Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oštěpařská maminka si chce užívat

25 2006
Praha - Je jiná: delší vlasy má stažené do culíku, ve tváři ji hraje široký úsměv a na klíně jí sedí blonďaté stvoření. Dcera Valerie změnila život oštěpařky Nikoly Brejchové. "Sport beru jinak," říká čtvrtá žena aténské olympiády. Půl roku po porodu se vrací do oštěpařského sektoru - na Zlaté tretře v Ostravě.

Příští týden nechá poprvé dceru doma přes noc. "Ale oni to zvládnou, dítě mám hodný a tatínek je šikovný," směje se Nikola Brejchová.

Po dvou neúspěšných pokusech o založení rodiny mohla 13. prosince loňského roku sdělit známým radostnou zprávu: narodila se nám Valerie. Jí navrhovaný seznam exotických jmen nebyl schválen, jméno Valerie vybral manžel.

Její režim je jasný: kromě tréninku patří veškerý čas dceři a rhodhézskému ridgebackovi Grifovi. Denně absolvují pět až desetikilometrovou procházku. "Někdy si říkám, že si sednu na mez, usnu a nechám je tam," směje se oštěpařka. "Jenže... I když je to náročné, dítě vám to vynahradí, když se usměje. Člověk má najednou sílu."

V sektoru se naposledy objevila ve finále Grand Prix 2004. S tréninkem skončila okamžitě po pozitivní zprávě o těhotenství, už ve třetím měsíci. "Nechtěla jsem riskovat."

Začátkem února letošního roku se však znovu hlásila trenérce Marcele Pilařové. Od března začaly se speciálním oštěpařským tréninkem.  "Jsem sice hodně zaneprázdněná, ale na tréninky se těším. Člověk vypadne ze stereotypu venčení - přebalování - kojení."

V její nepřítomnosti padá starostlivost o dceru na tchyni. "Bez ní bych to nezvládala," přiznává Nikola Brejchová. V budoucnu chce stejným úkolem pověřit i vlastní maminku.

Cíl jejího návratu je totiž dlouhodobý: Zlatá tretra je pouze prvním krokem na cestě do olympijského Pekingu 2008. "Teď se ode mě nedají čekat žádné výkony," netají tréninkový výpadek.

V kalendáři má poznačeno několik termínů mítinků: Zlatou tretru, Gateshead, mistrovství republiky. Oštěp za hranicí  59 metrů by znamenal další zápis: Göteborg, srpnové mistrovství Evropy. "Pokud limit do konce července nesplním, zabalím to a soustředím se na příští rok," říká držitelka českého rekordu.

Ostrava by měla rozřešit její tápání. Momentálně vůbec není schopna odhadnout svoji výkonnost. Byť trénink vypadá nadějně. "Pocit, co jsem mívala, to rozhodně není. Pětašedesát metrů určitě nehodím," upozorňuje ostravské fanoušky.

Zájem a jejich podpora ji těší, ačkoli radši by první mítink po mateřské pauze absolvovala v zahraničí. "Na pokraji zájmu, kde by nikdo nevěděl, že se vracím."

Závodní nervozitě se asi nevyhne, ale bude menší než obvykle. "Těším se na závody, i když nemůžu pomýšlet na umístění, jdu do toho s čistou hlavou. A užiju si to."

Oštěpařka Nikola Brejchová s dcerou Valerií.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze