Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi útočili ve štafetě na 6. místo. Po trestném kole Moravce jsou osmí

Ondřej Moravec (vpravo) dojíždí na osmém místě. V cílové rovince podlehl finišmanovi italské štafety. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

15 2016
Co napravovat měli čeští muži ve štafetě na Světovém poháru biatlonistů v Ruhpoldingu, vždyť při minulém štafetovém představení v Hochfilzenu skončili s takřka pětiminutovou ztrátou až šestnáctí. Tentokrát proběhli cílem osmí, ale mohli pomýšlet ještě výš. Vítězství slaví kvarteto Norska.

V Hochfilzenu se před Vánoci odehrál v podání českého týmu jeden z nejhorších závodů v historii, když už na prvním úseku musel Krčmář na dvě trestná kola a předával až na 24. místě.

Tentokrát to byl v Ruhpoldingu právě Michal Krčmář, kdo podal naopak excelentní výkon na třetím úseku, kde pouze jednou dobíjel a vytáhl Čechy z 11. na 7. místo, navíc v dosahu páté příčky.

On-line

závod jsme sledovali minutu po minutě

Na elitní šestku potom měl zaútočit finišman Ondřej Moravec, jenže toho zaskočila větrná loterie při ležce, po které musel obkroužit jedno trestné kolo a klesl tím na 9. místo. Rychlou bezchybnou stojkou se sice vrátil na sedmou pozici, ale ve finiši s Italem Windischem ji neudržel.

A tak patřila kvartetu Šlesingr, Krupčík, Krčmář, Moravec v cíli osmá pozice, se ztrátou 2:46 minuty na vítěze.

Tomáš Krupčík v závodě biatlonových štafet v Ruhpoldingu.
Michal Šlesingr v závodě biatlonových štafet v Ruhpoldingu.

Triumf s převahou 14 vteřin před Rusy a 35 vteřin před Rakušany oslavovalo norské kvarteto Ole Einar Björndalen, Johannes Böe, Tarjei Böe, Emil Hegle Svendsen, a to přesto, že během závodu dvanáctkrát dobíjelo, zatímco Rusové jen šestkrát.

Anton Šipulin sice na posledním úseku letěl, ale celkové běžecké kvality Norů jim nakonec stačily k vítězství.

Trenérova pochvala pro Krčmáře

Umístění z Hochfilzenu odsunulo Čechy až do druhé poloviny startovacího roštu 25 štafet, odkud se Michal Šlesingr postupně probíjel vpřed, přičemž se šikovně vyhnul i kolizi Itala De Lorenziho, který po startu zlomil hůlku. Při úvodní ležce však musel dvakrát opravovat a odjížděl sedmnáctý.

Čistou stojkou se pak vytáhl na konec první desítky, nicméně běžecky ztrácel, a i proto předával dvanáctý s odstupem 32 vteřin za vedoucím Lotyšskem. Tomu skvěle rozjel štafetu Rastorgujevs, ale lotyšský tým poté podle očekávání klesal stále níž.

Střelba ve stoje v závodě biatlonových štafet v Ruhpoldingu.
Start závodu mužských biatlonových štafet v Ruhpoldingu.

„Michal podal dobrý výkon, bojoval, ale trochu se trápil s lyžema. Těžko udržoval soupeře ve sjezdu,“ hodnotil šéftrenér Ondřej Rybář.

Tomáš Krupčík zvládl ležku s jednou opravou, zato na stojce potřeboval tři a druhý úsek dokončil jedenáctý, ovšem ztráta Čechů po jeho pomalejším třetím kole narostla na 1:58 minuty. „Škoda toho posledního kola, asi mu už trochu docházely síly,“ glosoval Rybář.

Druhý úsek byl kritický pro domácí štafetu, při stojce Chiemgau Arena ztichla zděšením. Nepříliš zkušený Němec Kühn, jenž povýšil do Světového poháru z IBU Cupu a zaskočil za nemocného Schemppa, se totiž v čele závodu zjevně zahltil, když byl konfrontován s tempem Martina Fourcada a Johannese Böe. Na stojce vyinkasoval tři trestná kola a německý tým se dočasně propadl dokonce až na 16. místo.

Fourcade naopak vytáhl Francouze z devátého místa na první, navíc s náskokem 20 vteřin na Nory. Tarjei Böe ale během třetího úseku snadno předstihl Desthieuxe a když pak musel Francouz na trestné kolo, narostl náskok Norů na 1:09 minuty.

Na tomto úseku exceloval Michal Krčmář, čistou a zároveň i druhou nejrychlejší střelbou vleže zabílil v obtížných podmínkách všechny terče a posunul Čechy na 6. místo. Vstoje jen jednou opravoval, pokračoval sedmý, Moravcovi předával s odstupem 2:02 minuty na čelo a jen 15 vteřin na šestou příčku.

„Už se nebojíme, že by Michal třetí úsek nevydržel celý,“ říkal Rybář. „Musím ho pochválit především za ležku, v individuálních závodech ji tu střílel dlouho, ale dneska předvedl položku, která do štafety patří. Udělal to nejlíp, jak mohl.“

Ondřej Moravec se po doběhu závodu štafet netvářil zrovna nadšeně.
Ondřej Moravec po doběhu závodu štafet.

Ondřej Moravec

Ondřej Moravec v úvodním kole závěrečného úseku ztrátu na 6. místo stáhl na 11 vteřin, ale pak zesílil vítr zprava a český finišman si při poryvu na střelnici prožil temnou chvíli, která vyústila v jedno trestné kolo.

„Měl ohromnou smůlu. Právě nastal poryv, Ondra na vítr reagoval, přecvakal, ale ta reakce byla moc velká. Až po čtyřech ranách zareagoval a cvakal zpátky,“ líčil Rybář.

Z boje o první šestku se tak stal boj o první osmičku, která české štafetě po vydařené stojce Moravce přece jen patřila.

Běžecky dosáhli tentokrát Češi šestého nejlepšího času, byť s velkým odstupem za elitní pětkou. O dvě příčky níž je v konečném pořadí odsunuly chyby na střelnici.

Ve Světovém poháru štafet si po Ruhpoldingu celkově polepšili, ze 16. na 13. místo.

Světový pohár v biatlonu

Ruhpolding (Německo)

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Norsko (Björndalen, J. Bö, T. Bö, Svendsen) 1:17:05,0 (0 tr. kol+12 dobíjení), 2. Rusko (Volkov, Garaničev, Cvetkov, Šipulin) -14,6 (0+6), 3. Rakousko (Grossegger, Eberhard, Eder, Landertinger) -35,8 (1+7), 4. Francie -55,9 (1+9), 5. Německo -1:51,4 (3+9), 6. USA -2:31,1 (0+8), 7. Itálie -2:46,0 (1+10), 8. Česko (Šlesingr, Krupčík, Krčmář, Moravec) -2:46,3 (1+10).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze