Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zklamaný plavec Janeček po MS: Čekal jsem od sebe víc

Pavel Janeček | foto: Reuters

13 2015
Za sebou měl český rekord, před sebou naději, že při dalším zlepšení se mu podaří zaplavat A limit pro olympijské hry v Rio de Janeiru, které budou příští rok. Jenomže náchodský plavec Pavel Janeček na mistrovství světa v Kazani, které o víkendu skončilo, svůj záměr nenaplnil.

Nepovedlo se mu to v polohovce nejen na trati 200 metrů, ale ani na dvojnásobné. 

Na svoji nejlepší a nejoblíbenější plaveckou disciplínu si musel počkat více než týden až do posledního dne šampionátu. Bohužel po rozplavbě však nemohl říct, že se mu čekání vyplatilo.

Janeček ve své hlavní disciplíně pro splnění A limitu potřeboval zaplavat čas 4:16,71, jenže výkonem 4:20,43 zaostal nejen za ním, ale i za svým nedávným českým rekordem, který má hodnotu 4:18,88.

„Ten závod jsem nezaplaval dobře, což neplatí jen o čtyřstovce, ale i dvoustovce. Opravdu nevím, co se stalo, budu to muset probrat s trenérem a o to lépe se připravit na další závody,“ uvedl jednadvacetiletý plavec klubu Delfín Náchod.

Z Kazaně jste se asi nevrátil příliš spokojený.
Po pravdě řečeno čekal jsem od sebe víc. Myslel jsem, že mám na lepší výkon, jsem zklamaný oběma polohovkami, hlavně mojí hlavní disciplínou na čtyři sta metrů, kde jsem chtěl útočit na A limit pro olympijské hry v Riu.

Přitom to vypadalo že na šampionát odjíždíte v dobré formě.
Přesně tak. V tréninku jsem plaval časy, které jsem nikdy dříve nedosahoval, ve vodě jsem se cítil velmi dobře. Ani při závodě jsem žádnou únavu nepociťoval, ale ty časy nebyly dobré.

Jak vám vyhovoval bazén v Kazani, kde se plavalo na fotbalovém stadionu?
Přiznávám, že moc ne, byl tam dost silný vítr a navíc tam byla i zima. Ale hlavně jsem měl hodně náročné poslední dva měsíce, které šampionátu předcházely.

Podepsalo se to na vašich výsledcích hodně?
Těžko říct, byl jsem na světové univerziádě, kde jsem zaplaval dobré časy, pak následovaly náročné tréninky a další závody včetně domácího šampionátu. Bylo pro mě těžké srovnat si v hlavě, kde je vlastně vrchol sezony.

Neuškodilo vám i to, že váš hlavní závod byl až poslední den šampionátu?
Mistrovství bylo hodně dlouhé, to je pravda, ale na druhou stranu ať už je to mistrovství světa, či mistrovství Evropy, polohový závod na čtyři sta metrů se plave vždycky jako poslední a nikdy jsem neměl problém, že bych se nedokázal soustředit a že bych nějak vypadl z formy.

Pro vás to je první šampionát, z něhož se vracíte zklamaný?
Dá se to tak říct, nikdy se mi nestalo ani na mistrovství Evropy nebo právě na světovém šampionátu, že bych nezaplaval svůj osobák na mých hlavních tratích nebo výsledek, který bych chtěl. Z tohoto pohledu to bylo poprvé a je to pro mě hodně frustrující.

Jste spokojen alespoň s nějakou disciplínou, kterou jste na mistrovství světa plaval?
Překvapila mě dvoustovka volným způsobem, která byla pouze doplňková. Vůbec jsme se na ni nepřipravovali, ani jsme ji netrénovali, a podařilo se mi zaplavat osobní rekord. Ale jinak ze šampionátu odjíždím zklamaný, protože jsem nedokázal splnit svoje cíle v hlavní disciplíně a ani na dvoustovce v polohovém závodě jsem nezaplaval podle mých představ.

Jaký máte program na následující část letošní sezony?
Teď budu mít pár dní volno, pak odjíždíme na soustředění do Itálie. Tam se budeme připravovat bez vody a plavání, nejvíc by ke slovu měla přijít kola. Snad to pak bude lepší.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze