Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Orphee se v kvalifikaci v Pardubicích šetřila. Přesto neměla konkurenci

Momentka ze čtvrté kvalifikace na Velkou pardubickou, na snímku Orphee des blins a Jan Faltejsek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

15 2014
Poslední čtvrtý díl kvalifikace na říjnovou 124. Velkou pardubickou ovládla dvanáctiletá hnědka Orphee des Blins. Vysněný start ve Velké si zajistila i trenérka Martina Růžičková.

O triumfu Orphee des Blins pochyboval v sobotu odpoledne na pardubickém dostihovém závodišti málokdo. Na vítězství si famózní hnědá klisna dala rezervaci. A v průběhu hlavního dostihu na 5 800 metrů mohli soupeři sledovat pouze její pozadí. Orphee totiž před sebe nikoho nepustila, ačkoliv nešlapala na plný plyn, což připustil i její stálý žokej Jan Faltejsek.

„Šetřil jsem ji. Ona má velkou cvalovou akci. Jo, kdyby byl někdo rychlejší, tak nechť jede. Většinou není nikdo. Je radost se na ní vozit,“ prohlásil Faltejsek.

Tradičně rychlé tempo Orphee díky úspoře sil nepřišlo, a tak startovní pole cválalo hodně pohromadě. Dlouho se držel na druhém místě stejně starý valach Rubín s Martinou Růžičkovou. Ke konci už na ostatní nestačil a doběhl poslední. Přesto se ale jezdkyni a trenérce Růžičkové splnil sen, jelikož se poprvé v životě může postavit na start legendární Velké.

Ve finiši zkusil na Orphee zaútočit sedmiletý ryzák Zarif s žokejem Markem Stromským, ale stejně jako při druhé kvalifikaci se musel spokojit s druhým místem. „Abych řekl pravdu, tak jsem si v oblouku myslel, že mě porazí. Lépe mi ale vyšla poslední překážka a pak už jsme to nepustili,“ dodal Faltejsek.

Kvalifikaci na Velkou má po víkendu splněnou rovná čtyřicítka koní. Kolik z nich nakonec 12. října bude usilovat o prvenství v nejtěžším překážkovém dostihu Evropy, bude známo do 3. října.

Poslední možnost zařadit se mezi úspěšné koně využila v sobotu odpoledne také devítiletá klisna Zulejka, do jejíhož sedla se vyhoupl opět žokej Josef Bartoš. Hnědka ze stáje Luka-Vedral minule doplatila na kolizi zaviněnou Francouzem Kevinem Guignonem s Tropic de Brionem, po níž skončil Bartoš na velkém anglickém skoku na trávě. Sedmiletý hnědák Tropic byl přihlášen i tentokrát, ale nakonec se kvalifikace nezúčastnil. Bartoš nakonec doběhl se Zulejkou čtvrtý.

„Výsledek beru. Jel jsem trochu defenzivně, vyloženě pro kvalifikaci. Nechal jsem jí síly na příště, ale i tak jsou na tak subtilní kobylku čtyři týdny krátká doba. Držím jí palce,“ prohlásil spokojený Bartoš, který měl strach z předpovědi počasí. Půda sice byla podmáčená, ale očekávaný déšť nepřišel.

„Dráha byla mokrá. Kvalifikace se jela navíc až jako sedmá v pořadí, takže to bylo rozbité. Kobyla se s ní prala, klouzalo jí to. Když bude o Velké dvacet stupňů, tak budu rád,“ přeje si Bartoš. Jeho obava z přehnaného tempa Orphee se nevyplnila. „Dalo se. Honza ji pošetřil.
Je chytrý,“ dodal žokej s úsměvem.

S příjemným pocitem odjížděl z Pardubic i Lukáš Matuský, který dokázal zvítězit ve třech řadových dostizích. Jedno z prvenství bylo již padesáté v kariéře. Pro slovenského jezdce tento milník znamená, že na příštím mítinku už smí užívat titul žokej.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze