Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Paralympionici měli úspěšný rok

8 2000
P r a h a - Úspěšný atlet a cyklista Roman Musil, světový rekordman a držitel tří zlatých medailí ze Sydney, se stal domácím králem mezi handicapovanými sportovci. Devětadvacetiletý muž, odmala postižený následky dětské mozkové obrny, si vysloužil ocenění a nový vůz Škoda Fabia skvělými výkony na letošní paralympiádě.

"Auto je moc příjemná pomoc. Já sice nemám kvůli postižení řidičské oprávnění, ale bude se moc hodit mamince, aby mě vozila na závody," řekl dojatý vítěz, v šedivém obleku, utahaný z celodenního programu s množstvím společenských akcí. "Nezleniví? "To ne, do práce budu pořád jezdit na trojkolce," připomněl každodenní trénink na upraveném kole. Musilovi zapůjčila automobilka vůz na rok, pokryje i všechny náklady včetně pojištění a provozu. Poté jej pravděpodobně odkoupí paralympijský výbor.

Na další místa ankety se prosadili cyklista Jiří Ježek a lukostřelec Zdeněk Šebek. V elitní desítce se objevilo devět medailistů paralympiády v Sydney, kde česká výprava získala rekordních 43 medailí a v hodnocení zemí skončila na jedenáctém místě.

Výběr nejlepších se rodil velmi obtížně. Nevídaný úspěch zamotal šéfům paralympijského svazu hlavu, při hodnocení postupovali nanejvýš citlivě. "Tak úspěšný rok jsme ještě neměli, nebylo lehké vybrat nejlepších deset," přiznal Libor Šnajdr, šéf výpravy v Sydney. "Rozhodli jsme tak, aby se v desítce objevil alespoň jeden zástupce od každé vady," zdůvodnil postup František Janouch, výkonný předseda Českého paralympijského výboru. "Ale je nám jasné, že se tím stejně všem nezavděčíme."

Vedení paralympijského hnutí proto chystá poradu, na které by zástupci probrali možnosti úpravy hlasovacích pravidel. Dosud se ve výsledcích vycházelo z úspěchu za čtyřleté období mezi jednotlivými paralympiádami. Nově by se volilo třeba každý rok. "Debata ale může trvat klidně i tři měsíce," domnívá se Šnajdr.

Galavečera na Pražském hradě se zúčastnilo šestatřicet medailistů ze Sydney, chyběl ovšem prezident Václav Havel, kterému lékaři nedoporučili účast. Oceněné sportovce tak pozdravila jeho choť Dagmar spolu s Danou Zátopkovou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze