Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Giro počítá oběti karambolu. Nikoho neviním, řekl Rodríguez

Cyklistický peloton na trati Giro d' Italia | foto: AP

16 2014
Joaquim Rodríguez, pro mnohé největší favorit Gira d´Italia, může už páteční etapu sledovat jen u televize - pokud ji vůbec bude mít chuť sledovat. "Moc mě bolí, že musím opustit Giro. Ale není jiná možnost," říká Španěl. Se zlomeným žebrem i zlomeným palcem nedokáže pokračovat dál.

Už při dubnovém závodě Amstel Gold Race se Rodríguez zranil. Tehdy se však hovořilo pouze o blíže neurčených bolestech v oblasti žeber.

"Ve skutečnosti jsem měl deváté a desáté žebro zlomené. Nechtěli jsme o tom mluvit, aby mí soupeři neútočili hned v prvních etapách Gira," přiznává nyní. "Start Gira pak pro mě nebyl dobrý, v úvodní týmové časovce jsem trpěl. Ve středu mi ale připadalo, že můj stav se lepší. V etapě do Viggiana předvedl celý náš tým skvělé představení. A teď se stane tohle."

Hromadný pád na kruhovém objezdu, 11 kilometrů před cílem čtvrteční etapy, vyřadil tohoto "věčně druhého" bojovníka z týmu Kaťuša ze hry.

Tentokrát je zlomené osmé žebro.

"Silnice byla velmi kluzká a my jeli přes 60 kilometrů za hodinu," popisoval. "Riziko je tu vždy. Je součástí naší práce snažit se být vepředu a usilovat o vítězství. Nemohu vinit organizátory nebo místní silnice."

Po pádu se zvedl z asfaltu a pokusil se pokračovat. "Byl jsem stále plný odhodlání. Ale po chvíli jsem věděl, že nemohu pořádně dýchat."

Dorazil do cíle se ztrátou takřka osmi minut. Dva jeho pomocníci Caruso a Vicioso museli vzdát. Vicioso bude v pátek se zlomenou kyčlí v Římě operován. Stavba týmu Kaťuša se zhroutila.

Po večerním vyšetření v nemocnici, které odhalilo zlomeniny v Rodríguezově těle, odstoupil i její lídr.

"Přijeli jsme sem vyhrát Giro. A teď je pro nás bitva o celkové pořadí zcela ztracena," říkal nešťastně sportovní ředitel José Azevedo. "Tohle je den, na který bych nejraději hned zapomněl."

Roche teď bude pomáhat Majkovi

Nicolas Roche, jeden ze dvou lídrů týmu Tinkoff-Saxo, sice na rozdíl od Rodrígueze šlape dál, jenže na dobré celkové umístění může zapomenout i on. Po pádu ztratil ve čtvrtek 15 minut.

"Nico má pohmožděniny a tržné rány na levě straně těla. Pár dnů pojede s bolestí," říká sportovní ředitel stáje Lars Michaelsen.

Irovu ztrátu způsobilo nejen zranění, ale i zcela zničené kolo. Příliš dlouho musel čekat, než dostal nové.

"Bude nyní pomocníkem Rafala Majky a pokusí se i o etapové vítězství," plánuje Michaelsen.

Rovněž mladý Polák Majka, loni na Giru sedmý, byl mezi postiženými ve čtvrtečním pádu. "Ale dokázal dojet druhou skupinu dříve, než začalo závěrečné stoupání a pak se v ní udržel. Je potlučený, bolí ho to, ale dá se včas dohromady," tvrdí jeho sportovní ředitel. Do cíle přijel Majka 49 vteřin po Evansově vedoucí skupině a v celkovém pořadí si dokonce polepšil na čtvrté místo.

Svoji ztrátu dokázal po pádu limitovat také Michele Scarponi, lídr Astany. Na rozdíl od Poláka však zaostal o 1:37 minuty.

"Trápím se. Kvůli ztrátě času i kvůli pádu," říkal Ital, který je šampionem Gira z roku 2011. "Cítil jsem se na trati dobře. Pak upadnu a kloužu pořádný kus po asfaltu... Ale Giro je dlouhé."

Bude se v něm už muset obejít bez pomocníka Janeze Brajkoviče. Slovinec odnesl čtvrteční karambol zlomeným loktem. I on patří na seznam jezdců, pro něž se 6. etapa stala konečnou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze