Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ovládne Gebrselassie Londýn?

21 2006
Londýn, Praha - Naděje pořadatelů Londýnského maratonu se upínají k Haile Gebrselassiemu - jako k největšímu favoritovi jednoho z nejprestižnějších městských běhů v historii. Jeho startovní listina utrpěla v posledních dvou týdnech mimořádné ztráty - omluvili se oba světoví rekordmani, Paula Radcliffeová i Paul Tergat.

Zranění nohy vyřadilo před čtrnácti dny ze hry domácí favoritku Paulu Radcliffeovou.

A několik dnů před startem musel omluvný dopis zaslat do Londýna také Paul Tergat - trápí jej lýtkový sval.

"Takovou konkurenci už dlouho pohromadě neuvidíme," litoval přitom Tergat, jehož světový rekord z Berlína 2003 má hodnotu 2:04:55.

Nedělní závod nabízí mimořádnou podívanou.

V Londýně se totiž kromě čtyřnásobného mistra světa v běhu na 10 000 metrů Haile Gebrselassieho postaví na start také olympijský vítěz z Atén Ital Stefano Baldini, obhájce loňského vítězství Keňan Martin Lel a dvojnásobný mistr světa Džavád Gharíb z Maroka.

Favoritem je Gebrselassie. O případném překonání světového rekordu však nemluví. "Bude to spíše taktický než velmi rychlý závod," říká.  "Maraton není jednoduchý, není to jako pět nebo deset kilometrů na dráze. Je to velmi specifická trať. Ale věřte mi, bude to dobrý závod, velmi zajímavý."

Dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na 10 000 metrů z let 1996 a 2000 Gebrselassie se po hrách v Aténách, kde obsadil pátou příčku, podrobil operaci achillovky a dal se na delší tratě.

V Londýně sice běžel již v roce 2002, kdy při svém debutu na maratonské trati obsadil třetí místo, ale naplno se silničním běhům věnuje až od loňska. Před měsícem se stal světovým rekordmanem na trati 25 kilometrů.

Třiatřicetiletý Etiopan se pokoušel již loni o světový rekord, ale jeho snahu v Amsterodamu zhatil silný vítr. Přesto předvedl skvělý výkon 2:06:20 a odborníci čekají, že by mohl v Londýně Tergatův nejlepší čas atakovat.

"Právě Paul bude chybět, aby se běželo na takový výkon," brání se však Gebrselassie hovorům o rekordním běhu. "Všechno by muselo být perfektní."

Souboj žen bude při absenci Radcliffeové otevřený - o čelní pozice tak budou podle papírových předpokladů bojovat Keňanka Margaret Okayová, Američanka Deena Kastorová, Berhane Adereová z Etiopie a naděje v britských barvách Mara Yamauchiová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze