Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Auda vyjednával s Japonci, ale nakonec zůstává ve španělské Manrese

Český basketbalista Patrik Auda si vyskočil nad srbské křídlo Nikolu Kaliniče. | foto: FIBA.com

29 2016
Český basketbalový reprezentant Patrik Auda prodloužil spolupráci se španělskou Manresou. Pivot s typickým přímočarým nájezdem do koše přestoupil na Pyrenejský poloostrov na konci loňského přestupního období a pomohl Manresu zachránit v nejvyšší soutěži.

Patrik Auda se po konci dovolené bude vracet na důvěrně známou adresu. V dresu Manresy v loňském roce odehrál deset zápasů a zanechal za sebou pozitivní stopu. Hned v šesti případech nastřílel dvojciferný počet bodů a průměrně pak přidával pět doskoků na zápas.

„Preferoval jsem zůstat ve španělské lize, která má velice dobrou kvalitu. Navíc v Manrese zůstává stejný trenér, to také hrálo roli v rozhodování. Za poslední dva měsíce loňské sezony se mi naše spolupráce moc líbila. Chtěl jsem v ní pokračovat. Navíc je vždy trochu jednoduší vrátit se do týmu, kde už jsem nějaký čas strávil než skočit do neznáma. Nebyla jiná nabídka, která by byla o tolik zajímavější, abych jí dal přednost,“ vypočítává Auda důvody, které ho vedly k prodloužení smlouvy.

Přitom to vypadalo, že se bude stěhovat dokonce mimo Evropu. Už podruhé ve své kariéře, protože si vyzkoušel také zámořský basketbal v univerzitním týmu Seton Hall. Tentokrát však pošilhával po Japonsku, pro Evropana exotické basketbalové možnosti.

„Jsem cestovatel a moc mi nevadí jít úplně do neznáma, ale nakonec to nedopadlo. Nezůstali jsme v kontaktu s lidmi z Japonska. Nepodařilo se nám na japonský trh proniknout. Možná do budoucna by to mohla být možnost, ale pro tento rok Nicméně ho nemusí mrzet, že japonská zkušenost byla minimálně odložena,“ komentuje Auda.

V Manrese by totiž měl být jednou z hlavních postav. Alespoň to naznačuje zájem, který cítil po dobrém závěru sezony: „Mluvil jsem s trenérem i manažerem. Byli spokojeni s prací, kterou jsem tam za dva měsíce předvedl. Po konci sezony od nich byl velký zájem, abych v Manrese ještě rok zůstal. To mě potěšilo.Pro hráče je lepší, když ví, že ho trenér bude potřebovat a bude ho využívat.“

V příštím roce by tak měl mít možnost vylepšit zatím své střelecké maximum ve španělské lize, které činí 13 bodů. Jenže za jakým cílem se vlastně bude hnát? To dosud konkrétně neví: „Zatím jsme se nebavili o cílech, jestli třeba budeme mířit na play-off. Více konkrétní to bude, až se sestaví celý tým.“

A to je právě to, na čem vedení klubu pilně pracuje. Pohyb v hráčském kádru zpovzdálí mapuje i český reprezentační pivot: „Vím, že Dejan Musli odešel do Málagy. To je velká změna, protože vloni byl klíčovou postavou týmu. Ani jeden z loňských Američanů asi nebude zůstávat. Zatím přišli dva Srbové - na rozehrávku a na křídlo. Tým tak bude vypadat trochu jinak než vloni.“

Jedna velká změna na něj čeká také v organizaci celé soutěže. Finanční podmínky španělské ACB pro účast v dalším ročníku nesplnil ani jeden z postupujících celků a ani poslední tým posledního ročníku San Sebastian. Liga se tak bude hrát v lichém počtu 17 účastníků.

„Tolik to nevadí. Minulý rok v Polsku taky hrálo 17 týmů - nebyl s tím žádný problém. Většinou to bylo tak, že o víkendu jeden z týmů nehrál nebo se dohrávaly zápasy během týdne. Velký rozdíl tam nebude. Bude změna jen v tom, kolik bude padat týmů,“ přemítá nad novinkou Auda.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze