik Šrom, Jan Tesař, Jan Kubista a Pavel Maslák obhájila na halovém mistrovství Evropy bronzové medaile.

Věří totiž, že halový hegemon může ukázat mnohem více i na nejprestižnějších atletických jevištích.

„Čekáme na optimální závod a hlavně optimální formu,“ říká Kupka. „Pevně věřím, že se mu jednou povede přiblížit se i k času 44,50, který je pro bílé úplně snový. Děláme pro to úplně všechno.“

Jak to ovlivní Maslákovu budoucnost v hale, ukážou příští roky. V ní sběratel zlatých splněno jistě má.Najdete na iDNES.czmobilní verze