Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mlha, plavání a bořící se sníh. Tady končí biatlonistům zima

Na Holmenkollenu. Zleva sedí Lucie Charvátová, Eva Puskarčíková, Jessica Jislová a Veronika Vítková. | foto: Petr Slavík / Český biatlon

17 2017
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Co to je? Nejdřív mlha, pak silný nárazový vítr. Jako by jim příroda ještě naposledy chtěla ukázat, jak jim umí ztrpčovat život. Zároveň však všude kolem nás taje sníh. Také zde, na severu, na legendárním Holmenkollenu. Tady končí zima, přinejmenším ta biatlonová. Už v neděli.

Čeští reprezentanti dorazili z Kontiolahti na pohárové finále do Osla bez zavazadel, ta se další den toulala kdesi po Evropě.

Potom si šli zatrénovat a našli po oteplení „rozbombardovanou“ a částečně i uzavřenou trať.

„Po kotníky se bořili do sněhu, tak se někteří šli radši jen proklusnout,“ líčí šéftrenér Ondřej Rybář.

15.března 2017 v 14:47, příspěvek archivován: 17.března 2017 v 00:18

To quote @quentinfillon "it's more like a swimming pool than a cross country track today" pretty warm in #HOL17 https://t.co/nFF9hR0xyi

„Bylo to víc plavání než lyžování,“ dodává Adam Václavík. Se stejným názorem přichází francouzský biatlonista Quentin Fillon-Maillet.

Organizátoři nicméně slibují, že na závody bude trať tvrdá a prosolená. V pátek sprinty, v sobotu stíhačky a v neděli vyvrcholení, hromadné závody. Martin Fourcade versus armáda Norů, světový šampion Schempp a kupa dalších hvězd, to má být podle serveru biathlonworld.com „královské menu na samém konci hostiny, před zraky krále Haralda V.“

Vyčerpání, zklamání, úleva i euforie, to vše se na finále mísí. Dlouhá zima a cestování posledních týdnů si vybírají daň. Mnozí biatlonisté jsou už na opačném konci své vrcholné formy. Přesto jim vědomí blížícího se konce dodává poslední zbytky psychických sil.

„Ke konci už dělá hlava strašně moc,“ připomíná Václavík.

Na rustikálním hotelu Scandic, připomínajícím dřevěný hrádeček, tentokrát bydlí u věže skokanského můstku téměř všichni pohromadě. „Tak to mám ráda,“ povídá Gabriela Koukalová.

Její kolega Ondřej Moravec ukazuje na samém konci zimy z Čechů nejlepší formu. „Do sprintu vrhnu všechno. Pak se uvidí. Pokud bych sprintem poslal stíhačku do kopru, raději v ní pošetřím síly na závěrečný masák,“ plánuje a vítá na hotelu manželku Veroniku s dcerou Rozálkou, které za ním dorazily. Jeho povolený doping.

Martin Fourcade naopak za manželkou odletěl v neděli do Francie. „Buď potom pojedu do porodnice, nebo do Osla,“ tvrdil tehdy. Ale ve čtvrtek se hlásil na Holmenkollenu, i když potomek se zatím nenarodil.

16.března 2017 v 13:22, příspěvek archivován: 17.března 2017 v 00:20

Even with gloomy skies it is a stunning view, don't you think? #HOL17 https://t.co/1Dp8Nu9z72

Laura Dahlmeierová prochází kolem v červené mikině a šusťácích, celá rozesmátá. „Už nyní jste největší kandidátkou na německou Sportovkyni roku 2017,“ tvrdí jí němečtí reportéři. Zasměje se: „Člověk nemá být nenasytný.“

Velké glóby pro absolutní šampiony Světového poháru už mají Fourcade i Dahlmeierová jisté. O rozšíření své sbírky malých glóbů budou bojovat.

Ještě tři dny zbývají. A v každém z nich po jednom závodu mužů i žen.

ČESKÝ REALIZAČNÍ TÝM ZVE NA ZÁVODY NA HOLEMNKOLLENU

„Gábina (Koukalová) je na konci zimy některé dny energická víc, některé míň. Tak uvidíme, jak se vyspí,“ říká Rybář.

„Všichni toho už mají plné zuby. Ale nikdo tu přece nemůže být znuděný nebo znechucený, že má ještě závodit. Je to finále, poslední kolo poháru. Kdyby tohle kolo odpískali, příště by mohli odpískat i to deváté, osmé a potom třeba i mistrovství světa.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze