Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravští volejbalisté na ukrajinského soka nestačili. Zničily je vysoké bloky

Peter Michalovič (vlevo) z Ostravy smečuje přes Radka Macha z Českých Budějovic | foto: Ladislav Němec, MAFRA

18 2010
19, 17, 14. Volejbalisté DHL Ostrava charkovský Lokomotiv nevykolejili, v ani jednom setu se nedostali přes dvacet bodů. Ostravští v úvodním utkání prvního kola Poháru CEV, druhé nejvýznamnější evropské soutěži volejbalistů, doma prohráli 0:3.

"Byl na nás vidět přílišný respekt, hráli jsme v křeči a z ní jsme se už nedostali," řekl ostravský trenér Zdeněk Šmejkal. "Místy jsme měli náznaky zlepšení, jenže dostali jsme eso i z lehkého servisu, udělali jsme nevynucené chyby a Charkov nám pokaždé o tři čtyři body odskočil."

Ostravští měli potíže s přihrávkou a jejich útoky často narážely na mohutné ukrajinské bloky. "Soupeř nás zatlačil servisem, i když ho neměl nejlepší, a my jsme nemohli hrát středem," řekl trenér Šmejkal.

To potvrdil kapitán Marek Mikula: "Museli jsme převážně útočit z kůlů a tam na nás byli blokaři připraveni. Je ale fakt, že jejich bloky byly vyšší, než na jaké jsme zvyklí z české ligy."

Charkovský smečař Volodymyr Tatrincev upozornil, že byli na domácí hráče dobře připraveni. "Věděli jsme, že hrají rychle do kůlů a když si hůř přihráli, měli jsme to s obranou ještě snadnější."

Odveta v Charkově se hraje příští týden ve středu. Ostravští tam letí v úterý z Prahy přes Vídeň. Po prvním utkání je už ale prakticky o postupujícím do osmifinále soutěže rozhodnuto.

"Nepojedeme tam na výlet," upozornil trenér Šmejkal. "Pokusíme se zanechat venku lepší dojem, než tomu bylo v domácím utkání." A charkovský kouč Zjabliscev dodal: "Hraje se na dva zápasy. Sčítají se sety, ne body. Pokud bychom prohráli 0:3, hrál by se rozhodující zlatý set."

V Charkově navíc ostravské volejbalisty čeká pořádně bouřlivé prostředí. "Na naše zápasy chodí tři tisíce fanoušků," potvrdil Igor Zjabliscev. Ostatně už do Ostravy s týmem přijelo bezmála sto příznivců.

Třetí set, to byla víceméně ostuda, mrzí Správku

Ostravští volejbalisté čekali, že charkovští soupeři budou mít tvrdší podání. "Jejich servisy byly lehčí, jenže stejně jsme si nepřihráli," povzdechl si ostravský smečař Aleš Správka.

Čím to bylo?
Asi nervozitou, jedno s druhým. Možná zapracovalo i to, že máme v týmu dost mladých hráčů.

Takže mohly hrát roli i zkušenosti?
Charkov hraje pravidelně každým rokem evropské poháry. To bylo znát. Navíc i v ukrajinské lize dosud neprohráli. Hlavně však mají vyrovnaný mančaft, to my ne. Všechno je o penězích.

V útoku jste měli problém probít se přes jejich bloky. Je to jejich nejsilnější zbraň?
Když si pořádně nepřihrajeme, tak to máme v útoku těžší, chodíme do plných. Oni jsou všichni vysocí a ještě skáčou. Nemáme dosah 360 centimetrů, abychom byli nad nimi.

Zatímco v lize hrajete s míči značky Gala, evropské poháry se hrají s mikasami. Byla to velká změna?
Tři čtyři tréninky jsme s mikasami měli. Osobně je mám rád, ale změna je znát. Ty balony létají úplně jinak než galovky, víc plachtí.

Měli jste vůbec šanci uspět?
Ta je vždycky, ale když jsme ze začátku neuhráli několik balonů, tak jsme to už měli v hlavě. Nezvládli jsme to psychicky. Celý zápas jsme dotahovali. A třetí set, to už byla víceméně ostuda.

Jaká bude odveta?
Musíme to ještě zkusit. Člověk přece také může vyhrát ve sportce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze