Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští oštěpaři vládnou tabulkám. Železný: Potenciál mají ještě větší

VLÁDCE SVĚTOVÝCH TABULEK. Petr Frydrych vede výkonem 85,52 metru z Klatov letošní světové oštěpařské tabulky. | foto: Reuters

13 2015
Českým fanouškům se při pohledu na světové oštěpařské tabulky nabízí příjemný pohled. Na prvním místě je Petr Frydrych (85,57 metru), za ním Jakub Vadlejch (85,13). Sezonu začali po vydařeném soustředění skvostně. „A jejich potenciál je ještě větší,“ říká trenér Jan Železný.

Frydrych platil za velký talent. Má stříbro z mistrovství Evropy do 23 let, před pěti lety zazářil na Zlaté tretře hodem 88,23 metru. Jenže zranění a nedostatek sebedůvěry ho v posledních letech srážely.

Že by letos konečně přišla průlomová sezona? Během prvního květnového víkendu na mítinku v Klatovech letěl jeho oštěp až na 85,57 metru, nikdo letos nehodil víc.

„Měl výkon, že hodil daleko, pak mu to nešlo. Hledal techniku. A letos hází technicky podstatně lépe,“ přibližuje Jan Železný, v jehož tréninkové skupině se Frydrych připravuje. „Jeden závod nic neznamená, ale myslím si, že by mohl být podstatně stabilnější.“

Hlavní konkurenti?

Finové, Němec či Egypťan

Kdo by mohl být pro české oštěpaře nejvážnější konkurencí? To se ukáže až v dalších týdnech, Železný zatím vidí jako hlavní soupeře tuto čtveřici: „Němec Röhler, šikovný kluk, může házet daleko. Egypťan Abdel Rahman, toho jsem viděl na soustředění v Africe. Fin Pitkämäki bude házet stabilní výkonnost. A i další Fin Ruuskanen je výborný závodník na velkou soutěž,“ vyjmenoval. „Ale může vyletět i někdo další.“

Na začátku února celá parta tradičně vyrazila na soustředění do Afriky, které si tentokrát mimořádně pochvalovali. A výsledky už jsou znát: nejprve se blýskl Frydrych, pár dnů poté ho napodobil Vadlejch, který v japonském Kawasaki hodil 85,13 metru, nejdál v kariéře.

A ve světových tabulkách se zařadil na druhé místo, hned za Frydrycha.

Také on už několikrát dokázal zazářit dlouhým hodem v méně důležitých závodech, na úspěch na velké akci ale zatím čeká. I proto Železný říká: „Zatím mají výkony naprosto skvělé. Ale nejdůležitější je, aby jim to vyšlo v tom správném závodě, na mistrovství světa,“ hledí k vrcholné letní akci v čínském Pekingu.

Proč by se jim to letos konečně mohlo podařit? Vyzráli. Jsou v ideálních oštěpařských letech (Frydrychovi je 27, Vadlejchovi 24). Zlepšili techniku. „Ale hlavně si musí začít věřit,“ tvrdí Železný.

I proto začali docházet k psychologovi. Právě důvěra v sebe sama může být klíčem k tomu, aby nadějné výkony z počátku sezony udrželi i po zbytek roku.

„Už loni před evropským šampionátem vypadal Kuba strašně dobře. Ale pak ho pár dnů před závody zaskočil tvrdý tartan na rozcvičišti. Když na to máte, tak vás ale nemá co zaskočit, musíte to prodat,“ velí Železný.

V pátek se na Diamantové lize v Dauhá zapojí do akce i další jeho svěřenec, mistr světa Vítězslav Veselý. Může dva Čechy na čele tabulek doplnit? „Bylo by to fajn, ale ještě lepší by bylo, kdyby byli na čele na konci roku. Nebo na Zlaté tretře. Přál bych si, aby nejlepší výkony roku hodili tam,“ říká jejich kouč.

Kdyby se jeho přání splnilo, byl by to 26. května na atletickém stadionu v Ostravě velký český večer.Jobs Contact
CNC Frézař (25.000 - 32.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze