Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Oštěpařský závod snů: tři Češi za 84 metrů, Veselý vede světové tabulky

Vítězslav Veselý | foto:  Michal Růžička, MAFRA

8 2010
Takový závod oštěpařů česká atletika nepamatuje. Mítink v Olomouci vyhrál Vítězslav Veselý výkonem 86,45 metru a dostal se do čela letošních světových tabulek. Druhý Petr Frydrych předvedl pátý nejdelší hod sezony (84,77) a mladíček Jakub Vadlejch si osobní rekord vylepšil na 84,47 metru a v rekordních listinách roku je sedmý.

Veselý, finalista předloňských olympijských her, si vylepšil o více než pět metrů osobní rekord právě z Pekingu a zařadil se na druhé místo dlouhodobých českých tabulek, kterým vévodí jeho trenér Jan Železný se světovým rekordem 98,48 metru.

Frydrych zaostal o 19 centimetrů za osobním maximem a třetí z vrhačů pražské Dukly, devatenáctiletý Vadlejch, si vylepšil téměř o dva metry svůj rekord z nedávného závodu v Kolíně, kde jako první z českých mužů vyhověl nominačním kritériím pro účast na mistrovství Evropy v Barceloně. Jeho sobotní přemožitelé ho nyní napodobili.

"Byla to světová úroveň, úžasný závod. Tři hody za 84 metrů asi často neuvidíme," citoval server Denik.cz spokojeného Železného, který trénuje Veselého i Frydrycha.

Veselý splnil limit již v druhé sérii pokusem dlouhým 83,12 m a posledním hodem se ještě výrazně zlepšil. "Předchozí pokusy nebyly technicky zdařilé. Celou dobu jsem se pral s technikou, a tak jsem rád, že jsem nakonec odvedl to, na co mám," řekl sedmadvacetiletý oštěpař, jenž sesadil z prvního místa letošních tabulek Kubánce Guillerma Martíneze (86,38).

"Je super, že jsme všichni splnili limity. Je to snový začátek sezony," liboval si Veselý. "Je dobře, že máme klid a před Evropou nemusíme honit limity," dodal.

V soutěži oštěpařek si zajistila účast na evropském šampionátu Jarmila Klimešová výkonem 60,74 m.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze