Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Patovat na písku? Jistě, v Emirátech je možné (skoro) vše

Abú Zabí Golf Club. | foto: Profimedia.cz

30 2009
Je to těžká práce, hrát golf tam, kde je zapovězeno dát si po hře drink. Ani by to nemusela být skotská na ledu, stačila by třetinka pivka. Ve Spojených arabských emirátech si nikdo takovou samozřejmost nedopřeje, přesto je cesta za golfem do této země výpravou "na jistotu".

A rozhodně se doporučuje využít prověřenějších míst, než kde se nedávno hrálo finále profesionální European Tour. Jumeirah Golf Estates je "horký resort", kterážto charakteristika není odvozena od průměrné teploty, počítá se podle nízkého počtu dní, které uplynuly od jeho otevření.

Vedro bude všude, i když je tak nějak přijatelnější než to naše. Ač jsme v pouštní zemi, o vodu tu není nouze. Hřiště a jejich zeleň jsou bohatě, až marnotratně zavlažovány. O perfekcionalismu greenkeeperů a správců je zbytečné mluvit. Navzdory krizi zažívá tato arabská absolutistická monarchie konjunkturu. Podívejme se na nabídku oblasti Abú Zabí.

Abú Zabí Golf Club

Čítá dvě osmnáctky - National Champion, jehož délka umožňuje konání akcí PGA, a Garden Course. Polovina toho druhého prodělává momentálně rekonstrukci, aby celé hřiště dostalo umělé osvětlení.

Rezervace je možná čtyři dny dopředu, za poplatek od 60 do stovky eur si návštěvník užije nejen hřiště, ale i posezení v klubovně, jejíž originální, až výstřední architektura má znázorňovat dravého ptáka, snášejícího se na zlatý míč.

Abú Zabí Golf Club.

Součástí rozlehlého areálu je osmnáctijamkový putting a chipping. Bazén, tenisové a squashové kurty, to je zkrátka bonus bohatého resortu. Kdo odpálí svůj míč do vodní překážky, možná ho překvapí, že umělá jezírka jsou napuštěna slanou vodou.

Al Ghazal Golf Club

Resort, nacházející se v bezprostředním sousedství letiště u Abú Zabí, je nejdomáčtější a také nejlevnější. Ve všední den si tady lze zahrát za 15 eur a architekti si dali záležet, aby prostředí co nejvíc připomínalo atmosféru staroanglických hřišť.

Součástí areálu je nejen golfová, ale také fotbalová akademie a vedle standardních rekreačních sportů se tady hraje i basketbal a volejbal.

Golfové hřiště je unikátní a fajnšmekry vyhledávané i proto, že místo greenů má "browns", tedy jamkoviště z hnědého písku zvláštní konsistence. Písek běžný, pouštní, tu tvoří nástrahy nejen v bunkerech, ale také prostřednictvím jazyků, vybíhajících do fairwají. Říká se jim dhubs.

Abú Zabí Golf Club - turnaj PGA, Rafa Echenique.

Protože dalším speciálním povrchem jsou tu bunds, kde se písek mísí s olejnatou hmotou ropného původu, je nutné víc než jinde se seznámit s místními pravidly.

Golf And Equestrian Club

Polovina zdejší osmnáctky je osvětlena, takže brzký západ slunce nevadí. Osamoceně stojící stromy ale ve svitu žárovek zkreslují prostor tak, že je třeba věřit spíš propočtům vzdálenosti než odhadu vlastního oka.

Kratší par 70 je městským hřištěm, takže je nutné počítat s hlukem, a také s pohybem jezdců na koních. Už z názvu klubu je patrné, že vyznavači golfová a jezdecké kratochvíle tu mají společné zázemí. Stáje byly vybudovány na místě někdejšího golfového hřiště, zbudovaného Brity.

Když sem přišly ropné investice, vzniklo uprostřed rušné metropole jezírko a nové hřiště bylo vybudováno od jeho břehu dál k ulicím a domům. Je dobré poptat se na sezonní slevy, poskytují se zejména za nejparnějších dnů.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze