Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přidal kilometry, srazil čas. Drak Maslák běží za svým snem

16 2014
Překážkář Petr Svoboda, halový mistr Evropy, v době, kdy byl ještě zdravý, prohlašoval: "Chci se stát prvním bělochem s časem pod 13 sekund." Pavel Maslák, letošní halový mistr světa na čtyřstovce, zase tvrdí: "Moje životní meta je běžet pod 44 sekund."

Na Američana Warinera, nejrychlejší "bledou tvář" historie, by ani tak neměl, mezi Evropany by však mohl být jedničkou. "Jenže to je práce na celou kariéru," upozorňuje 23letý rychlonožka.

Třetí místo a další zlepšení vlastního českého rekordu, to bylo skóre, s jakým se Maslák vracel z úvodního mítinku Diamantové ligy v Dauhá. V konkurenci černošských hvězd oběhl jeden ovál za 44,79 sekundy a po letošní čtvrtkařské premiéře vydechoval: "Spokojený, překvapený." Po dalším zlepšení mu k jeho snu schází necelých 8 desetin.

Fotogalerie

"Překvapuje mě rok od roku. Kdybychom se o času 44 sekund bavili před dvěma lety, tak se nám to zdá jako sci-fi," připomíná trenér Dalibor Kupka. "Ale dnes mu k němu scházejí zhruba čtyři metry. Tak proč by se to nemohlo povést? Když dá dvoustovku za 20,10, je takového času schopný. Mentálně i fyzicky na to má, ale jestli to bude letos, nebo jestli vůbec? To nevím."

A třeba už se nezlepší nikdy, podobně jako bývalý čtvrtkař Jiří Mužík. Ten v 21 letech zaběhl osobní rekord a už se výš neposunul. "Proto Pavel musí zůstat zdravý, udržet v pohodě achilovky, svaly."

Tandem Kupka-Maslák funguje dva roky a jejich cesta je zatím ověnčená tituly a neustále směřuje k vrcholu. Vždyť třeba loni zahajovali sezonu v Eugene časem 46,05 sekundy.

"Ale neudělali jsme vůbec nic jinak," tvrdí běžec. "Jen jsme přidali kilometráž, za týden třeba 10 kilometrů," srovnával. "Přípravu jsem koncipoval tak, aby to bylo rychlé hned na začátku, i když nevím, co to udělá do budoucna," dodává Kupka. "Letos jsem ho netlačil tolik do objemu, do té hrubé práce, protože té měl letos dost z podzimu. Nezpomalili jsme a šli jsme víc do kvality, proto to teď tak vypadá."

Oba společně věří, že současná hranice není letos konečnou. "Třeba se zlepším o tři desetiny a třeba vůbec," tuší Maslák, který ví, na čem pracovat: "Hlavně vytrvalost, tam jsou největší rezervy. Chce to pořád trénovat, nedávat si velké pauzy a ono se to posouvá postupně samo."

Hlavním bodem jeho sezony bude evropský šampionát v srpnu v Curychu, tam bude muž s rukávky a vytetovaným drakem na zádech hájit trůn z předloňských Helsinek. A zase by měl být o něco rychlejší. "Protože Dauhá byl první závod a šel ho na 80 procent," říká trenér.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze