Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar pátý na nejslavnější klasice Paříž-Roubaix. Vítězem je Terpstra

SKVĚLÝ ŠTYBAR. Zdeněk Štybar na nejslavnější cyklistické klasice Paříž-Roubaix skončil na pátém místě. | foto: Profimedia.cz

13 2014
Zdeněk Štybar dosáhl historického českého úspěchu na nejslavnější cyklistické klasice Paříž-Roubaix. Na velodromu v Roubaix spurtoval na pátém místě. Byl to skvělý den pro jeho stáj Omega Pharma, z vítězství se po úniku na posledních kilometrech radoval jeho týmový kolega Niki Terpstra.

Před rokem byl šestý, když jej pouze kolize s divákem připravila o ještě cennější výsledek. Nyní skončil pátý, přičemž do poslední chvíle spurtoval o druhé místo. Zdeněk Štybar se opět přiblížil svému snu, který se ještě před několika lety zdál nereálný: stát na pódiu jedné z nejslavnějších klasik.

"Cítil jsem se lépe než loni, a to je pro mě důležité," říkal český cyklista pro webové stránky svého týmu. "Jsem šťastný, že jsme jako tým vyhráli. Nikiho útok byl perfektně načasovaný."

Štybarova a Terpstrova stáj Omega Pharma - Quick Step nevsadila na totální kontrolu nad závodem jako před týdnem ve Flandrech, kde její cyklisté nakonec skončili pod stupni vítězů. Ovšem co se týče opakovaných útoků, nešlo jezdce Omegy tentokrát přehlédnout. 

Nejprve to byl Tom Boonen, matador "Pekla severu", kdo si zavelel k ataku. Dvakrát patřil do skupinek, které se hnaly po dlážděných cestách-necestách před hlavním polem, šlapal po boku Nora Hushovda, či Brita Thomase. Ale i když si 40 kilometrů před cílem Boonenova šestice vypracovala až 50vteřinovou převahu, rozhodující únik to nebyl a postupně byli dostiženi.

Další z favoritů, Peter Sagan z Cannondalu, se vydal k sólojízdě 21 kilometrů před cílem a jeho náskok dosáhl až k 20 vteřinám. Jenže ani akce slovenského rychlíka ještě nebyla klíčovým útokem dne.

Hlavní pole neustále řídlo, zůstalo zhruba 35 cyklistů, na které čekalo posledních 18 kilometrů, když se před slavnou pasáží Carrefour de l´Arbre zvedl ze sedla favorit největší, obhájce titulu Fabian Cancellara. Za ním se vydali Vanmarcke z Belkinu, Štybar z Omegy a Degenkolb z Giantu.

Český cyklista prožíval malé déja vu. Také loni ujížděl v čele závodu s Cancellarou a Vanmarckem, tehdy však neopatrný divák jeho rozlet zastavil.

Na Carrefouru dostihli Sagana, vytvořili s ním elitní pětici. Po úzké hliněné cestičce vedle kostek, v houstnoucím prachu a v těsné blízkosti tisícovek diváků, se tu hnali lídři závodu. Měli k dobru 15 vteřin, ovšem to už se za nimi formovala silná šestičlenná skupina pronásledovatelů, kde pracovali i Wiggins a Thomas ze Sky a Štybarovi týmoví kolegové Boonen a Terpstra. Také proto se Štybar nemohl podílet na tahání tempa své vlastní skupinky.

Pět kilometrů před cílem se obě party sjely. Na čele nyní bojovalo 11 mužů a Omega měla početní převahu tří cyklistů. Dosáhne někdo z nich na titul?

Vzápětí, když si konkurenti všímali možná víc Boonena a Štybara, vyrazil vpřed Terpstra a letěl za svým životním úspěchem.

"Byl s námi Tom Boonen, náš kapitán. Ale od sportovního ředitele jsme dostali pokyn: Pokud dojde na spurt, pojedeme na Toma. Předtím však můžete všichni zkoušet útočit," vyprávěl později Nizozemec.

Do posledního kilometru vjížděl s půlminutovou převahou a ostatní kandidáti prvenství se už soustředili na souboj o 2. místo.

Poslední stovky metrů na legendárním velodromu v Roubaix si Niki Terpstra  vychutnával, přestože se ještě několikrát pro jistotu ohlédl.

Ne, nikdo ho už nedojede... 

Za měsíc mu bude 30 let, stal se už dvakrát mistrem světa v týmové časovce i dvakrát mistrem Nizozemska, vyhrál letos závod Kolem Kataru, skončil druhý na E3 Harelbeke a šestý Kolem Flander, ale nyní nasadil své dosud životní sezoně korunu triumfem na "Peklu severu". Vyhrál největší závod, po jehož ovládnutí může tento expert na jednorázové klasiky toužit.

Souboj o druhou příčku pro sebe po 257 kilometrech rozhodl Degenkolb před Cancellarou. Štybar spurtoval pátý, těsně před Saganem. Wiggins a Boonen elitní desítku uzavírali.

"Nebyl to dnes v protivětru jednoduchý závod. Jakmile jste se ocitli na čele skupiny, zabíjelo vás to," popisoval Zdeněk Štybar. "Na Arenbergu (90 km před cílem) jsem byl v pádu, někdo mi zezadu vletěl do přehazovačky, ale naštěstí se mi nic vážného nestalo s kolem, spravil jsem si to sám. Později v úniku se Saganem, Degenkolbem, Vanmarckem a Cancellarou jsem se nesnažil spolupracovat, protože jsem věděl, že Tom a Niki jsou ve skupině za námi. Proto jsem na ně čekal a pak jsme pracovali jako tým."

Druhý český cyklista Jan Bárta se připletl do dvou pádů. Po tom druhém, na pověstném Arenbergu, ztratil kontakt s čelem závodu. Dokončil s bezmála půlhodinovou ztrátou na 131. místě.

"Jan měl formu, aby se mohl držet v popředí až do koncovky závodu. Naši strategii jsme postavili kolem něj. Bohužel, štěstí opět jednou nebylo na naší straně," litoval Enrico Poitschke, sportovní ředitel NetAppu.

Paříž-Roubaix, závod World Tour

1. Terpstra (Niz./Omega) 5:38:55, 2. Degenkolb (Něm./Giant-Shimano), 3. Cancellara (Švýc./Trek), 4. Vanmarcke (Bel./Belkin), 5. Štybar (ČR/Omega), 6. Sagan (SR/Cannonadale), 7. Thomas (Brit./Sky), 8. Langeveld (Niz./Garmin), 9. Wiggins (Brit./Sky), 10. Boonen (Bel./Omega) všichni -20 vt... 131. Bárta (ČR/NetApp) - 27:42 min.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze