Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šestnáctá Synkova sezona: Mám toho plný brejle. Ale chci v Riu vyhrát

Ondřej Synek na regatě v Lucernu. | foto: AP

12 2016
Je králem meziolympijského období. Na posledních třech světových šampionátech vybojoval skifař Ondřej Synek tři zlaté medaile. Ale na ultimátní úspěch, olympijský titul, zatím čeká. Letos v Riu může mít poslední šanci. „I když ještě nejsem tak starý, abych musel končit,“ usmál se.

V Pekingu 2008 mu vyrval zlato Nor Olaf Tufte, o čtyři roky později v Londýně zase arcirival Mahé Drysdale z Nového Zélandu.

Zdá se, že letos přichází ideální čas na odvetu. Synek je v 33 letech stále na vrcholu. Sebevědomí mu posílila série světových titulů. „Ale mou hlavní motivací není se pomstít Drysdaleovi. Jestli bude druhý nebo třetí, to je mi celkem jedno. Hlavní motivací je vyhrát,“ prohlásil.

Začíná vám šestnáctá sezona...
... jo, už toho mám plný brejle.

Cítíte to?
Opotřebovaný jsem, ráno už se mi blbě zavazujou tkaničky, ale pořád mě to baví.

Jak jde letos příprava?
Dobře, celou zimu to šlo super, nemocný jsem nebyl, žádné zádrhele nebyly. Až se toho trochu děsím, že jde všechno v pořádku. Před měsícem jsem byl na prvním veslařském soustředění v Itálii. Byl jsem na jarním soustředění po osmi letech, předtím jsem nejezdil. Ale pochvaluju si to, pěkně jsem se rozjezdil. Teď jsme měli o víkendu mistrovství republiky na dlouhé dráze, na šest kilometrů v Hoříně. To se mi podařilo v pohodě vyhrát, takže příprava jde dobře. Teď se chystám, na začátku května bude první velký závod, rovnou mistrovství Evropy a tam se uvidí.

Skifař Ondřej Synek se raduje ze svého čtvrtého titulu (třetí za sebou) mistra...
Po zlatých letech 2013 a 2014 dojel Ondřej Synek na ME v Poznani 2015 na druhém...
Skifař Ondřej Synek slaví s českou vlajkou svůj čtvrtý titul mistra světa.

Dlouhé období bez závodů vám nevadí?
Ani mi to nevadí, už jsem na to zvyklý a víceméně vím, že bez tréninku přes zimu to nejde. Musí se nabrat hodně objemu, aby to pak všechno mohlo fungovat dál.

První závod Světového poháru v Itálii vynecháváte a začínáte sezonu až v květnu na mistrovství Evropy. Proč?
Protože to je na mě moc brzo a nejsem až tak rozježděný na dlouhé tratě. Stačilo by mi i tohle, ale ještě radši trochu potrénuju a pak pojedu rovnou na mistrovství Evropy.

Jaký význam přikládáte evropskému šampionátu a Světovým pohárům v sezoně, kde je jasným vrcholem olympiáda v Riu?
Velký, je to příprava na olympiádu, rozzávodění po roce a seznámení se soupeři. V Lucernu už bude i můj největší soupeř Drysdale. Tam se těším na to, že si ho ozkouším a uvidíme.

Máte zprávy, v jaké je formě?

Nemám z poslední doby žádné zprávy, ale bude na tom dobře. O ostatních taky nevím. Soustředil jsem se přes zimu hlavně sám na sebe a nepodnikal žádné kroky k tomu, abych špionoval nebo vyzvídal, jak jsou na tom ostatní.

Fotogalerie

Bude Drysdale hlavní rival?
Určitě se dá čekat, že bude největší soupeř. Uvidíme jak Litevec Griskonis, který loni docela překvapil. Myslím, že ten bude taky jedním z favoritů pro Rio. Ale olympiáda je vždycky závod úplně naruby, bývá tam všechno jinak.

Byla příprava v olympijské sezoně něčím jiná?

Ani moc nebyla. Trénink je pořád stejný. Možná je větší důslednost, tím, že je to olympijský rok. Snažil jsem se nic neošidit, hodně regenerovat, chodit na masáže, regenerace, fyzioterapii a tyhle věci.

Co s vámi dělá blížící se olympiáda?
Zažívám to už počtvrté, takže už jsem tak nějak v klidu. Teď se to začíná stupňovat, protože o tom všichni mluví. Ale zatím jsem v klidu, nemám z toho žádný stres. Spíš se to na mě valí, že to stojí čas navíc, který bych mohl věnovat třeba regeneraci nebo odpočinku. Ale s tím se musí počítat. Víc to přijde až třeba měsíc před olympiádou, tam už to bude vidět a cítit na každém rohu.

Berete to tak, že letošek je poslední olympijská šance?
Nevím, rozhodnu se po olympiádě. Ještě nejsem tak úplně starý, abych musel skončit. Možná bych chtěl ještě pokračovat. Japonsko (dějiště olympiády 2020) je taky docela hezké, tak uvidíme.

Jak se těšíte do Ria?
Osobně jsem tam ještě nebyl, byl tam můj trenér na takové obhlídce. Podívat se, jak co všechno funguje, ubytování, závodiště a tak dál. Víceméně si myslím, že to nebude žádný problém. Jedině kvalita vody. Prý na startu je vyústění kanalizace, je tam trošku smrádek, ale snad to bude v pohodě.Najdete na iDNES.czmobilní verze