Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Muzikant, kecal, bavič. Kdo je kdo v týmu pardubických basketbalistů

MOTIVACE! Pardubičtí basketbalisté se hecují před návratem na palubovku. | foto: Michal Klíma, MAFRA

9 2015
Jeden hráč chová hroznýše, druhý jezdí na gastronomický festival, další si vedle basketbalového míče dobře poradí i s flétnou. Jak vypadá zákulisí týmu pardubických basketbalistů, který se momentálně bije ve čtvrtfinále play-off se soupeřem z Opavy.

O tom, kdo obyčejně nastřílí nejvíc bodů, komu často padají do koše trojky, nebo kdo dominuje v obraně jeden na jednoho, mají fanoušci pardubického basketbalu ze zápasů Beksy v lize poměrně jasnou představu.

Jak se však hráči projevují v šatně mimo dohled publika? Kdo ji umí rozesmát? V čem kteří členové týmu vynikají mimo palubovku? I na tyto otázky hledá odpověď následující text.

Největší bavič

 V každé sportovní šatně je nějaký hráč, jenž na sebe - ať už záměrně nebo bezděky - strhává pozornost. V té pardubické jím je 19letý rozehrávač Jiří Šoula.

Jiří Šoula (vpravo) z Pardubic v souboji s Jakubem Kozubíkem z Chomutova.

Jiří Šoula (vpravo) z Pardubic v souboji s Jakubem Kozubíkem z Chomutova.

„Ten je schopný zajít do takových extrémů, že to baví vážně všechny,“ říká kapitán týmu Lukáš Kotas a pivot Zbyněk Pospíšil přisvědčuje: „Většinou je to na jeho účet.“ Za jednu z nápadných osobností kabiny Šoulu pokládá i trenér Dušan Bohunický. „Mluví často. Ani ne tolik na tréninku nebo v zápase, ale když procházím kolem šatny, je hodně slyšet,“ konstatuje kouč.

Kdo má nejvíc připomínek

Pardubický Dušan Pandula zakončuje.

Pardubický Dušan Pandula zakončuje.

 Označit 30letého slovenského křídelníka Dušana Pandulu přímo za „remcala“ by bylo nespravedlivé.

Ale komentářů ke cvičením mívá při tréninku dost. „Ne že by hledal vysloveně chyby, ale ozve se kdykoli, když může,“ říká trenér Bohunický.

Kdo je skoupý na slovo

Slušně vychovaný, skromný mladý muž, jenž toho moc nenamluví. Právě tak navenek vystupuje 19letý křídelník či pivot Tomáš Šoukal. A stejné to je i v kabině. „Pozdraví, když přijde do šatny, a pak se ‚odzdraví‘, když z ní odchází. V cílené komunikaci už ale výřečný je,“ popisuje trenér Bohunický.

Univerzální sportovní talent

 Přestože se k jiným sportům během sezony dostanou spíš zřídka, nejsou hráči Beksy omezeni pouze na basketbal. Lukáš Kotas dřív hrával i fotbal, Zbyněk Pospíšil prodá svoje parametry při plážovém volejbalu, rodák z Turnova Josef Příhonský zase holduje lyžování a podobné to je i u většiny jejich spoluhráčů. Všetranné nadání má ovšem Dušan Pandula.

Pardubický kapitán Lukáš Kotas

Pardubický kapitán Lukáš Kotas

„Stejně jako Koty (Kotas) patří ke starší generaci, která si prošla všemi sporty,“ podotýká kouč Bohunický. Kromě volejbalu se Pandula pravidelně věnuje i lyžování, plavání nebo jízdě na kole.

Kdo proleží nejvíc času na masážním stole

Fyzioterapeutka Veronika Krčálová měla během sezony s pardubickými marody práce nad hlavu. Ale na rozdíl od té předchozí, kdy masáže pravidelně vyhledávali bývalí členové týmu Travis Nelson a Corey Muirhead, se jí tentokrát hráči pod rukama střídali.

„Kluci na masáž chodí, když potřebují a když jsou unavení. Jinak se o sebe nejvíc stará Lukáš Kotas. Hodně poslouchá tělo, a jakmile ho něco bolí, konzultuje to se mnou. Z mladších hráčů tohle dělá taky David Škranc,“ prozrazuje Krčálová.

Nejpoctivější student

Pardubický basketbalista Viktor Půlpán postupuje s míčem dopředu, stíhá ho...

Viktor Půlpán postupuje s míčem dopředu.

Mladíci v týmu mají i školní povinnosti a někteří z nich se s nimi docela „perou“. Benjamínek mužstva, 18letý rozehrávač Viktor Půlpán, ovšem školu stíhá bez potíží.

„Je to taková včelička, která se snaží. Má přirozený talent na basketbal i na školu,“ míní trenér Bohunický.

Kdo má nejvíc obdivovatelek

Pardubický Levell Sanders (vpravo) trápí opavskou obranu.

Pardubický Levell Sanders (vpravo) trápí opavskou obranu.

 I když pardubičtí basketbalisté patří k nejvýraznějším sportovcům ve městě, užívají si relativní anonymity a před děvčaty se schovávat nemusejí.

„Nejvíc fanynek má Ell (Levell Sanders), ale to jsou malé holčičky, které ho vnímají jako sportovní idol,“ vysvětluje fyzioterapeutka Krčálová.

Nejlepší muzikanti v týmu

Josef Příhonský s Američanem Jobim Wallem umějí zahrát na klavír, ale slušnou muzikantskou průpravu prodělal hlavně Viktor Půlpán ve hře na flétnu. Ne nadarmo je společně se Šoulou, Šoukalem a Matějem Rubešem vyfocený coby člen „orchestru“ v letošním kalendáři Beksy na měsíce březen a duben.

„Na flétnu se učila i ségra, tak mě na ni rodiče přihlásili. Ale teď už hraju tak maximálně koledy na Vánoce,“ přiznává basketbalista.

Největší gurmán

Za labužníka mezi pardubickými basketbalisty lze do jisté míry označit 29letého pivota Petra Bohačíka. „Péťa jezdí i do Prahy na Prague Food Festival. Je trochu fajnšmekr, podobné akce vyhledává,“ říká kapitán Kotas.

Pardubický pivot Petr Bohačík (vpravo) vymýšlí, kudy přes Radka Nečase z...

Petr Bohačík (vpravo) vymýšlí, kudy přes Radka Nečase.

Bohačík by se přitom neztratil ani v kuchyni. „O vaření mluví s velkým zápalem. Když jsme dělali steaky před play-off, bylo vidět, že se toho nebojí a baví ho to,“ pokračuje Kotas. A Pospíšil na Bohačíkovu adresu dodává: „Nedávno povídal, že chystá domácí utopence.“

Kdo má nejzvláštnější koníček

Jiří Šoula chová doma v teráriu samce hroznýše královského, jemuž říká Lojza. „Teď už může mít ke dvěma metrům,“ upozorňuje pivot Pospíšil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze