Paralympici už mají medaili, a zlatou

S y d n e y - První medailový úspěch, a hned zlatý, zaznamenala česká výprava postižených sportovců na paralympijských hrách v Austrálii. Vítězství vybojoval v závodě na kilometr s pevným startem cyklista Jiří Ježek v kategorii dráhařů LC2 s podkolenní amputací. Zajel čas 1:11,461 minuty, kterému se dokázal přiblížit jen druhý Američan Dory Selinger. Další závodníci ztratili přes dvě vteřiny. Cyklista, který utrpěl úraz před patnácti lety při srážce s nákladním automobilem, si dal zlatý dárek k šestadvacátým narozeninám, ty oslavil v pondělí.

Ježek je dvojnásobným mistrem Evropy z loňského roku, kdy vyhrál závod na jeden kilometr s pevným startem v kategorii LC1 a závod jednotlivců LC2. Ze stejného šampionátu ve Francii si přivezl ještě stříbro ve stíhacím závodu na čtyři kilometry v kategorii LC2.

Ježek vybojoval vůbec první českou cyklistickou medaili na paralympiádách. "Nepočítal jsem s tím, že bych mohl Australana Lakeho a Selingera překonat. Když jsem zajel paralympijský rekord, nevěřil jsem, že ho udržím," přiznal závodník, který musel čekat, jak pojedou jeho soupeři.

Těsně unikla medaile Michalu Starkovi, který byl v závodu na kilometr s pevným startem sportovců s postižením LC3 čtvrtý. Zlato získal Radovan Kaufman ze Slovenska.

Jiné starosti má stolní tenista, vozíčkář Tomáš Přibyl. Čeln zlatého družstva na  mistrovství světa roku 1998 ve Francii, byl ve čtyři hodiny ráno australského času hospitalizován se zánětem močového měchýře. Podle sportovního manažera výpravy Davida Šnajdra problémy po infúzi ustoupily a reprezentant čeká na
kompletní výsledky rozborů krve a moči. Podle lékařů však jeho stav není vážný a nechali na něm, zda nastoupí v pátečních zápasech soutěže družstev.

Muži, 1 km s pevným startem
LC3:
1. Kaufman (SR) 1:21,393 min., 2. Inglis (N.Zél.) 1:23,169, 3. Schwarzenbach (Švýc.) 1:23,225, 4. Stark (ČR) 1:24,359.

LC2: 1. Ježek (ČR) 1:11,461, 2. Selinger (USA) 1:11,805, 3. Lake (Austr.) 1:13,665.

Basketbalisté Austrálie a Japonska bojují o body v turnaji paralympijských her v Sydney.