Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když hvězdy padají na zem. Nejen výkony, i karamboly na Tour rozhodují

Tejay van Garderen a Sebastien Reichenbach (vpravo) po pádu v sedmé etapě Tour de France. | foto: AP

14 2014
Mylhúzy (Od našeho zpravodaje) - Skoro stejně dlouhé jako výsledky etap bývají teď na Tour de France zprávy lékařského týmu. A i laik se musí učit nové výrazy: pohmoždění, naraženina, vykloubení. Bolavá je zatím Tour de France. Místo výkonu v ní rozhodují pády.

Favorité se kutálejí po kluzkém asfaltu. Američan van Garderen padl už v Británii, dvakrát boural na kostkách páté etapy v Arenbergu, z té sedmé má zase naražené rameno a ztrácí. „Ale Tour bude ještě dlouhá,“ nevzdává se.

Jeho krajan Talansky se po zemi válel dvakrát. „Jednou já, podruhé někdo jiný.“ Belgičan van den Broeck se neudržel v sedle ve finále osmé etapy a klouzal po silnici. „Rovnou na malého kluka, naštěstí ho jeho otec odstrčil,“ oddechl si.

Všichni teď vozí do cíle potrhané dresy, rudé fleky na cyklistických kraťasech, Sagan má ovázanou levou ruku, ale prohlásil: „Další šrám mě udělá ještě silnějším. Jsem nezastavitelný.“

FINIŠ. Zatímco Andrew Talansky padá, Matteo Trentin (šestý zleva) míří v sedmé...

Andrew Talansky

V jednom z pádů před cílem sedmé etapy Tour de France zůstalo i několik...

Paul Voss

Stef Clement v péči doktora po pádu v sedmé etapě Tour de France

Stef Clement

Xabier Zandio po pádu v šesté etapě Tour de France

Xabier Zandio

Španěl Hernandez ležel u silnice a řval bolestí, měl otřes mozku. A Leopold König, český lídr stáje NetApp, říkal: „Takový je první týden Tour vždy. I ty příští takové budou. Za osm dnů jsem spadl třikrát, přitom za poslední dva roky dvakrát.“

Nervozita a stres se usadily v pelotonu, takřka každý cyklista prošel „crash testem“, líže si rány a vyhlíží lepší počasí. „Ať už aspoň neprší,“ přeje si český vrchař.

TĚŽKÝ PÁD VE SPURTU. Těsně před cílem první etapy Tour de France postihl...
Mark Cavendish po pádu ve spurtu první etapy Tour de France

Těsně před cílem první etapy Tour de France postihl několik cyklistů nebezpečně vypadající pád, spadl i britský favorit Mark Cavendish.

Jenže v neděli kapalo znovu a ani tentokrát nebyla etapa bezproblémová. V jediné minikolizi ve stoupání na Le Markstein, vrchařskou prémii první kategorie, se však jedinou obětí stalo kolo Švýcara Buscheho.

Nějaký pád během devíti závodních dnů zažili mnozí favorité, patnáctka mužů už Tour vzdala. Nade všechny oběti ční jméno hvězdného Brita Frooma. Vyšetření odhalilo zlomené kosti v obou rukou, přesto superstar týmu Sky vzkázala: „Držím palce Richiemu Porteovi.“ A sám už myslí na Vueltu.

Fotogalerie

To další padlí o své budoucnosti ještě jasno nemají. Kolumbijec Atapuma leží ve špitále, a když se probral z narkózy po operaci stehenní kosti, vztyčil palec. „Vrátím se,“ naznačil. Slovák Velits však zalitoval: „Je to ztráta, měl být hlavním pomocníkem Tejaye van Garderena do hor.“

Holeň si o den později zlomil i Švýcar Frank, ale doufal, že za tři týdny už bude moct točit nohama na trenažéru. Andy Schleck sletěl šest kilometrů před cílem londýnské etapy a i on už má po operaci. „Takhle ale skončit nechci,“ prohlásil. Schleckův bratr Fränk zase psal: „Je skvělé vidět Matta Busche vepředu, když v posledních dvou dnech boural pětkrát.“

Snad jen Nibali s Contadorem se dosud bolístkám vyhýbají. Froomova příhoda z páté etapy jim však připomíná, že i hvězdy můžou padnout až na zem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze