Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rybář: Lze naše výsledky ještě zlepšit? Vždycky mohou být medaile zlaté

OPTIMISTA. Šéftrenér českého biatlonu Ondřej Rybář věří, že dobré výsledky z minulé sezony lze stále posouvat dál. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

7 2015
Loni před startem sezony euforii krotil a varoval: „Po olympiádě vždy přichází útlum.“ Mýlil se; ale jak rád se šéftrenér českých biatlonistů Ondřej Rybář mýlil. Místo „útlumu“ přišla sezona euforie - a nemusel to stále být vrchol. „S jídlem roste chuť,“ řekl Rybář. „Vždy se dají výsledky posouvat.“

Laťka je však velmi vysoko: 21 pódiových umístění ve Světovém poháru, čtyři medaile včetně jedné zlaté z mistrovství světa... Také proto i nyní Rybář raději euforii krotí.

„Během čtyřletého cyklu vždy přijde jalovější sezona, kdy si organismus sám řekne, že potřebuje orazit,“ řekl muž, který byl zvolen Trenérem roku 2014. „Ale když vyhrajete jednou, chcete vyhrát i podruhé.“

Kam se tedy dá minulá sezona ještě posunout?
Biatlon dokázal hodně, ale zdaleka ne tolik, co by se v biatlonu dosáhnout dalo. Je před námi spousta možností, které bychom si rádi splnili, nějaká přání a sny.

Můžete být konkrétnější?
Sny jsou vždycky, každý sportovec dělá sport proto, že chce vyhrávat. Takže mám na mysli nějaká individuální vítězství v závodech Světového poháru nebo mistrovství světa. Někdo už od toho byl kousíček, někomu se to povedlo a rád by si to zopakoval. S jídlem roste chuť. Když vyhrajete jednou, chcete dokázat, že vyhrajete i podruhé. Jestliže vyhrajete dvakrát, řeknete si: Chtěl bych vyhrát pětkrát. Vždy to jde posunout. Určitě to bude těžké. Když někdo získá tři olympijské medaile, tak to už je hodně. Vždycky sice mohou být zlaté, ale v tomhle sportu je to unikát. Budeme se snažit.

nepoužívat

Darja Domračevová se rozhodla kvůli mononukleóze nadcházející sezonu oželet.

Letos nebude startovat nejlepší biatlonistka uplynulé sezony Darja Domračevová. Jak to může promíchat kartami?
Každý sportovec chce porazit soupeře v přímé konfrontaci. Určitě mu není příjemné, že jeho soupeř nezávodí a měl by ho porazit na dálku, což ani nejde. Buď ho porazí v přímé konfrontaci, nebo nikdy nemůže říct, že je lepší než ten druhý, pokud ho neporazí přímo. Nemyslím si, že by to pro sportovce bylo dobře. Fanoušci to mohou brát tak, že odpadl soupeř, který to mohl našim závodníkům komplikovat. Další věc je, že takoví závodníci dělají dramatičnost toho sportu. Není to jen Domračevová, ale i další. Uvidíme, kdo z mladých tam zase vyskočí, v tom je kouzlo.

A že Domračevová nebude? Škoda to je, ale nedá se nic dělat. Někdo končí z důvodu stáří, někdo kvůli nemoci, někdo z mateřských povinností. Uvidíme, kdy se vrátí. A až se vrátí, doufejme, že ji budou naše holky porážet.

Mají české biatlonistky na to, aby při absenci superfavoritky byly ve špičce?
Těžko říct. Zatím je před sezonou, uvidíme, co závody přinesou. Každá sezona může být jiná. Loni ale jasně ukázaly, že na to mají. Verča běžecky určitě. Byla jednou z mála, která dokázala holky prohánět. Gabča se chytla v druhé půlce sezony. Byl bych špatný trenér, kdybych si nemyslel, že jsou toho naši biatlonisté schopní. Ještě se sice neporovnali s konkurencí, třeba našli soupeři něco nového, to nám ukáže až závodění. A v případě, že to bude dobré, tak si řekneme: Ano, takhle jsme si to představovali. A kdyby ne, tak musíme najít, jak se zlepšit a zase se na ně dotáhnout.

Vy jste měli v přípravě něco nového?
Člověk se vždycky o něco snaží, ale na této úrovni už je to o detailech. Příprava se částečně změnila, ne že z gruntu. Uvidíme, co přinesou prvky silové přípravy. Snažili jsme se nespat, něco dělat, ale je tam stále co vylepšovat a čeká nás hodně práce. Na druhou stranu si myslím, že se také hodně práce udělalo.

Start sezony

První závody se pojedou ve švédském Östersundu, start je v plánu na 29. listopadu.

Zvažovalo se, že si pořídíte servisní kamion, ale nakonec se od toho upustilo. Proč?
Zatím je to pro nás jen komplikace. Nemáme v zásadě problém, abychom přípravu nějak absolvovali, na druhou stranu nechceme zbytečně vyhazovat peníze. I proto jsme letos zvolili pragmaticky přípravu v Idre, je to výrazná úspora pro celý svaz. A nemyslím si, že by byl velký rozdíl v připravenosti kvůli tomu, jestli budeme tam, nebo tam. Rád bych tvrdil, že nás peníze nezkazily a že si vážíme hodnot, které jsme měli a nevymýšlíme si nic, co by pro nás bylo nesmyslné. Pro nás jsou priority jinde, třeba depo v Novém Městě, což by nám pomohlo, že by ten sníh rozvezli třeba dřív a nemuseli bychom daleko za přípravou na podzim.

Co ještě?
Pak centrum sportu v Jablonci, kde bychom chtěli mít nové zázemí. To nám pak dá impulzy, abychom tu přípravu zase někam posunuli. Sledování sportovců budeme moct dělat daleko líp, tím že nebudeme muset testovat na kolečkovém pásu. Až se tohle dotáhne, tak budu spokojený, že se něco povedlo, a to díky výsledkům na mistrovství světa i olympiádě. Tenhle projekt už máme v hlavě pět let a před pěti lety na něj ještě nikdo neslyšel, všichni si říkali, že je to z říše pohádek, že to tu nikdy nebude a teď ten projekt je hotový a začalo se hrabat do země.

Na přípravu do švédského Idre si berete kuchaře. To je novinka, že?
Měli jsme ho už i na mistrovství světa, ale takhle na přípravě ještě ne. Bereme s sebou holčinu, snad se osvědčí. Máme velký tým, je to logisticky těžké, ale snažíme se vyhovět potřebám sportovců.

Bude jezdit i na Světové poháry?
Některé týmy to dělají, my tu potřebu zatím nemáme. Další věc je ubytování, sehnat pro dvacet lidí někde stranou s kuchyní ubytování není jednoduché. Tam, kde to máme zajeté, by to byla škoda měnit, když nám to vyhovuje. Pro přípravu by to mohlo být pozitivní.

NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ. Gabriela Soukalová po závěrečném závodu s hromadným startem...
Veronika Vítková na exhibičním mistrovství České republiky v supersprintu v...
Michal Šlesingr v závodě v hromadným startem v Chanty Mansijsku.
Český biatlonista Ondřej Moravec ve stíhacím závodě v Anterselvě.

HLAVNÍ TAHOUNI ČESKA. Zleva Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec, to byly hlavní hvězdy biatlonu v uplynulé sezoně. Letos se čeká, že tým potáhnou znovu.

Nově se Světový pohár vydá i do Kanady a USA. Co si o tom myslíte?
Nechci, aby to vypadalo jako předsudek, ale je to spíše krok Mezinárodní biatlonové unie, aby se zavděčila jiným kontinentům. Ať je to Asie nebo Amerika, je to stejné, jsou tam jiné časové posuny, je to logisticky náročné, je to dražší. V Kanadě a Americe bude další posun u přeletu. Nejsem toho zastáncem. Kdyby se hlasovalo, tak bych byl proti, ale musíme to tak brát. Oni argumentují tím, že Američani sem taky přijedou a musí se přizpůsobit.

V minulé sezoně jste některé podniky Světového poháru sám nenavštívil. Pojedete do zámoří?
Letos se to malinko komplikuje. Paralelně s tím termínem běží příprava na Evropu, béčko se také bude muset připravovat, hned po Americe začíná příprava na mistrovství světa, takže s největší pravděpodobností do Ameriky nepojedu. Zabezpečím si přípravu na světový šampionát, který je pro nás důležitý. Loni jsme vynechali Oslo, že jsem nejel a pak šel rovnou na přípravu. Možná o to zase přijdu, ale zatím to není dané. Nevíme, kde kdo bude potřebovat být. Zatím to máme tak, že jedeme celý tým a upravíme to podle potřeby.

Ještě tedy nemáte jasno, u kolika Světových pohárů budete?
Budeme to potřebovat přizpůsobit potřebám závoďáků. Je nás ale šest trenérů, je tam vzájemná zastupitelnost, známe systém tréninku. Nebojím se toho, že když nebudu na světáku, že to najednou fungovat nebude.Najdete na iDNES.czmobilní verze