Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Motocyklista Klymčiw vyráží na Dakar: Na světovou špičku mám

Ondřej Klymčiw | foto: Radek Kalhous, MAFRA

29 2015
Řečanský motocyklový závodník Ondřej Klymčiw se v úterý vydává s týmem do Jižní Ameriky na Rallye Dakar 2016, kde bude chtít ještě vylepšit loňské výborné 20. místo.

Brzy odpoledne letadlem nejprve do Amsterdamu, pak zhruba dvě hodiny čekání a přes noc dál do argentinského Buenos Aires, kde za pár dní odstartuje do své druhé Rallye Dakar. Tak bude vypadat nejbližší program řečanského závodníka Ondřeje Klymčiwa, který před rokem jako nováček překvapil dvacátým místem v celkové klasifikaci.

Do ní se počítají i tovární jezdci a v nadcházejícím Dakaru už Klymčiw bude jedním z nich - jeho výsledky totiž zaujaly představitele Husqvarny, které navíc nelenil o svých kvalitách přesvědčit osobně.

„Vypravil jsem se do Mattighofenu (rakouské sídlo společnosti) a zeptal jsem se jich na rovinu, jestli bych za ně nemohl závodit,“ líčil 30letý jezdec, který bude součástí továrního B-týmu.

Protože to klaplo, bude na nadcházejícím Dakaru využívat jeho podpory. „Pomůže obrovsky, protože podmínky jsou nesmírně tvrdé a veškeré technické problémy, kterých je tam vždycky dost, je nutné řešit velmi rychle bez ohledu na únavu a denní dobu,“ vysvětlil motocyklista.

Z téhož důvodu pro něj opět bude klíčovou osobou mechanik Karel Scheder, muž, jenž je navíc jeho trenérem jízdy. Společně absolvovali řeckou Serres Rally, kde Klymčiw dojel první a Scheder druhý. Vedle toho byl Klymčiw osmý na marocké Merzouga Rally a dvacátý v jednom ze závodů mistrovství světa na italské Sardinii.

„Ve své přípravě jsem nic nezanedbal,“ mínil. „Po celý rok jsem se setkával s tvrdou konkurencí, protože to je pro závodníka nejdůležitější. A poznal jsem, že na souboj se světovou špičkou mám,“ prohlásil odhodlaně.

V sedle motorky (rally, enduro a motokros) strávil dohromady 421 motohodin; vedle toho našlapal téměř 3,5 tisíce kilometrů na kole, dalších 320 jich naběhal a navrch se ničil v posilovně.

Do závodu vyrazí se startovním číslem 31, což je oproti 160 z loňska výrazný posun. „Před rokem by to bylo mnohem výhodnější. Teď nás 2. ledna čeká krátký prolog, v němž se určí pořadí pro start v první etapě. To číslo je tím pádem spíš jen motivující,“ konstatoval Klymčiw.

Nároky si na sebe klade veliké. „Loňský Dakar pro mě byla obrovská zkušenost, mohl jsem si to,očuchat‘. Letos je to úplně jiné. Věřím, že nezklamu sponzory a spolupracovníky, bez kterých bych se na Dakar nikdy nedostal. Rozhodně chci pořádně vylepšit loňské umístění,“ řekl Klymčiw a vyjádřil přání, aby všichni účastníci závodu dojeli ve zdraví do cíle.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze