Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ostravské házenkářky hrají po devíti letech zase nejvyšší soutěž

Bubeníková (vlevo) a Lešková. - Jindřichův Hradec - Poruba: Souboj Bubeníkové z Jindřichova Hradce a Leškové z Poruby. Jindřichův Hradec si vítězstvím zajistil další účast v interlize v příští sezóně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

4 2010
Házenkářky klubu Sokolu Poruba si sice nevybojovaly postup přímo, ale po rozšíření československé Interligy (WHIL) o dva české týmy vstupují nyní do nejvyšší domácí soutěže.

Před patnácti lety platila Ostrava za baštu české ženské házené. V letech 1995 a 1996 totiž vybojovaly ostravské házenkářky mistrovský titul. Jenže v roce 2001 Ostrava z elitní ženské soutěže zmizela.

Vrací se do ní nyní, a to zásluhou klubu DHC Sokol Poruba. Tým ovšem z první ligy nepostoupil přímo – do elitní soutěže se dostal díky rozšíření WHIL o dvě česká družstva.

"Samozřejmě by bylo příjemnější, kdybychom si to vybojovali na hřišti, nicméně to rozšíření vidím jako přínos," uvedl vedoucí družstva porubského Sokola Libor Adámek. "Elitní soutěž si vyzkouší větší počet hráček – a to je přínos pro reprezentaci."

Jenže v přípravných zápasech před touto sezonou se porubským házenkářkám příliš nevedlo. V duelech s interligovými soupeřkami většinou prohrávaly. "Na tyhle výsledky se ale vůbec nedíváme. Zaprvé nemáme tak silnou lavičku, za druhé dostávaly prostor všechny hráčky našeho kádru, aby ukázaly, co v nich je," vysvětloval Adámek.

Týmu by měly pomoci posily, které před sezonou přišly. Družstvo doplnily reprezentační brankářka Markéta Doláková z Plzně a také křídelnice národního výběru Romana Tomečková z Olomouce. Klub navíc jedná o příchodu dalších dvou reprezentantek.

Kádr porubského Sokola se však musí obejít bez své nejlepší střelkyně Alžběty Holické, která přerušila kariéru kvůli mateřským povinnostem. "Bětka bude kvůli svým zkušenostem a přehledu ve hře hodně chybět," zalitoval Adámek. "Mohla nám pomoci, ne asi proti těm úplně nejlepším soupeřům, ale proti týmům středu tabulky, možná by z toho byly i nějaké body. Prostě nám bude chybět."

Klub se musí vyrovnat i s většími nároky, které přináší vyšší soutěž. "Je to náročnější na čas, na finance, na regeneraci. O dobu, kterou stráví holky v autobuse, o to méně času na odpočinek budou mít. Ale nemůžeme si stěžovat, jsme rádi, že můžeme hrát nejvyšší soutěž," řekl Adámek.

Do WHIL vstoupí porubské házenkářky dnes ve Zlíně. "Zlín přitom patří do silné čtyřky, kam řadím ještě pražskou Slavii, Michalovce a Veselí," vypočítával Adámek. "My se musíme zaměřit na sbírání bodů s těmi družstvy, se kterými budeme bojovat o udržení v soutěži. Musíme se zaměřit na to, co se nám povede urvat, hlavně v domácích zápasech."

Ty bude hrát Sokol Poruba v Polance nad Odrou. "Našim hracím dnem je sobota, zápasy budou od 17 hodin," připomněl Adámek.

Poprvé se porubské házenkářky ukáží doma příští sobotu, kdy hostí Trenčín. "Snad lidi přitáhne i to, že spíkra bude dělat Rosťa Petřík, nebo Marcel Woodman."Najdete na iDNES.czmobilní verze