Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubičtí plošináři opět selhali

8 2006
Pardubice - Polovinu závodu drželi stříbrnou příčku. Ale radostný večer se nakonec na svítkovském stadionu nekonal. "Zklamání. Velké zklamání," povzdechl si manažer pardubických plošinářů Josef Laštovka. Závěrečná jízda a následný rozjezd "vyšouply" Zlatou přilbu ze stupňů vítězů. V pátém dílu extraligy družstev skončila poslední.

Nejúspěšnějšímu týmu minulých let se tak už výrazně přiblížila baráž o udržení v soutěži.

"Druhé místo, s nímž jsem počítal, mohlo být klíčové v boji o záchranu. Teď se baráži těžko vyhneme," přiznal Laštovka. "Letos nám nic nevychází. Někdo nám asi nepřeje," trpce se pousmál manažer.

Dlouho mohl být spokojený. Přestože jeho tým postrádal australskou posilu Adamse, rozjel závod slibně. Zdálo se, že by mohl zlomit zatím dost mizerný průběh sezony.
Marian Jirout a Slovinec Matej Ferjan dokonce dvakrát dostali Zlatou přilbu do vedení. "Jenže dva jezdci neutáhnou celý tým," upozornil Laštovka.

Nejzkušenější pardubičtí jezdci dělali, co mohli. Nevyhnuli se sice výpadku, ale bodové konto pravidelně zásobovali. "Jirout mě příjemně překvapil. Ferjan sice už není, co býval, ale přesto byl velkou posilou," podotkl Laštovka.

Ovšem u svých kolegů podporu nenašli. Juniorovi Hynku Štichauerovi nelze snahu a bojovnost upřít, ovšem Tomáš Suchánek totálně vybouchl. Získal pouhé dva body.
"Kdyby aspoň trochu zajel, mohli jsme být druzí ještě s rezervou," prohlásil Laštovka. "Je o něm známé, že ho nepovedená první jízda totálně rozstřelí. Dneska se to stalo. Ani jednou se nechytl, odvedl bídný výkon."

I tak si Pardubice držely stříbrný post. Ovšem konkurenti z Plzně a pražského Olympu jim mocně dýchali na záda. A v závěru je i předstihli. V poslední jízdě plzeňský Šitera parádním manévrem v cílové rovině předjel Ferjana a získal Západočechům stříbro.

Domácí odsoudil k rozjezdu o bronz. V něm si mohl Slovinec napravit reputaci. Dvě kola jasně vedl, ale spadlý řetěz daroval vítězství Rymelovi, jenž tak zajistil Olympu třetí místo. "Znovu se nám závod nepovedl," vzdychl Laštovka.

Vítězem se stal obhájce titulu ze Slaného. Od jedenácté jízdy vedl zejména zásluhou Poláků Ulamka s Drabikem a první příčku už nepustil. Nyní má v čele extraligy čtyřbodový náskok. "O mistru je už rozhodnuto," tvrdí Laštovka.

Výsledky: 1. AK Slaný 35 (Ulamek 14, Drabik 10, Štancl 7, Fencl 4, Linhart 0), 2. PK Plzeň 29 (Simota 12, Šitera 11, Stojanowski 5, Mikolajczak 1), 3. Olymp Praha 28 (Rymel 10, Franc 8, Tomíček 6, Ondrašík 4, Kollert 0), 4. ZP Pardubice 28 (Ferjan 13, Jirout 10, Štichauer 3, Suchánek 2).

Průběžné pořadí (po 5 z 8 závodů): 1. Slaný 16 bodů (143 pomocných bodů), 2. Plzeň 14 (159), 3. Olymp 12 (152), 4. Pardubice 8 (145).

Ferjan: zprvu výhry, na konci krach

P a r d u b i c e  (dk) - Měl být spásou, která pardubické plošináře vyvede ze dna extraligy. Očekávání Matej Ferjan dlouho plnil. Ale nakonec tom byl právě on, kdo Zlatou přilbu srazil zpět dolů. "Byl pro nás ale velkou posilou," nevinil manažer týmu Josef Laštovka z dalšího extraligového zklamání slovinského jezdce.

Ferjan = jistota pravidelného přísunu bodů. Tak to platilo vždy. A kdyby svítkovský závod skončil po devatenácté jízdě, pravidlo zůstalo neporušeno dál. Ostřílený Slovinec měl na svém kontě 13 bodů. V celém klání byl úspěšnější pouze skvělý Polák Ulamek ve službách Slaného.

Přesto se Ferjan nestal pardubickým hrdinou večera. A pokud, tak s přívlastkem smutný. Závěrečná jízda základního programu. Pardubice před ní mají shodně bodů s Plzní a o dva více než pražský Olymp. Vytoužené stříbro je nadosah. Zejména proto, že do souboje nejlepších jezdců za ně nastupuje Ferjan. Dosud ani jednou nedojel hůře než druhý.

Tentokrát si drží třetí příčku. Ovšem i ta dává domácím stříbrnou jistotu, protože plzeňský Šitera má vzadu značnou ztrátu. Nájezd do cíle ale vše mění. Dravý mladík zaskočí Ferjana a odsune ho na poslední místo.

"Tak neuvěřitelný manévr se na českých oválech vidí málokdy," pochválil šéf plzeňského klubu Leopold Klíma juniora, který posunul Západočechy na konečné druhé místo.

"Nemám rozumné vysvětlení pro to, co Ferjan předvedl. Jezdci jeho kalibru se to nemůže stát," kroutil nechápavě hlavou Laštovka. "Při útoku na druhého Rymela možná ztratil přehled, co se děje za ním. Ovšem poslední zatáčku projel hodně bídně a předjetí Šiterovi sám umožnil."

Zlatá přilba tak musí ještě absolvovat rozjezd o bronz. Proti Rymelovi z Olympu se staví Ferjan. Dvě kola vede, ale spadlý řetěz u jeho motocyklu pohřbívá naději domácích na stupně vítězů. "Naše smůla snad letos neskončí," povzdechl si Laštovka.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze