Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Padl rekord? Kdepak, Keňané si při Olomouckém půlmaratonu zkrátili trať

Stephen Kipkosgei Kibet se raduje v cíli Olomouckého půlmaratonu. Ještě netuší, že bude diskvalifikován. | foto: Petr Janeček, MAFRA

28 2010
Chybné odbočení za motocyklem s televizní kamerou stálo Keňana Stephena Kipkosgeie Kibeta vítězství na prvním ročníku Olomouckého půlmaratonu. V pondělí, dva dny po závodě, vydali organizátoři nové znění výsledků, v nichž chybí jména prvních dvou a čtvrtého běžce v cíli.

Vedoucí trio závodu ve složení Stephen Kibet, Stephen Tum a Mourice Musyoki v prvním okruhu ve Smetanových sadech předčasně odbočilo z trati závodu, protože se vydalo za motocyklem s televizní kamerou, a neúmyslně si tak zkrátilo oficiální trasu o několik set metrů.

Podle vyjádření oficiálních rozhodčích závodu a pravidel Českého atletického svazu byli tři zmiňovaní běžci staženi z oficiální výsledkové listiny, jejich časy nemohly být pochopitelně uznány.

A konečné pořadí se razantně změnilo, zvítězil původně třetí Keňan Joseph Maregu, který dosáhl času 1:03:20, za ním se poskládali jeho krajané Dennis Ndiso (1:04:24) a Benson Olenakeri (1:04:58).

"Svou roli sehrál fakt, že se běželo na této trase poprvé. A také šlo trochu o souhru náhod. Takové věci se můžou stát, ale v každém případě musíme respektovat pravidla IAAF a Českého atletického svazu," poznamenal předseda organizačního výboru Carlo Capalbo.

Jak vypadal sobotní závod

Kibet podle původních výsledků jako první atlet na českém území pokořil v půlmaratonu hranici jedné hodiny. A to o 1,4 vteřiny. O cenném primátu si ale teď může nechat jenom zdát. Absolvoval méně než předepsaných 21,0975 kilometrů.

"S časem jsem spokojený. Byl to povedený závod," radoval se Kibet, když ještě nevěděl o možném problému. Svým výkonem by překonal dosavadní rekordní čas na českém území o osm vteřin. "Bylo to dáno také přijatelným počasím."

Kibet na Hané porazil druhého krajana Stephena Tuma o 19 vteřin, jenž byl v pondělí rovněž diskvalifikován. Třetí doběhl další Keňan Joseph Maregu, který patřil mezi největší favority na celkové vítězství a posléze svou úlohu i naplnil.

"Třetí místo není špatné. Třeba se mi podaří vyhrát některý z příštích ročníků," poznamenal v cíli Maregu, podle něhož keňští běžci dominovali díky dobře zvolené týmové taktice. "Hlavně v první polovině závodu jsme hodně spolupracovali a usadili se na čele. To byl základ úspěchu."

Mezi ženami byla nejrychlejší Etiopanka Asnakech Mengitsuová, která vyhrála výkonem 1:13:12. Rovněž v ženském pořadí patřily stupně vítězek výhradně africkým zástupkyním.Druhou příčku obsadila Lucia Kimani z Botswany, kterou následovala třetí Tanui Mercy Jemutaiová z Keni.

"Hodně jsem si závod užívala. Překvapilo mě, kolik lidí nám fandilo. Bylo to opravdu hodně příjemné," komentovala premiérový ročník Olomouckého půlmaratonu vítězka ženské kategorie.

Mnohem menší důvod ke spokojenosti měla nejlepší česká vytrvalkyně Petra Kamínková, která po krizi ve druhé polovině závodu doběhla čtvrtá s více než devítiminutovou ztrátou na první místo.

"Ve druhém okruhu mi začaly docházet síly," uznala olomoucká závodnice, kterou ale domácí prostředí přece jen dotlačilo do cíle. "Několikrát mě napadlo, že odstoupím. Podpora diváků mě ale tlačila dopředu. Nešlo vzdát," uvedla Kamínková.

Celkem se na start Olomouckého půlmaratonu a závodu na deset kilometrů postavilo přes 1 850 běžců. Nejlepším českým běžcem se stal devátý Daniel Orálek (1:10:29). Brněnský vytrvalec bral start v Olomouci jako dobrou přípravu na ultramaraton ve Spojených státech za tři týdny.

"Byl to výborný trénink, i když čas byl spíše průměrný. Jsem ale rád, že jsem mohl startovat v prvním ročníku tohoto běhu. Konečně má Morava velký závod," řekl Orálek, jenž si po změně výsledků ještě polepšil o tři pozice.

Olomoucký půlmaraton - výledky

- po dodatečné diskvalifikaci trojice běžců

Muži: 1. Maregu 1:03:20, 2. Ndiso 1:04:24, 3. Olenakeri (všichni Keňa) 1:04:58, ...6. Orálek (ČR) 1:10:29.

Ženy:
1. Mengitsuová (Et.) 1:13:12, 2. Kimaniová (Bosna) 1:16:09, 3. Jemutaiová (Keňa) 1:17:23, 4. Kamínková (ČR) 1:22:12.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze