Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Padesátník Lendl: Tenis mi dělá radost, golf mě baví

Ivan Lendl při tréninku | foto: ČTK

5 2010
Místo sledování zápasu Tomáše Berdycha se v pátek Ivan Lendl, československá tenisová legenda, pustil na golfový green ve Slavkově u Brna. Ještě předtím však stihl telefonicky popřát svému nástupci hodně štěstí.

"Tomáši, hrej a vyhrej. A až budeš nervózní, uvědom si, že to jsou okamžiky, proč tenis hraješ," povzbuzoval českou jedničku padesátiletý Lendl před duelem s Robinem Söderlingem.

Když vítěz Roland Garros z roku 1984, který od roku 1986 žije v USA, skončil golfové odpoledne, už věděl, že si Berdych finále nezahraje.

Kam byste momentálně Berdycha zařadil ve světové špičce?
Tomáš se za poslední půlrok hodně pohybově zlepšil. Dokáže být rychle u balonu a díky tomu se zlepšil úderově i mentálně. Má lepší kondici, takže dokáže déle udržet výměnu a má lepší šanci útočit. Odstranil tak svou největší slabinu.

Vy jste vyhrál první grandslam právě v Paříži před 26 lety proti Johnu McEnroeovi. Bylo to důležité vítězství pro vaši kariéru?
Určitě. Ale i kdybych prohrál, vyhrál bych jiný grandslam. Negativně to ovlivnilo spíš Johna, který už pak nic nevyhrál.

V sobotu nastoupíte v Prostějově k exhibici proti Jiřímu Novákovi. V jaké jste formě?
V nejlepší za posledních 16 let. Ale 14 let jsem nehrál. (smích)

K tenisu jste se vrátil letos po dlouhé přestávce. Jaké to bylo?
První pocity byly špatné, jsem dřevák. (smích) Musel jsem trénovat třikrát týdně půl roku, aby míčky začaly létat tam, kam chci. O razanci radši ani nemluvím.

Ivan Lendl - golfista.

Jak jste teď se svým tenisem spokojen?
Já s ním nebyl spokojený nikdy. Ale kdyby mi před lety někdo řekl, že budu ještě hrát, byl bych šťastný. Tenis v tomhle věku mi dělá radost, ale pořád jsem perfekcionista.

V listopadu vás v rodné Ostravě čeká exhibice s Björnem Borgem. Na co se mohou lidé těšit?
Před Borgem mám respekt. Moc se těším, i když budu nervózní. Třicet let jsem tam nehrál. Budu teď chodit obden trénovat, na denní trénink už nemám.

Jste lepší golfista, nebo tenista?
To nevím, ale byl by to zajímavý zápas Lendl golfista proti Lendlovi tenistovi. Golf mě každopádně baví. Na severozápadě USA má třináct států mistrovství pro veterány, tak bych jich chtěl pět objet.

Nehrál jste dlouhá léta kvůli bolestem zad. V padesáti letech vás to přešlo, ač to většinou bývá opačně...
To dokázali doktoři. A to přesto, že už to bylo tak špatné, že když jsem sledoval hokejovou třetinu v televizi, nemohl jsem vstát z pohovky.

Co děláte pro udržení kondice?
Změnil jsem stravu a začal jsem jezdit místo na kole na kolečkových bruslích. Proto mám tak rozbitá kolena. Nebaví mě padat na zápěstí, tak padám na ně. (smích)Najdete na iDNES.czmobilní verze