Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejtěžších šest hodin, co cyklisté znají. Kdo v Pekle zastaví Spartaka?

DLAŽEBNÍ KOSTKA. Švýcarský cyklista Fabian Cancellara zvedá nad hlavu tradiční trofej pro vítěze pekelné klasiky Paříž-Roubaix. | foto: Reuters

12 2014
Bernard Hinault po vítězství v roce 1981 pronesl: "Ten závod je volovina." Chris Boardman, kdysi rekordman v hodinovce, kýval: "Cirkus! A já nechci být jedním z jeho klaunů." Sean Kelly, dvojnásobný vítěz z let 1984 a 1986, zase říkal. "Paříž-Roubaix bez deště není pravé Paříž-Roubaix." Peklo severu, nejtvrdší a současně nejkrásnější z klasik, startuje v neděli.

Tehdy peloton vlétne do 28 sektorů, v nichž čeká 51 kilometrů kostek, celkem pak 257 kilometrů z Compiegne až na starý, betonový velodrom v Roubaix.

Nejtěžších 6 hodin, jaké cyklisté znají. Jen nejsilnější přežijí!

Je to závod pro otrlé, odvážné, pro šťastlivce. Zdeněk Štybar by mohl vyprávět. Loni do posledních kilometrů myslel na titul, byl v komfortní pozici za zády favorita Cancellary, až kolize s nepozorným divákem-fotografem ho z vedoucí skupiny vyšoupla.

"Klíč k úspěchu? Být ve správný čas na správném místě," radí Štybar. "Můžete na to mít, ale pak jedete tam, kde to spadne. Zase ale jen štěstí vám vítězství nepřinese, hlavní jsou nohy."

PEKLO SEVERU. Cyklista Zdeněk Štybar bojoval ve slavné klasice Paříž-Roubaix o

PEKLO SEVERU. Cyklista Zdeněk Štybar bojoval ve slavné klasice Paříž-Roubaix o vítězství, nakonec kvůli smůle skončil šestý.

Ty Štybarovi minulý týden v dalším drncavé klasice Kolem Flander nescházely, jen nezachytil rozhodující okamžik a pak hodnotil: "Jsem spokojený i zklamaný." Osmnácté místo bylo jeho maximem, tentokrát by mohl pomýšlet i výš, byť sázkové kanceláře vidí jeho šance jinak. Průměrný kurz na českého borce je 13, stejně tak na Slováka Sagana.

A jednička? O té snad není pochyb. Však taky nejdůležitější otázka před startem Roubaix zní: Může někdo Spartaka Cancellaru udolat?

Když v neděli ovládl potřetí slavné Flandry, v žertu a euforii tvrdil: "Musím najít místo pro čtvrtý kámen." Žulová trofej ve tvaru dlažební kostky je odměnou králům Roubaix a on už doma tři má. Když dosáhne i v Roubaix na vrchol, potřetí v životě dobude double. Jako v roce 2010 a stejně jako loni.

"Jenže Roubaix je jiný typ závodu než Ronde," říkal švýcarský obr ve středu na startu GP Scheldeprijs. "Psychicky jsem čerstvý, to je důležité. I nohy jsou po Flandrech v pohodě. Víc mě bolí vršek těla."

Přesto se švýcarská superstar zdá nezastavitelná, ve věku 33 let pořád na vrcholu sil. A na rozdíl od soupeřů pod daleko menším tlakem. On už má splněno, zatímco Sagan, Boonen, nebo další Belgičan Vanmarcke musejí svou misi v jarních klasikách teprve zachraňovat. A zbývá jim poslední karta.

Dlážděná ulička mezi špalírem diváků v závodě Paříž - Roubaix
NA KOSTKÁCH. Zdeněk Štybar při závodu Paříž-Roubaix, před ním uhánějí v úniku
KDO MĚ TO PŘEDJÍŽDÍ? Sep Vanmarcke (vlevo) se ohlíží na Fabiana Cancellaru,

Sagan dojel ve Flandrech až sedmnáctý, ve skupině se Štybarem, přitom loni byl druhý. "Ale nejsem na dně, takové jsou závody a já nemůžu vyhrát všechno," hájil se. "Ambice? To uvidíme až v průběhu závodu. Vždycky je to stejné - záleží na mých nohách."

Tom Boonen, čtyřnásobný vítěz Roubaix, nejdřív z osobních důvodů vynechal San Remo, pak z těch výkonnostních zase finále Flander a dojel sedmý. "Poslední půlhodinu jsem nebyl fit," přiznal. "Ale Roubaix je jiný závod, tam bude snazší ušetřit energii do posledních kilometrů."

On i Zdeněk Štybar si v pátek projel část trasy, od nejtěžšího úseku v Arenbergu až po Orchies, a pak srovnával s minulým víkendem. "Teď budu lepší. Absolutně!" ujistil. "Už teď jsem dost dobrý, i když pořád je co zlepšovat."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze