Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Paličkou na maso hráli stolní tenis. Čeští mistři lákali na hry v Londýně

Jindřich Panský (vlevo) a Milan Orlowski při exhibici na terase britského velvyslanectví v Praze | foto:  Dan Materna, MAFRA

1 2010
V rohu stála královna Alžběta II. (dobře, jen její fotka), vedle Sian MacLeodová, britská velvyslankyně v Praze, a uprostřed Plesového sálu její rezidence na Malé Straně pingpongový stůl. Z britské metropole se už brzy stane hlavní město sportu, už teď slibuje divákům skvělou show.

Two years to go, zní heslo olympijské kampaně. Za dva roky vypukne v Londýně olympiáda a stolní tenis coby sport pro všechny na ni láká.

Akce navázala na projekt primátora Londýna Borise Johnsona, který nechal pro veřejnost v hlavním městě instalovat sto stolů na stolní tenis tak, aby si každý mohl pinknout.

Teď se olympijský duch rozlil i po Praze. "Jsem potěšen, že se Britské velvyslanectví nechalo inspirovat a pořádá svou vlastní pingpongovou akci," vzkázal Johnson do české metropole.

Nejdřív se ke stolu postavila samotná velvyslankyně se svým protějškem, českým velvyslancem ve Spojeném království, Michaelem Žantovským.

"Držte mi palce," vyzývala MacLeodová před úvodním podáním. "Ale samozřejmě můžete fandit i jemu."

Po britském triumfu (těsně 3:2) přišlo na řadu exhibiční vystoupení mistrů oboru. V trikách s nápisem butterfly - motýlek na zádech létali kolem stolu někdejší hvězdy českého stolního tenisu: Milan Orlowski a Jindřich Panský.

"Ještě máme dva roky čas," smál se Panský, když míčkem při zahřívacích úderech minul stůl.

A pak bývalí mistři Evropy rozjeli svoji show. Hráli kuchyňským prkýnkem, paličkou na maso, hlavou jako fotbalisté. "To je Rooney, Premier League," vysvětlovali.

Pak přišla na řadu miniaturní pálka. "Hraješ líp než tou velkou," smál se soupeři Panský. Ten pak vytáhl obří raketu, co měla průměr půl metru. "To není povolený," prskal naoko Orlowski.

"Ping," říkal jeden po returnu. "A pong," zvolal druhý.

Za stavu 11:7 pronesl Panský, že potřebuje víc bodů, tak vytáhl dva míče a hrálo se. "Ještě víc?" ptal se. Tak si pinkali třemi.

Po půl hodině blbnutí u stolu Orlowski před diváky ždímá mokré tričko. "Ale to není trik, to je skutečné," ujistil Panský.

S touhle show projeli celý arabský svět, byli u protinožců, pingpongový stůl jim jednou postavili v pralese na Tahiti. Chcete jiný důkaz, že je stolní tenis sport pro všechny?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze