Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Frajer. Cyklista Ježek křtil knihu, poklonu mu složil i herec Dejdar

Paralympijský vítěz Jiří Ježek | foto: Michal Červený/MTBS.cz

30 2015
Chcete znát recept, jak se úspěšně porvat s nepřízní osudu? Jeden takový předkládá hendikepovaný cyklista Jiří Ježek. V knize pod názvem Frajer nabízí příběh, jak se z jedenáctiletého kluka, který při nehodě přijde o nohu, stane nejúspěšnější cyklista paralympijské historie.

Jedna knížka pod stejným názvem vyšla již před sedmi lety, před paralympijskými hrami v Pekingu. „Jenže od té doby se toho událo hodně. Přibyly úspěchy z Pekingu i z Londýna, další medaile z mistrovství světa, stejně jako třeba moje účast na Tour de France v roce 2013, kde jsem byl oficiálním předjezdcem při časovce. Proto jsme knihu doplnili o další kapitoly,“ vysvětlil čtyřicetiletý Ježek.

Kniha kopíruje i jeho málem osudový pád při loňském mistrovství světa v americkém Greenville, z něhož se vyhrabal obdivuhodnou vůlí. „Pokud v knížce někdo najde alespoň malou inspiraci pro svoji vlastní životní cestu, bude to pro mě ta největší odměna,“ dodal cyklista, který od Sydney 2000 až po Londýn 2012 vybojoval šest zlatých paralympijských medailí a vedle toho posbíral stejný počet zlatých kovů na světových šampionátech.

Spisovatelem by být nechtěl

Spoluautorkou dílka je spisovatelka Michaela Zindelová. „Jirka ale sepsal spoustu kapitol sám - až jednou s profesionální cyklistikou skončí, mohl by být moderátorem. Nebo spisovatelem,“ pravila autorka řady životopisných publikací.

„Spisovatelem bych být nechtěl,“ reagoval Ježek. „Je to mnohem těžší práce než cyklistický trénink. Když se ohlédnu, tak vůbec nechápu, kde jsem na psaní vedle hodin na kole našel čas,“ přiznal.

Na název Frajer přišel sám. „Tehdy před sedmi lety jsem se zprvu obával, aby to lidi nechápali špatně, třeba že jsem nafoukaný. Jenže to vyšlo právě od nich - říkali mi, že je frajeřina, když závodím s protézou se zdravými cyklisty nebo se pouštím do akcí, které třeba ještě nikdo nezkusil,“ přiblížil Ježek.

Při křtu knihy mu složil poklonu také herec a moderátor Martin Dejdar, dlouholetý cyklistův kamarád. „Jirka je příkladem toho, že člověk, když má chuť, vůli a odhodlání, zvládne opravdu velké věci. Je to prostě frajer, kterého si velmi vážím,“ uvedl.

Chce přidat i kapitolu o Riu

Cyklista nevyloučil, že jednou možná vyjde i třetí vydání knihy, doplněné i o kapitolu o paralympiádě v Riu 2016. „Po loňském zranění, kdy mi museli sebrat dvě žebra a část plic, je to těžší než dřív, ale život přece právě takové výzvy přináší. Dělám pro to všechno,“ pokýval hlavou sportovec, který za pár dní vstoupí do silniční sezony.

„V květnu to budou závody doma, samozřejmě se zdravými cyklisty, a v červnu už půjde o závody Světového poháru v paralympijském pelotonu. Při nich i při letním mistrovství světa ve Švýcarsku už půjde o body právě pro účast v Riu,“ nastínil nejbližší plány. Rio de Janeiro by bylo jeho pátými paralympijskými hrami.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze